DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19187001,63%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
Sakin Mahalle etkinliklerinde çocuklar toprakla buluştu

Sakin Mahalle etkinliklerinde çocuklar toprakla buluştu

ABONE OL
18 Nisan 2023 12:08
Sakin Mahalle etkinliklerinde çocuklar toprakla buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocukların ata tohumlarını tanıyarak öğrenmesi, suyu tasarruflu kullanması ve doğayı koruması için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Sakin Mahalle programı kapsamında düzenlenen atölyelerde çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Can Yücel Tohum Merkezi aracılığıyla çocukların atalık tohumları tanıması için bir dizi etkinlik yapıyor. Kentin farklı bölgelerinde çocuklarla buluşan tohum merkezi çalışanları son olarak Bornova Mevlana Mahallesi’ne gitti. Dünyanın ilk Cittaslow Metropol pilot kenti İzmir’de “Sakin Mahalle” programı kapsamında  düzenlenen etkinliğe mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Görevliler çocuklara atalık tohumları anlattı,  tohumların nasıl ekileceği ve sulanacağı konusunda bilgi verdi. Çim İnsan Atölyesi’nde tohumları toprağa eken çocuklar tohumların gelecekte nasıl meyve vereceğini de uygulamalı olarak öğrendi. Etkinlikte çocuklara su tasarrufunun önemi de anlatıldı.
 ""

DOMATES VE BİBER TOHUMU EKTİLER

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Can Yücel Tohum Merkezi Bornova Koordinatörü Pınar Eldem Çulhaoğlu, düzenledikleri çocuk tarım atölyeleri ile çocukların tohumla tanışmasını sağladıklarını ifade etti.  Pınar Eldem Çulhaoğlu, “Önemli olan çocuklarımızın ileride önlerine çıkacak durumlara karşı yetkin olmalarını sağlamak. Bu nedenle ‘çocuklar yaşken eğilir’ felsefesiyle hareket ediyoruz. Bugün domates ve biber tohumları ektirdik. Yine çocukların el hareketlerinin gelişmesi ve eğlenerek öğrenmeleri için de ‘çim insan atölyesi’ yapıyoruz” dedi.
 

“ÇEVREYE ZARAR VERMEMEMİZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİK”

6 yaşındaki İbrahim Yavuz etkinlikte tohum ekmeyi öğrendiğini belirterek, “Daha önce böyle olduğunu bilmiyordum. Tohumu ektim, su verdim. Bu daha sonra büyüyecek ve bize meyve verecek” dedi. 10 yaşındaki Zehra Muhammed Ali de “Önce toprağı parmağımla açtım ve biber tohumunu toprağın içine koydum. Sonra da su verdim.

""

Çok eğlenceli, çok faydalı şeyler öğrendim. Burada öğrettikleri gibi biber tohumunu ekeceğim. Fasulyeyi de aynı yöntemle sulayacağım” diye konuştu. 9 yaşındaki Medine Nisa Erçimen de “Çim insan atölye etkinliğine katıldım. Çim adamlarımızı yaptık. Şimdi de bir şeyler ekiyoruz. Burada doğa ile ilgilenmemiz gerektiğini, ağaçlarımı korumamız ve çevreye zarar vermememiz gerektiğini öğrendik” diye konuştu.

Sakin Mahalle etkinliklerine İZSU, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı da destek veriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP