DOLAR 32,9340 0.28%
EURO 35,3749 0.59%
ALTIN 2.467,450,69
BITCOIN 1981084-5,79%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Rusya’dan Türkiye ve Suriye’nin normalleşme adımlarına destek

Rusya’dan Türkiye ve Suriye’nin normalleşme adımlarına destek

ABONE OL
15 Haziran 2023 10:01
Rusya’dan Türkiye ve Suriye’nin normalleşme adımlarına destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi için yapılan müzakereleri bölgede istikrarın önemli bir unsuru olarak görüyor.

GÖRÜŞMELERİN İLERLEYİŞİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ria haber ajansına verdiği röportajda, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan arasında yapılacak olan görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Zaharova, görüşmeye ilişkin bir tarih belirlendiğinde bunu açıklayacaklarını belirtti. Ayrıca, Türk ortaklarıyla iletişim kurmaya hazır olduklarını ve çeşitli konularda temaslarını sürdürmeye istekli olduklarını da vurguladı.

GÖRÜŞMELERİN GÜNDEMİ

Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan arasında gerçekleşen ilk telefon görüşmesini hatırlattı ve gündemin belirlendiğini ifade etti. Gündemdeki başlıca konular arasında Karadeniz Tahıl Girişimi sorunlarının çözümü, Türkiye’nin komşuları olan Suriye ve Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi, bölgedeki terörle mücadele konuları yer aldı.

İLİŞKİLERİN ÖNEMİ

Zaharova, karşılıklı ilgi alanına giren çeşitli konuların, hem ikili format hem de uluslararası platformlarda yapılan diyaloglarda belirleyici olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye, Suriye, İran ve Rusya arasında yapılan dörtlü formatta gerçekleşen toplantıları hatırlattı ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi yönündeki bu toplantılardan olumlu sonuçlar elde edildiğini vurguladı. Zaharova, Türkiye-Suriye müzakerelerinin bölgedeki istikrar için önemli bir unsuru olduğunu ve Suriye’deki durumun çözümünde önemli bir faktör olduğunu ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP