DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2067802-4,02%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
Bakanlık TTB’nin kızamık uyarısını ciddiye aldı… 81 il valiliğine ‘önlem’ uyarısı

Bakanlık TTB’nin kızamık uyarısını ciddiye aldı… 81 il valiliğine ‘önlem’ uyarısı

Türk Tabipler Birliği (TTB) bir süre önce 'kızamık vakalarındaki artış' konusunda uyarıda bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı uyarıyı kabul etti ve 81 kentin valiliğine yazı gönderdi. TTB yetkilileri ise ailelere 'eksik aşı' tamamlama çağrısı yaptı.

ABONE OL
26 Haziran 2023 12:14
Bakanlık TTB’nin kızamık uyarısını ciddiye aldı… 81 il valiliğine ‘önlem’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı, kızamık vakalarındaki artışa ilişkin olarak 81 il valiliğine gönderdiği yazılarda vakaların artığına dikkat çekerek, önlemlerin artırılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden valiliklere gönderilen yazıda, dünyada ve Türkiye’de kızamık virüsünün dolaşımının devam ettiği, hastalığın da solunum yolu ile bulaştığı anımsatılarak, önlemlerin artırılarak sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Yazıda “Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve Covid-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022-2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği, dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir.

Ülkemizde de son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi. 

“EKSİK AŞILAR YAPILSIN”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı nihayet kızamık vakalarının artışını ve önemini kabul ederek 81 İl valiliklerine yazı gönderdi. Kızamığa karşı alınacak önlemler hatırlatıldı. Aşısı eksik çocuklarımıza aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz aşılar yapılmaktadır. Aile hekiminize ve hemşirenize danışın” denildi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP