DOLAR 32,8989 0.23%
EURO 35,3400 0.54%
ALTIN 2.464,540,58
BITCOIN 2014645-4,26%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
MİT’ten nokta operasyon! PKK’nın sözde yürütme konseyi üyesi öldürüldü

MİT’ten nokta operasyon! PKK’nın sözde yürütme konseyi üyesi öldürüldü

MİT, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK/KCK'nın sözde yürütme konseyi üyesi Abdurrahman Çadırcı'yı Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'da etkisiz hale getirdi.

ABONE OL
23 Haziran 2023 11:52
MİT’ten nokta operasyon! PKK’nın sözde yürütme konseyi üyesi öldürüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), hain terör örgütüne karşı önemli darbeler gerçekleştiriyor.

Özellikle terör örgütünün üst düzey yöneticilerini hedef alan MİT, PKK’nın etkisini ciddi şekilde azaltmayı başardı.

Son olarak MİT, PKK/KCK’nın karar alma ve talimat verme organı olan “Yürütme Konseyi”ni öncelikli hedef olarak belirledi.

Abdurrahman Çadırcı, terör örgütü PKK/KCK’nın eski Avrupa sorumlusu olarak bilinen ve ayrıca Esad Faraşin olarak da bilinen bir isimdir. MİT, Çadırcı’nın faaliyetlerini yakından takip etmekte ve onu hedef listesine almıştır.

MİT, PKK/KCK’nın konsey üyelerinin güvenlik nedeniyle bir arada bulunmadığı istihbaratını elde etti. Konsey üyelerinin Irak, Suriye, Avrupa gibi farklı bölgelerde bulunduğu bilgisi MİT tarafından tespit edildi. Ayrıca, MİT, örgütün Yürütme Konseyi üyelerinin özel toplantılar dışında nadiren yerlerinden ayrıldığını öğrendi.

MİT, örgüt içindeki kaynaklarından elde ettiği bilgilere dayanarak Abdurrahman Çadırcı’nın Suriye’de olduğunu belirledi ve saha ajanlarıyla kapsamlı bir planlama yaptı.

MİT, Çadırcı’nın yerel halkı ve gençleri örgüte katılmaya ikna etmek için ideolojik çalışmalara önem verdiğinin farkındaydı. Bu bağlamda, MİT, Çadırcı’nın çevresine gizli ajanlar yerleştirmeye karar verdi.

Saha ajanlarından günlük raporlar alan MİT, elde ettiği istihbarat doğrultusunda operasyon kararı aldı ve hazırlıklarını tamamladı. Ardından Suriye’nin Kamışlı şehrinde gerçekleştirilen operasyonla Abdurrahman Çadırcı etkisiz hale getirildi.

2001 yılında Kırmızı Bülten’le aranmaya başladı

Kuruluşundan itibaren örgüt içerisinde faaliyet yürüten Abdurrahman Çadırcı, 1995 yılından itibaren Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Üyesi olup 1997-1999 döneminde Avrupa’da sorumlu düzeyde faaliyet gösterdi. 1997 yılında “Sürgünde Kürt Parlamentosu” üyesi olarak Almanya/Frankfurt’ta bulundu ve 1999 yılında örgüt tarafından “Sürgünde Kürt Parlamentosu” Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra 2000 yılında Irak/Kandil’de Basın Akademisi Sorumlusu oldu ve aynı zamanda Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) Temsilciliği’ne getirildi.

2001 yılından itibaren Interpol – Kırmızı Bülten’le aranan Abdurrahman Çadırcı, 2002 itibarıyla “Kuzey Kürdistan Ulusal Platformu” sözcüsü olarak faaliyet yürüttü. 2003 yılında örgütün Almanya sorumluluğuna getirildi ve aynı yıl içerisinde Lübnan’a geçerek Kürt-Der bünyesinde çalışmalarda bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi olarak faaliyet yürütüyordu

Lübnan’da bulunduğu dönemde örgütün basın faaliyetlerini yönetti. 2003-2006 yılları arasında KCK Dış İlişkiler Sorumlusu olarak faaliyet gösterdi ve 2005 yılında, örgütün Irak’taki siyasi uzantısı PÇDK’nın Genel Koordinatörü olarak görev yapmaya başladı.

2006 yılından itibaren KCK Başkanlık Konseyi Üyesi olan Abdurrahman Çadırcı, 2008-2015 yıllarında KCK Diplomasi Komitesi Üyesi oldu ve 2008-2010 yıllarında PKK/KCK Moskova Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2010 yılında Irak’a geçiş yaptı ve 2014 yılında Mahmur Kampında Eğitim Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2015 yılında KCK Merkez Komite Üyesi oldu ve 2018 yılından itibaren KCK Yürütme Konseyi Üyesi olarak faaliyet yürütüyordu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP