DOLAR 32,5602 0.14%
EURO 35,0112 0.34%
ALTIN 2.437,160,09
BITCOIN 2120737-0,67%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
Rus Bakan Sergey Lavrov’dan Karadeniz Tahıl Girişimi açıklaması

Rus Bakan Sergey Lavrov’dan Karadeniz Tahıl Girişimi açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karadeniz Tahıl Girişimi'nin sona ermesi halinde Rusya'nın tarım ürünleri ihracatının devam edeceğini bildirdi.

ABONE OL
30 Haziran 2023 18:54
Rus Bakan Sergey Lavrov’dan Karadeniz Tahıl Girişimi açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, düzenlediği video konferans basın toplantısında güncel konuları değerlendirdi.

Lavrov, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sona ermesi durumunda Rusya’nın tarım ürünleri ihracatının zarar görmeyeceğini belirterek, “Her durumda gübre ve gıda ihracatımız devam ediyor. Ortaklarımızın zarar görmeyeceğinden eminim” dedi.

YOKSUL ÜLKELERE ÜCRETSİZ TEDAKİ SAĞLAYACAĞIZ

Lavrov, tahıl girişiminin Ukrayna’nın tahıl ihracatını ilgilendiren kısmının ticari bir nitelik kazandığını belirterek, “tahılın yüzde 2,5’inden biraz fazlasının en yoksul ülkelere ihraç edildiğini, anlaşmanın feshedilmesi durumunda Rusya’nın, masrafları karşılayarak en yoksul ülkelere benzer veya daha büyük miktarda tahılın ücretsiz olarak tedarik edilmesini sağlayacağını” ifade etti.

Lavrov, “Bu Karadeniz anlaşmasını sürdürmek isteyenlerin ne gibi bir argümanı olduğunu anlamıyorum, çünkü dediğim gibi, Ukrayna tahılı söz konusu olduğunda bu anlaşma uzun zaman önce ticari hale geldi.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Lavrov ayrıca, Rusya’nın Kuzey Deniz Yolu’nun ulusal güzergah olduğunu ve bu güzergahın büyük kısmının Rusya kara sularında bulunduğunu belirterek, dolayısıyla güvenlikten sorumlu olduklarını söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Afrika ülkeleriyle ilişkilerine de değinerek Rusya-Afrika zirvesine hazırlıkların son aşamaya geldiğini ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Rusya ve Afrika ülkeleri arasındaki etkileşim planlarına ilişkin büyük bir deklarasyonun hazırlanmakta olduğunu ifade etti.

Bakan Lavrov, Rus güvenlik şirketi Wagner’in Afrika’da bulunması konusunun doğrudan Afrika ülkelerinin şirketle yaptığı sözleşmelere tabi olduğunu belirterek, bu işbirliğinin devam edip etmeyeceğine söz konusu ülkelerin hükümetlerinin karar vereceğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP