DOLAR 32,3019 -0.03%
EURO 35,1695 0.6%
ALTIN 2.404,81-0,42
BITCOIN 2196820-1,64%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Özgür Özel: Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti

Özgür Özel: Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti

Seçimlerde Manisa'da İzmir'den çok oy aldıklarını ve büyük bir başarı yakaladıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, "Hep İzmir daha çok oy alırdı. İl başkanları; 'İzmir’in meltemi Manisa'yı da ısıtacak. İlerde Manisa’yı da alacağız İzmir’in katkısıyla’ derlerdi. Bu defa İzmir yüzde 50 aldı, biz yüzde 60. Mitingde il başkanı ‘İzmir’in meltemi’ falan derken elinden mikrofonu kaptım dedim ki; ‘Yok öyle yağma bu sefer Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti.’ Burada 2 ilçe dışında tüm ilçeleri aldık" dedi.

ABONE OL
9 Haziran 2024 13:43
Özgür Özel: Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Posta Gazetesi’nden Banu Şen’e konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gündeme ve seçim sonuçlarına dair açıklamalarda bulundu.

Manisa’daki seçim sonuçlarının kendileri için şaşırtıcı olmadığını dile getiren Özel, “Adayımız Ferdi Bey de doğru karardı. Her anket daha iyi geldi. ‘Bu iş, yüzde 50’nin üstüne çıktı’ dediğimde eşim bile inanmadı. Bizim için şaşırtıcı olmadı ama Türkiye’nin en çok konuştuğu seçim sonucu oldu” ifadelerini kullandı. 

MANİSA’NIN POYRAZI İZMİR’İ SERİNLETTİ
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’in doğru bir aday olarak seçimleri kazandırdığını söyleyen CHP Lideri, “Manisa’da partinin, yüzde 6 oy aldığı seçimleri yaşadım. Genel başkan olduğumda ise yüzde 60 oy aldık. Hep İzmir daha çok oy alırdı. İl başkanları; ‘İzmir’in meltemi Manisa’yı da ısıtacak. İlerde Manisa’yı da alacağız İzmir’in katkısıyla’ derlerdi. Bu defa İzmir yüzde 50 aldı, biz yüzde 60. Mitingde il başkanı ‘İzmir’in meltemi’ falan derken elinden mikrofonu kaptım dedim ki; ‘Yok öyle yağma bu sefer Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti.’ Burada 2 ilçe dışında tüm ilçeleri aldık. Benim için bundan büyük bir keyif yok. Adayımız Ferdi Bey de doğru karardı. Her anket daha iyi geldi. ‘Bu iş, yüzde 50’nin üstüne çıktı’ dediğimde eşim bile inanmadı. Bizim için şaşırtıcı olmadı ama Türkiye’nin en çok konuştuğu seçim sonucu oldu” dedi. 

MANİSA’YA AŞIĞIM
Memleketi Manisa’da vakit geçirmeyi çok  sevdiğini dile getiren Özel, memleketine aşık olduğunu belirterek, “13 yıldır milletvekiliyim hâlâ Ankara’da bir evim yok. Misafirhanede kalıyorum. ‘Niye ev tutmuyorsun?’ dediklerinde, ‘Burada evim olursa Manisa’dan kopacakmışım gibi geliyor’ diyorum. Eşim, Manisa’da kalıyor. Biz, üç kişiyiz; kızım İstanbul’da okuyor, eşim burada eczanesinin başında. Eczanesini, Ankara’ya taşımayı hiç düşünmedik. Resmi ve dini bayramlarda Manisa’da olurum. 1 gün ailemle geçirsem, 2-3 gün örgütlerle bayramlaşırız. Annem ve babamı hiç ihmal etmem. Annemin yemeğinden bir öğün yemek isterim. Mesela bu akşam; eşim ve kardeşim ile onlarda yiyeceğiz. Arkadaşlarıma çok bağlıyım. Yaz tatillerini hâlâ birlikte yaparız. Manisa’da siyasete üç kişi başlamıştık. Hâlâ birbirimizi bırakmayız. Spil Dağı’na fırsat buldukça giderim. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 2 yıl önce tahta çıkmak için buradaki saraydan giderken ayrıldığı yer var. Orada Fatih, “Beni seven arkamdan gelsin” demiş. Gençlik Kolları Kurultayı’nı Manisa’da yaptık. Fatih’in gittiği yere gittim ve onlara “Beni seven arkamdan gelsin!” dedim. Mesir Festivali, 485 yıllık gelenek. Dünyanın, mesiri mutlaka tanıması lazım. Manisa’ya aşığım ve Manisalıları da çok seviyorum. Temiz hava alabileceğim, arkadaşlarla sohbet edebileceğim, esnafla sohbet etmek için çarşıda insanların arasına karıştığım zamanları seviyorum” açıklamasını yaptı. 

MUHALEFETE MUHALEFET EDEN KAYBEDER
İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özgür Özel, “Değişim her zaman iyidir. Fiziki değişim, Meral Hanım’a yakışmış. Değişimden yanayız. Meral Hanım’ı bayramda da Anneler Günü’nde de aradım. Bana zaman zaman kızsa da ona hep abla-kardeş olarak davranmayı seçtim. Fakat siyaseten bir değişim olup olmadığına kendi ağzından duymadan inanmamak lazım. İYİ Parti’de meşru muhatabımız bir dönem nasıl Meral Hanım’dı şu anda ise Müsavat (Dervişoğlu) Bey’dir. Geçmişte de ilişkilerimiz çok iyiydi. Benim iki temel görüşüm var hiç yanıltmaz. Birincisi; muhalefete muhalefet eden kaybeder. Çünkü iktidara hizmet eder. İkincisi de; eski dosttan düşman olmaz” ifadelerini kullandı. 

GENÇLERİN GÖZÜNÜN FERİ SÖNMÜŞTÜ
28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası gençlerin umutlarını kaybettiğini gözlerinden gördüğünü dile getiren Özel, “Daha önce genel başkan olmayı düşünmedim. Her şeyin bir zamanı ve gerekliliği var. Keşke genel başkan olmam gerekmeseydi, keşke seçimi kazansaydık da ben genel başkan olmasaydım. Kaçınılmaz oldu. Tek hayalim Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında CHP’yi iktidar yapan kadronun içinde olmak. Seçimler kazanılsın diye her şeyi yaptım. Adaylardan çok, en çok çalışanlardan biri bendim herhalde. Büyük umutsuzluk ve duygusal kopuş yaşanıyordu. 28 Mayıs’tan sonra gençlerin gözlerinin feri söndü. ‘Gözüm açık gitmesin bir iktidar göreyim’ diyen yaşlı grubunun sokaklardan çekildiğini, omuzlarının yere düştüğünü gördüm” dedi. 

KEŞKEM YOK!
Seçimler öncesi doğru zamanda doğru karar verdiklerini vurgulayan CHP Lideri, “Ben sonradan fotoğrafları büyütüp insanların yüzüne bakıyorum. Arkadaşlara soruyorum ‘Mutlular değil mi?’ diye. Şu an mutlular. O dönem şunu gördüm; biz bir şey yapmasak parti perişan olacaktı. AK Parti, Türkiye’deki tüm belediyeleri alacaktı. İzmir’i bile. Bu duyguma ortak olan ilk kişi Ekrem İmamoğlu’dur. O, biraz daha kamuya açık söyleyince oturup konuştuk, ’Böyle giderse bırak İstanbul’u, Türkiye’yi kaybediyoruz’ dedi. Ben de ‘Manisa’yı kazanma ümidimiz varken şu anda İzmir’i kaybettik’ dedim. Bir şey yapmayıp beklersek çok ağır bir ceza geliyordu. Benim inandığım bir şey var; değişenle değişmeyen yarışırsa, değişen kazanıyor. O süreçte, böyle bir değişim olacağına kimse inanmıyordu. Oylarımız yüzde 14’e düşmüştü. Sonuç olarak geniş baktığımda ‘keşke’m yok. Doğru zamanda doğru kararlar verdik” açıklamasını yaptı. 

KEMAL BEY’İN YANINA GİTTİM
CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Adana’da düğünde bir araya geldiklerini belirten Özel, “1 ay önce de yemek yemiştik. O günden sonra telefon görüşmemiz olmuştu. Ama ilk kez; Adana’da bir araya geldik. Ben mitingden geldim, kendisinin de otelde olduğunu öğrendim. ‘Sayın genel başkan uygun görürse yanına gideyim, salona birlikte inelim’ dedim. Gittim kısa bir sohbet ettik. Salona birlikte girdik, nikah şahitliği yaptık, düğüne katıldık. Sonra kendisini aracına kadar uğurladım. Çok özel bir şey konuşmadık kısa değerlendirmeler yaptık. Torunlarından birinin adı İpek, benim de kızımın adı. Kardeşimin adı da, diğer torununun adı Barış. O, kızımı sordu ben torunlarını sordum” dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP