DOLAR 27,5471 0.35%
EURO 28,7942 -0.1%
ALTIN 1.612,04-0,06
BITCOIN 758648-1,22%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Merkez Bankası’ndan TL’yi cazip kılacak yeni adımlar

Merkez Bankası’ndan TL’yi cazip kılacak yeni adımlar

Merkez Bankası (MB), Türk lirasını (TL) daha cazip hale getirmek amacıyla bankacılık sistemini dönüştürmeye yönelik yeni adımlar attı.

ABONE OL
18 Eylül 2023 10:05
Merkez Bankası’ndan TL’yi cazip kılacak yeni adımlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Merkez Bankası (MBB) TL’nin güçlenmesini teşvik etmek için standart TL mevduatlarını desteklemeye ve kur korumalı hesaplardan (KKM) standart TL mevduata geçişi teşvik etmeye yönelik yeni önlemler aldı.

Merkez Bankası’nın bankalara gönderdiği uygulama talimatına göre, gerçek kişiler için TL payının artış hedefi yükseltildi. TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren verilere dayanarak, gerçek kişiler için aylık yüzde iki olan TL payı artış hedefi yüzde 2,5’e yükseltildi.

Bu sayede bankalar, kur korumalı hesaplardan ziyade standart mevduatlara daha fazla talep oluşturmak için faiz oranlarını ayarlayacaklar. Bankaların, müşterileri KKM’den TL’ye ve standart mevduata geçmeye ikna etmeleri gerekiyor ve bu genellikle faiz oranlarının yükseltilmesi yoluyla gerçekleştiriliyor.

tl

Ayrıca, TL’ye geçiş ve yenileme işlemleriyle ilgili TL payı hesaplamalarında da revizyona gidildi. TL’ye geçiş ve yenileme oranlarında eksik kalan kısmın gerçek kişilere dönüşüm hesaplarıyla tamamlanabileceği bir düzenleme yapıldı.

MERKEZ BANKASI TL İÇİN ADIMLAR

Ağustos ayında eski TL payı rasyosuna dayalı olarak sona erdirilen komisyon uygulaması, TL’ye geçiş ve yenileme oranlarına dayalı olarak yeniden düzenlendi. Uygulama talimatına göre, TL’ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100’ün altında olan bankalara yıllık yüzde sekiz oranında komisyon uygulanacakken, yüzde 100’ün üzerinde olan bankalar yıllık en fazla yüzde dört komisyon ödeyecekler.

Ayrıca, ihracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL’nin üzerinde kredi kullandırılması durumunda, kredinin harcama alanlarında kullanıldığını belgelemek gerekiyor. Aksi takdirde bankalar, kredinin yüzde 30’u oranında menkul kıymet tahsis ediyor ve bu krediler kredi büyüme sınırına dahil oluyor. Kredi akışını kolaylaştırmak amacıyla, bu tür krediler için fatura muafiyet sınırı 250 bin TL’ye yükseltildi.

Önerilen haber: Balçova’da Başkan Anneden çocuklara eğitim desteği

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP