DOLAR 32,5925 0.27%
EURO 34,7418 0.14%
ALTIN 2.473,26-1,04
BITCOIN 21511982,07%
İzmir
19°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Ölüye kurbanın dini hükmü: Caiz mdir? İşte detaylar

Ölüye kurbanın dini hükmü: Caiz mdir? İşte detaylar

ABONE OL
25 Haziran 2023 16:00
Ölüye kurbanın dini hükmü: Caiz mdir? İşte detaylar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda halk arasında yaygınlaşmaya başlayan “ölü kurbanı” veya “kabir kurbanı” adı verilen bir kurban türü dini açıdan geçerli değildir.

Ölmüş birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Bu durumda ölüye kurban kesmek için belirli bir zaman kısıtlaması yoktur.

Ölüye Kurban Bayramında kurban kesilir mi?

Ölüye kurban kesmek için özel bir “Ölüye Kurban Bayramı” bulunmamaktadır. Kurbanlar genellikle Kurban Bayramı’nda kesilir, ancak ölüye kurban kesme pratiği dinen geçerli olmadığı için bu bayramda da ölüye kurban kesimi yapılmamaktadır.

Ölüye kurban kesmek caiz midir?

Dinen ölüye kurban kesmek caiz değildir.

Ancak, bir kişi hayatta iken kurban kesmek istediğini vasiyet etmişse ve miras yoluyla bu vasiyetin yerine getirilmesi mümkünse, mirasçılar vasiyeti yerine getirmekle yükümlüdür. Vasiyeti olmayan bir kişi için ise ölüye kurban kesme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ölen bir kişi için yapılabilecek hayır işleri arasında kurban kesimi de yer alabilir.

Fakat kurban kesen kişi, kurban etini fakirlere dağıtabileceği gibi, kendisi ve zenginler de tüketebilir. Ölen kişinin vasiyeti varsa, kurban etinin tamamen fakirlere dağıtılması veya yedirilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler, dinimizdeki kurban ibadetiyle ilgili genel prensipleri yansıtmaktadır. Farklı durumlar için yerel dinî otoriteler veya din alimlerinden daha ayrıntılı bilgi ve fetva almanız önemlidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP