DOLAR 32,3079 -0.01%
EURO 35,1110 0.42%
ALTIN 2.396,04-0,78
BITCOIN 2186422-2,59%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Özgür Özel’den yerel seçim ve Menemen açıklaması| Anahtar Cemil Tugay’da

Özgür Özel’den yerel seçim ve Menemen açıklaması| Anahtar Cemil Tugay’da

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir ziyareti sırasında yerel seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
8 Haziran 2024 18:45
Özgür Özel’den yerel seçim ve Menemen açıklaması| Anahtar Cemil Tugay’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir ziyareti sırasında yerel seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı ziyaret etti ve İzmir Sanat Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen bu buluşmada seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Özgür Özel

İzmir ve Manisa Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Parti içi özeleştiri yaparak Manisa ve İzmir’deki oy oranlarını karşılaştıran Özel, Manisa’da elde edilen yüzde 60 oy oranının yanı sıra İzmir’deki performanslarını da gözden geçirdi. “Manisa’da aldığımız oy oranı yüzde 60 iken, İzmir’deki oy oranını değerlendiriyoruz. Başarısızlık söz konusu değil ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için çaba göstereceğiz,” diyerek İzmir’deki seçim sonuçlarını daha da iyileştirme hedeflerini dile getirdi.

Ayrıca, seçim kampanyalarının zorluklarına da değinen Özel, “Oyu yüzde 10’un üzerinde olan iki parti geçmişte aday çıkarmadı ancak bu seçimde çıktı. Partimize yönelik kampanyalar oldu,” şeklinde konuştu. Ancak bu tür engellere rağmen CHP’nin daha yüksek oy oranlarına ulaşmak için çalışacağını vurguladı.

Özgür Özel

Menemen’e özel açıklama

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Menemen’deki seçimlere özel bir vurgu yaparak, “Kadın adayımızın karşısında rakip bulamadık, adeta hükümet vardı. Kamunun tüm kaynakları harcandı,” şeklinde konuştu. Özel, bir sonraki dönem seçimlerinde Menemen adaylarını 1 yıl sonra açıklayacaklarını ve ilçede koordineli bir çalışma yürüteceklerini belirtti. “Şimdiden söylüyorum; Menemen’de rekor oy alacağız,” diyen Özel, CHP’nin gelecek hedeflerini de paylaşarak, “Gelecek hedefimiz 30’da 30 ve Büyükşehir,” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel

“İzmir üzerinden farklı hayaller kuruyorlardı”

Ziyarette yerel seçim sürecini değerlendiren Özgür Özel, “İzmir’den milletvekillerimiz burada, sizleri ziyarete geldik. Az sonra ortak toplantılar yapacağız. İstanbul ve Ankara’da Ekrem ve Mansur başkanlarımızla görüştük. Şimdi de İzmir’e geldik. İzmir’de 29 belediye aldık. Seçim öncesinde AK Parti, buraya büyük önem verdi ve maddi gücü yüksek bir kampanya yürüttü. İzmir’deki bazı sosyal medya hesaplarına çok büyük bütçeler ayırdılar. Onların maddi gücüyle rekabet etmek zordu. Ancak bizim kampanyamızın manevi gücü yüksekti. Atatürk’ün annesinin emanet edildiği kentin sorumluluğunu taşıyorduk. Bu sorumluluk ve bilinçle çalıştık ve seçim sonucunu aldık. Seçim öncesinde 25 belediye kesin olarak alırız diye düşünüyorduk ama 28 veya 30 olabilir mi diye düşünürken, bazıları İzmir üzerinden farklı hesaplar yaparak CHP ve İzmir’i tartıştırmaya çalıştılar. Ancak CHP’nin amiral gemisi olmanın sorumluluğuyla hep beraber çalışarak inanmadıkları sonucu aldık. Birileri farklı hayaller kurarken, biz 9 kadın aday ve 12 genç aday gösterdik ve İzmirlilerin desteğiyle başarı elde ettik. Gelecekte hedefine ulaşacak olan arkadaşlarımız da oldu” şeklinde konuştu.

İzmir örgütüne teşekkür

Özgür Özel, İzmir örgütüne teşekkür ederek, “Yanımda il başkanım var, kendisinin seçim dönemindeki gayretleri çok önemli. Başarı sadece genel başkan ve konjonktürle izah edilemez. Örgüt olmazsa olmaz. İzmir başarısı, iyi adayların, genel kampanyanın ruhuna uygun adaylarla, değişimi en çok isteyen, yüzde 92 ile değişimi destekleyen bir kentin beklentilerine uygun adayların örgüt tarafından benimsenmesiyle ortaya çıkan sonuçtur,” şeklinde konuştu.

Özgür Özel

“Tugay’ın Cebinde Anahtar Var”

Özgür Özel, İzmir ile Manisa’nın oy oranlarını karşılaştırarak, “Kendi içimizde özeleştiri yapıyoruz. Manisa’da aldığımız oy yüzde 60 iken İzmir’deki oy oranını oturup konuşuyoruz. Bir başarısızlıktan bahsetmek mümkün değil ama daha iyi rakamlara ulaşmak için gayret göstereceğiz. Tabi haksızlık yapmayalım, oyu yüzde 10’un üzerinde olan 2 parti geçen dönemde aday çıkarmayıp bu seçimde çıkardı. Partimize karşı kampanyalar vardı. Artık yetki Cemil Tugay’da. Onlardan sadece kentte güzel işler yapmalarını beklemiyoruz. İzmir’in beklentilerine en iyi şekilde cevap verilmeli,” şeklinde konuştu.

Tugay’ın cebinde genel seçimlerin anahtarı olduğunu vurgulayan Özel, “Vatandaşımız bunlar Türkiye’yi yönetmeye hazır mı diye bakıyorlar. Seçmen, Cemil Başkanın cebine bir anahtar sıkıştırdı. Bu kentin altın anahtarı değil, o anahtar, Büyükşehir kasası ya da kapısının anahtarı değil. O anahtar, ne zaman yapılırsa genel seçimlerde partimizin iktidara gelmesinin anahtarıdır. Bu bilinçle çalışıyorlar. Biz onları desteklemeye devam edeceğiz. SODEM ve SODEMSEN güzel konumlandı, belediyeleri oradan yönetiyoruz. İçinde Türkiye’nin en iyileri var. CHP’de yönetim mimarisi ve CHP’nin kurumsal reform gerçekleştirdiğini yeni nesil siyasette dünyada en önde giden kurum haline geldiğini takip edeceksiniz. Gençler bizi birinci parti yaptığına pişman olmayacak,” diye konuştu.

ÇEDES’ten AK Parti seçmeni de rahatsız

Özgür Özel, eğitim sistemine ilişkin yaptığı açıklamada ÇEDES’ten AK Parti seçmeninin dahi rahatsız olduğuna dikkat çekti. “Maalesef Türkiye kötü eğitim sistemine sahip, ithalat ve ihracatta inanılmaz dengesizlik var. Üst düzey teknoloji ithal ediyoruz. Almanlar en büyük 4 otomobil firmasına sahipler, dünyanın en büyük limuzinini üretiyorlar. Onları bizlere satıp kendi yöneticileri mütevazi minibüslere biniyorlar. Orada yöneticiler değil halk zengin. Üzerinde mutabakat sağlanmış bir eğitim sistemleri var. En iyi mühendis nasıl yetiştirilir, ara eleman nasıl yetiştirilir. Kim kültür sanatla, kim teknolojiyle uğraşacak, herkesin rıza gösterdiği bir eğitim sistemleri var. Bizimkiler boyacı küpü gibi, yaptık 7 gün içinde görüş bildirin diyorlar. 7 yaşında çocukların sınıfına tabut getirenlerden, tavaf öğretiyoruz diyerek o çocukları İslamiyet’i tanımaktan da uzaklaştırdıkları saçma sapan işler var. AK Partili seçmenin bile yüzde 82’si bu eğitim sisteminden rahatsız. Türkiye’de bağımsız, çağdaş eğitime erişim sınıfsal bir problemdir. Çocuğunu özel okula gönderemeyenler maalesef çağdaş, iyi eğitime ulaşmaktan uzaklar. Bu konuda çok önemli adımlar atılmalı” ifadelerine yer verdi.

AK Parti’ye 4 koltuk teklif ettik

Özel, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde her partiye temsiliyet verildiğine de dikkat çekti. “CHP olarak 31 Mart’ta kazandığımız bir siyasi başarıdır ama bir zaferden çok bir görev olarak sorumluluk olarak görüyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden çok önemli görevler yapacağız. Belediye Başkanımız sağlıklı kentler birliği başkanlığını da kabul etti. Kendisiyle Ege Belediyeler Birliğine de gideceğiz. TBB seçimleri hepsi CHP’nin yönetim anlayışını gösteren önemli örnekler. Geçmişte AK Parti, MHP ile yönetimi alıyorken biz tek başımıza çoğunluğunu sağlayıp yarısını biz aldık, yarısını 7 partiye görev teklif ettik. Bu görevi Yeniden Refah, İYİ Parti ve DEM kabul etti. Cumhur İttifakı aday çıkardı. Yeniden Refah bizim yanımızda yer aldı. Bizim kucaklayıcı tavrımız Cumhur İttifakı tarafından benimsendi. Bize 1 koltuk vermeyen AKP’ye 4 koltuk teklif ettik. Bize oy veren birçok AKP’li hakkında soruşturma açıldı. Biz ekonomide gücümüz ne kadarsa o kadar ekonomik kaynak kullanacağız. Gerisini de diğer arkadaşlarımız belediye başkanlarımızla paylaşacağız. Biz yüzde 50 artı 1 alıp alıp yüzde 100’ü kullanmayı doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

İzmir’in yüzü gülecek

Özel’in açıklamalarının devamında ise “Cemil Başkana ve seçilen tüm belediye başkanlarına hangi partiden seçilmiş olursa olsun tüm meclis üyelerine başarılar diliyorum. Atatürk’ün gözbebeği bu kente gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz. İzmir’de yüzler gülecek. Önümüzdeki genel seçimlerin akşamı en çok Tüm Türkiye ile birlikte İzmir’in de yüzü gülecek” ifadelerine yer verdi.

Yeni nesil belediyecilik

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise ‘yeni nesil belediyecilik’ vurgusu yaparak, “Bize sağladığınız özel destek için, önemli katkılar verdiniz bu süreçte tekrardan yürekten teşekkür ediyoruz. Zaferimizin mimarı olarak, bu zaferin en önemli pay sahibi olarak sizleri her zaman dinlemeye ve sizin önderliğinizde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İzmir’de yeni nesil belediyecilik anlayışıyla güzel bir dönem başlattık. 2 aydır yeniden yapılanma ve yenilikçi uygulamaları belediyeye taşıdığımız bir dönem yaşıyoruz. Zaman zaman sizlere de bununla ilgili bilgiler iletiyoruz. Ege Bölgesi’nde bu dönem dayanışma içerisinde birlikte ve beraberlik içerisinde çalışacağımıza yürekten inanıyorum. Bu güzel ekibin bir üyesi olmak bizim için bir onur” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP