DOLAR 33,1015 0.04%
EURO 36,0804 -0.26%
ALTIN 2.582,11-0,71
BITCOIN 2105516-1,71%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Özgür Özel: ‘Fransa’da aşırı sağa karşı sandığa gidin, oy kullanın’

Özgür Özel: ‘Fransa’da aşırı sağa karşı sandığa gidin, oy kullanın’

CHP Lideri Özgür Özel, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi toplantısına katıldı.

ABONE OL
6 Temmuz 2024 11:56
Özgür Özel: ‘Fransa’da aşırı sağa karşı sandığa gidin, oy kullanın’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Lideri Özgür Özel, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi toplantısına katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Romanya’nın başkenti Bükreş’te katıldığı Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi toplantısında, Fransa’da yarın yapılacak erken genel seçimlerin ikinci turuna ilişkin önemli mesajlar verdi.

Özel, “Yarın Fransa’da oy kullanacak olan ve sözümüze değer veren tüm Fransız vatandaşı Türkleri bir kez daha aşırı sağa karşı sandık başına gitmeye ve oylarını demokrasiden yana kullanmaya davet ediyorum” dedi.

özel

“AB’ye Tam Üyelik” Mesajı

Özgür Özel, konuşmasının devamında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda da önemli mesajlar verdi. Özel, “Türkiye’nin AB tam üyelik hedefinin kağıt üstünde bırakılmasını kabul edemeyiz” diyerek, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Avrupa kıtasının en doğu ucunda, CHP’nin bu seçim başarısı, Avrupa’nın en batısındaki İngiltere’nin seçim başarısıyla birlikte hepimiz açısından çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. CHP, yükselen sağ popülizm karşısında daha dirençli, daha dayanışmacı ve örgütlü bir siyaseti önermekte, Avrupa’daki sol, sosyal demokrat ve sosyalist partilerle iş birliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Ortak sorunlarımıza sosyal adaletsizlik, iklim krizi, savaşlar ve kitlesel ve düzensiz göçe ortak çözümler üretmek için ilerici, demokrat tüm siyasi partilerin arasındaki dayanışmanın arttırılması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Komitemize düşen görevlerden birisi de bu olacaktır. Bu noktada CHP olarak yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizi ve başarılarımızı kardeş partilerle paylaşmaya, bu konularda iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu dile getirmek isterim.

özel

AB üyeliğinin kağıt üstünde bırakılmasını kabul edemeyiz

CHP, Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye’yi ortak değerlerimiz olan demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün öncüsü yapmak iddiasındadır. Bu iddianın sahipleri olarak Türkiye’nin AB tam üyelik hedefinin kağıt üstünde bırakılmasını kabul edemeyiz. İktidar yolculuğumuz, bu hedefimizin de yolculuğunun ta kendisidir.”

Ukrayna ve Filistin Çağrısı

Özgür Özel, İsrail’in saldırılarına devam ettiği Filistin ve Ukrayna’daki çatışmalarla ilgili de açıklamalarda bulundu: “Dünya her geçen gün daha da belirsiz ve istikrarsız bir hale gelmekte, özellikle Ortadoğu ve Karadeniz gibi Türkiye’nin komşu olduğu bölgelerde artan çatışmalar toplumlarımızı önemli oranda kaygılandırmaktadır. CHP olarak yoldaşlarımızla Ukrayna’daki savaş ve Filistin’deki katliama daha yakın bir işbirliği ve ortak zeminde hareket etmek için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha bildirmek isteriz. Bu vesileyle İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin devletini tanımalarından dolayı duyduğum memnuniyeti bir kez belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir: CHP Lideri Özgür Özel duyurdu: ‘Emekli Kart’ uygulamasını başlatıyoruz

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP