DOLAR 32,5313 0.23%
EURO 34,5701 0.06%
ALTIN 2.484,35-0,06
BITCOIN 20750341,51%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Milyonların gözü o kararda: Asgari ücrette beklenen zam oranı…

Milyonların gözü o kararda: Asgari ücrette beklenen zam oranı…

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
Milyonların gözü o kararda: Asgari ücrette beklenen zam oranı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca çalışan ve işverenin yakından takip ettiği asgari ücret her gün yeni bir rakamla gündeme geliyor. Seneden seneye zam yapılan asgari ücret, enflasyonda yaşanan yükseliş sonrası 2022 yılında uzun zaman sonra bir ilke imza atılarak, bir yıl içerisinde iki defa zamlandı. Peki yeni tahminler ne, asgari ücret kaç TL olacak?

Yapılan zamlara rağmen kısa sürede enflasyona yeni düşen asgari ücret için ocak tahminleri gündemden düşmüyor. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlattı. 

EN AZ YÜZDE 50 ORANINDA ARTACAĞI BEKLENTİSİ HAKİM 

Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak araştırmada, asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek. Derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor. Hükümetin üst kademelerinden gelen 'çalışanları enflasyona karşı koruma' açıklamaları çerçevesinde kamuoyunda asgari ücretin en az yüzde 50 oranında artacağı beklentisi hakim.

2023 ASGARİ ÜCRET TUTARI İÇİN KONUŞULAN RAKAM 

Asgari ücret, geçen yıl sonunda yapılan yüzde 50’lik zam ile 4 bin 253 lira olmuştu. Enflasyondaki artış üzerine, 1 Temmuz itibarıyla asgari ücrete bir kez daha zam yapılmış, yüzde 30’luk bu ara zamla net asgari ücret tutarı 5 bin 500 liraya ulaşmıştı. Böylece geçen yıl asgari ücrete yapılan kümülatif zam, yüzde 90’ı geçmiş oldu.

ENFLASYON ORANI AÇIKLANACAK ZAMDA ETKİLİ OLACAK

Geçen yılbaşında asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artış, devlet yönetiminden gelen açıklamalar ve enflasyonun bu yıl geçen seneye göre daha yüksek seyretmesi, bu yılbaşında da asgari ücret için en az yüzde 50’lik bir zam beklentisi oluşturdu. Asgari ücrete yüzde 50 zam uygulanması halinde, yeni yıl için ücret 8 bin 250 lira olacak. Ancak 2023 Ocak ayı itibarıyla asgari ücretin bu rakamı da geçebileceği tahmin ediliyor.  Asgari ücret komisyonunun toplanacağı aralık ayına kadar gerçekleşecek enflasyon oranı da açıklanacak zamda etkili olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP