DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1937252-0,60%
İzmir
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Özgür Özel grup toplantısında konuştu: ‘Bunlar kötü insanlar’

Özgür Özel grup toplantısında konuştu: ‘Bunlar kötü insanlar’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme dair konuları değerlendiriyor.

ABONE OL
26 Aralık 2023 14:33
Özgür Özel grup toplantısında konuştu: ‘Bunlar kötü insanlar’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’deki haftalık grup toplantısında gündeme dair konuları değerlendirdi. Özgür Özel kürsüde kendisine açıkça tehditlerde bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi.

ÖZGÜR ÖZEL: BUNLAR KÖTÜ İNSANLAR

Özel, Bahçeli’ye tepkisini, “Karşımızda olanların durumu şudur; Recep Tayyip Erdoğan kötü değil iyi bir siyasetçi, politikacı. Devlet Bahçeli de öyle. Ama bunlar kötü insanlar, kötü insanlar, kötü insanlar” şeklinde çıkış yaptı.

1984 YILINDAN BERİ KAÇ ORTAK BİLDİRİ İMZALADIK, NEYİ ÇÖZDÜK?

Özgür Özel, “1984 yılından beri kaç ortak bildiri imzaladık. Sonucunda ne elde ettik, neyi çözdük, neyi başardık? Hala annelerin gözü neden yaşlı? Babaların yüreğinde taş var. Halan daha sürekli ne zaman ülkede birşeyler iyiyi gidecek dendiğinde şehit cenazeleri geliyor. Artık insanlar bu sorunun cevabını istiyorlar” dedi.

Özgür Özel’in konuşmasının satır başları:

Askerlerimiz daha iyi korunsun diye, kimseşehitlerimliz üzerinden siyaset yapmasın, anneler gözyaşı dökmesin diye artık A4’ler üzerinde imzalar koyup terör belasını bu topraklardan silmek yerine, bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan anlayışla ortaklaşmadık.. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız.

KİMSEDEN KORKMUYORUZ

İşte CHP burada. Böyle bir yanıtın bunlara verilmesi gerekiyordu. Zorlu bir döneme giriyoruz. MBizi nelerle muhatap edecekler, göze alıyoruz, onlardan korkmuyoruz. Ama bu partinin arkasında durduğunu düşündüğünden bir dost ateşi almak dışında bir endişesi yoktur, kendimize güveniyoruz; kimseden korkmuyoruz.

KAÇ ORTAK BİLDİRİ İMZALADIK, NEYİ ÇÖZDÜK, NEYİ BAŞARDIK?

1984 yılından beri kaç ortak bildiri imzaladık. Sonucunda ne elde ettik, neyi çözdük, neyi başardık? Hala annelerin gözü neden yaşlı? Babaların yüreğinde taş var. Halan daha sürekli ne zaman ülkede birşeyler iyiyi gidecek dendiğnide şehit cenazeleri geliyor. Artık insanlar bu sorunun cevabını istiyorlar.

ARTIK EZBERE MUHALEFET YOK

Artık ezbere muhalefet yok. CHP’yi bundan önce hesaba katmayanlar. Bundan sonra o kirli hesaplarını iki kere yapsınlar, çünkü yanılacaklar.

Suudi krala yas ilan edip Mehmetçik için yas ilan etmeyen bir CHP yok, olmayacak.

Mikroba hastalık yaptığı için hesap soramazsınız. Bu iktidara varlığıyla güç verip eylemleriyle onu sorgulamıyorsa o ülkede iktidar değil muhalefet sorgulanır. Sorumluluğumuzun farkındayız.

BU MİLLETİN EVLATLARI NASIL ÖLDÜ, HANGİ TEDBİRLER ALINMADI?

Tartışmanın maddi tarafı da var. CHP bir bildiriye imza koymadı. Doğrudur. Böyle bir bildiri imzaladılar. Şu bildiriye biz imza koymadık. CHP tepki gelince bildiri imzaladı deniyor. Yollayın bildiriyi görelim demedik. Bu milletin evlatları nasıl öldü, hangi tedbirler alınmadı? Yas ilan olunmadan, gerçekten bu konuda samimi bir bilgilendirme olmadan biz kimseyle ortaklaşmayacağız dedik. Durduğumuz yerde durduk.

ÖMER ÇELİK BU YALANI ATIYOR

Ömer Çelik bu yalanı atıyor. koca koca gazetelerin başyazarları, CHP sonradan kendi bildirisini imzaladı demiş. Meclis tutanaklarını açın. Bu bildiri okunduğu dakikada ardından grup başkanvekilimiz söz alıyor ve bu bildiriyi satır satır okuyor.

Bu bildiriyi büyük bir onurla, gururla imzaladık ve dakika yayınladık. Yaptıkları dezenformasyon bizdeki eksiklikten değil ezberleri bozulduğu içindir.

Sonra efendim CHP’nin bildirisinde PKK yazmıyormuş. Çünkü CHP PKK diyemiyormuş. Bu askerlerimiz şehit olduğunda CHP Genel Başkanının tweeti, ‘PKK’lı teröristlerce şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet diliyorum”.

BEDAVA SİYAYESET YOK; HAİN ARIYORSAN BURADA

Aynı olay olduğunda Bahçeli dedin ya, o PKK’yı anmayan hain onlar diyorsun ya. İşte Recep Tayyip Erdoğan’ın tweeti.. Öyle bedava siyaset yok. Hain arıyorsan burada..

SORULARIMIZ ENDİŞELERİMİZ VAR

Sorularımız endişelerimiz var. Operasyon yapılıyor 20 aydır. Şehit geldikçe hatırlanıyor. Bir de milletvekillerine attıkları mesajlarla. Bu operasyonun amacı ne? Hedefi ne? Ulaştıysa neden ordayız? Bunun tane tane anlatılması lazım.

TEDBİRLER ALINIYOR MU?

İHA’ların meteorolojik nedenlerle uçamadığı durumlarda ilave tedbirler alınıyor mu? Alınmıyorsa niye alınmıyor? Üs bölgelerin koşulları nitelik ve nicelik olarak yeterli mi? Altın saat olarak tabir edilen saat içinde tıbbi müdahale için imkan ve kabiliyetler yeterli mi?

BUNLARI SORMAK BİZİM HAKKIMIZ, ÖDEVİMİZDİR

15 Temmuz sonrası kapatılan askeri hastaneler bu ölümlerdene kadar pay sahibi? Yoğunluğu artan terörist saldırılarda 3. ülkelerin istihbarat desteği var mı? Bunlara cevap istemek muhalefet partisi olarak bizim hakkımız, ödevimizdir. Bu soruyu kimse kendi menfaati için değil bir daha oradan tek bir Mehmetçik hayatını kaybederek gelmesin diye bunları sormak ve takip etmek mecburiyetindeyiz.

KORKUP ŞEHİT CENAZESİNE GİTMEMEYE KALKSAYDIM

Manisa şehit cenazesi için Özel gelince yuhlayacaksınız, otobüslerde Özgür dışarı diye slogan atacaksınız diye ihbar geldi bize. Milletvekillerimize, devlete gelen bilgiler var. İsterseniz camiye gelmeyin dediler. Dedim ki, eğer ben provokasyon olacak diye, benim memleketimde beni sözde itibarsızlaştıracaklar diye korkup bir şehit cenazesine gitmemeye kalkarsam, oturduğum koltuğun hakkını vermemiş olurum. O koltuk buna müsait değil.

YAZIKLAR OLSUN

Şimdi tek tek isim isim çıkıyor. Nasıl Gaziantep’te çelengimize saldırı çıktıysa. Benim utancım, üzüntüm bir şehit cenazesine devlete ve hepimize yakışır şekilde uğurlayamamış olmaktır. Şehidinizin naaşını uğurlayabileceğimiz sırada harekete geçirilen o güruh buna manidir. Yapılan saygısızlık ne bana ne partimedir, şehidimizin aziz hatırasınadır. Buna tevessül edenlere yazıklar olsun.

O KOCA YÜREKLİ İNSANLARA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

3 teşekkürüm var. Bir, Manisa Valisine. İki, emniyet müdürüne ve arkadaşlarımıza. Ayrıca hiç üzerlerine düşmezken acılarını yaşamak yerine bu meselede defalarca telefon eden, ‘Biz çok üzüldük, bu şehidimize de size de yapılmamalıydı. Yapanları lanetliyoruz’ diyen aile. Bir de Özgür Bey bizim ailemizin çocuğu, onunla gurur duyuyoruz diyen Budak ailesine, bu hakkaniyetsizliğe ses çıkaran o koca yürekli insanlara yürekten teşekkür ediyorum.

AKLINI PEYNİR EKMEKLE YEMESİN

Bir yandan dün Elazığ’da Akşener’in yolladığı çelengi de parçalamışlar. Büyük ayıptır. Ama muhatap olduğumuz kötülü tanımak içni önemli bir göstergedir. Önce imza ataydık, sonra eleştirdik diyen varsa hala aklını peynir ekmekle yemesin.

BUNLAR KÖTÜ İNSANLAR

Karşımızda olanların durumu şudur; Recep Tayyip Erdoğan kötü değil iyi bir siyasetçi, politikacı. Devlet Bahçeli de öyle. Ama bunlar kötü insanlar, kötü insanlar, kötü insanlar.

YERE BATSIN MİLLİLİĞİN, YERE BATSIN MİLLİLİĞİN

Kimseden aferin bekleyip siyaset yapmayacağız. İmza atınca bugüne kadar aferin diyen yok. CHP birlik beraberliğin teminatı diyen yok. Montajla bizi Kandil ile birlikte göster, sıkışınca Öcalan’dan mektup okutup ondan sonra yerli milli siyaset. Yere batsın milliliğin, yere batsın yerliliğin.

HÜDAPAR MHP’YE DÖNEREK ÖZERKLİK-EYALET SİSTEMİ DEDİ

Sayın Devlet Bahçeli dün HDP, CHP’yi dinlemedi ama oturdu HÜDAPAR’ı dinledi. HÜDAPAR Genel Başkanı konuşması sırasında, önce mikrofon kapandı diye açılınca 2. kez elinde hilafet yeşili parti programıyla MHP’ye bakarak; Eyalet sistemi-özerklik modelleri serbestçe tartışılabilmeli dedi.

HADİ BAKALIM DEVLET BAHÇELİ BU SİSTEMİN OLUMLU YANLARINI ANLAT

Hadi Erdoğan eyaletlere bölünmenin, özerkliğin olumsuz yanlarını sarsın. Rabia yapsın. tek devlet, millet, bayrak diye saysın. Bunları sayınca der ki, federasyon olursa, eyalet olursa, tek devlet-millet-bayrak olmaz. Bunlar olumsuz yönleri. Peki olumlu yönleri kim sayacak? Hadi bakalım Devlet Bahçeli bu sistemin olumlu yanlarını da sen anlat ittifak liderlerine.

SAYIN BAHÇELİ KİMLER KİMLERLE BERABER?

Sayın Bahçeli, kimler kimlerle beraber? Kimler kimlerle beraber?

BU İKTİDAR HERKES BİLSİN Kİ DEVLET DEĞİLDİR

Bu iktidar herkes bilsin ki devlet değildir. Devletin kanatları iktidarı değil halkı korumak içindir. Parti devleti olmaz, devletin de partisi olmaz. Ama muhalefet de ne devlet ne iktidarı arkalamak için ne zor duruma düştüğünde iktidarı meşrulaştırmak içni değil ancak yetkinin alındığı halk için yapılır.

Biz bize oy verenlerin saray rejimine oy vermediğini biliyoruz. 86 milyon için CHP olarak yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur; bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz.

SİZE BİR MASAL ANLATAYIM

Bana masal anlatma diyor biri. Bir masal anlatayım.

ÜLKENİN BİRİNDE ZALİM VE ZENGİN BİR KRAL YAŞARMIŞ

Ülkenin birinde zalim ve zengin bir kral yaşarmış. Kendisi zenginmiş, halkı çok fakirmiş. Kendi çocukları işler kurar, zengin olur, gemiler alır ticaret yapar bir eli yağda bir eli balda yaşarmış. Ama halkın çıocukları hem fakir hem işsizmiş. Bu çocuklar fakir, işsiz olunca. bu gariban çocuklar kralın ordusu için kralın iş bulamadığı bu fakir çocuklar bu orduda asker olurmuş.

O FAKİR ÇOCUKLAR ŞEHİT OLURKEN KRAL SARAYINDA OTURURMUŞ

O fakir çocuklar ülkeleri için çalışırken kral sarayında oturur; o çocuklar şehit olunca o fakir evlerine kral hemen bir bayrak astırırmış. Bir eliyle tabutu tutar, bir eliyle nutuklar atarmış. Şehidin annesi bayılınca annesine bir iğne, başlarını sokacakları bir ev, varsa kardeşi ona bir iş verilir. Sonra kral sarayına döner, fakir çocuklar tekrar orduya dönermiş.

KRALIN ÇOCUKLARI PARA KAZANIP FAKİR ÇOCUKLARI ÖLMEYE DEVAM EDERMİŞ

Kralın çocukları para kazanmaya fakirlerin çocukları da ölmeye devam edermiş. Bu ülkede bu hikaye böyle devam edermiş. Kralın çocukları, patron çocukları bedelli askerlik yapar. Gariban çocukları bedel öder, şehit düşermiş.

Kral çıplak dememiş biri. Ama kral zengin, halk fakir, artık yeter artık yeter demişler. Fakir fukaranın şehit bunların zengin olduğu bu düzene dur diyeceğiz. Artık yeter artık yeter.

İlginizi çekebilir: Bahçeli’nin sözlerine CHP’den jet yanıt: ‘Genel başkanımızı tehdit kimsenin haddi değil’

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP