DOLAR 32,5373 0.06%
EURO 35,0086 0.33%
ALTIN 2.433,88-0,05
BITCOIN 2129353-0,40%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Reisi’nin Ölümü Ardında Kafa Karıştıran Detaylar: Kaza Mı Sabotaj Mı?

Reisi’nin Ölümü Ardında Kafa Karıştıran Detaylar: Kaza Mı Sabotaj Mı?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, pek çok soru işaretine yol açtı

ABONE OL
21 Mayıs 2024 16:03
Reisi’nin Ölümü Ardında Kafa Karıştıran Detaylar: Kaza Mı Sabotaj Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, pek çok soru işaretine yol açtı. İlk belirtiler kazayı işaret ediyor olsa da, tüm olasılıklar değerlendiriliyor. Eğer olay bir sabotaj ise, muhtemel şüpheliler arasında İsrail ve ülke içindeki siyasi gruplar bulunuyor. İşte İran’da yanıt bekleyen sorular ve uzmanların analizleri…

reisi

İran’da yaşanan Cumhurbaşkanı Reisi ve diğer yetkililerin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazası, soruşturma süreci ve uzman yorumlarıyla gizemini koruyor.

İran’da Helikopter Kazası: Soru İşaretleri ve Uzman Yorumları

İran’da meydana gelen helikopter kazası, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin ölümüne yol açarak birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Soruşturma devam ederken, İranlı yetkililere göre sabotaj ihtimaline dair henüz bir belirti bulunmuyor. Ancak, kötü hava koşulları ve teknik faktörler üzerinde duruluyor.

İsrail’in gergin ilişkileri sebebiyle olağan şüphelilerden biri olarak gösterilmesine rağmen, bu yönde somut bir kanıt bulunmamaktadır. Diğer bir senaryo ise ülke içindeki siyasi grupların olayla ilişkili olabileceği yönünde.

Uzmanlar, eski bir helikopterin kötü hava şartlarında dağlık bir bölgede uçuş kararı alınmasının şüpheleri artırabileceğini belirtiyorlar. El Cezire’ye konuşan ABD’li bir havacılık uzmanı, kazanın ciddi bir kontrol edilebilirlik sorunundan kaynaklanabileceğini ifade ediyor.

Bell 212 tipi helikopteri üreten Amerikan şirketi, olaya dair bilgi sahibi olmadıklarını belirtirken, kaza sayılarının yüksekliği dikkat çekiyor. BM havacılık kurumu tarafından denetlenen süreçte, yabancı uçak üreticilerinin uzmanlığından yararlanılması da gündeme gelebilir.

İranlı yetkililer, kazayla ilgili yaptırımları işaret ederken, bazı isimler ABD’nin havacılık ekipmanlarına uyguladığı yaptırımları sorumlu tutuyorlar. Soruşturma devam ederken, kazanın nedenlerinin aydınlatılması ve sorumluların belirlenmesi bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP