DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11398621,66%
İzmir
18°

KAPALI

Şimşek: Kur korumalı mevduattan çıkmak istiyoruz

Şimşek: Kur korumalı mevduattan çıkmak istiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marakeş'te gerçekleşen Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantılarında Türkiye'nin ekonomik durumu ve politika stratejilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
13 Ekim 2023 14:22
Şimşek: Kur korumalı mevduattan çıkmak istiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şimşek, mevcut politikanın para politikasının öngörülenden daha sıkı olduğunu belirtirken, kur korumalı mevduattan çıkmayı hedeflediklerini ifade etti.

Beklenen enflasyona göre Türkiye’nin reel faiz sunduğunu vurgulayan Şimşek, bu durumun Türk Lirası’nı çekici kıldığını söyledi. Ancak politika faizinin öngörülenden daha sıkı olduğu mesajını vererek, bu patikada devam etme konusunda emin olduklarını belirtti. Şimşek, en az bir yıl süresince para politikasında değişiklik yapmadan sonuç almanın önemine dikkat çekti.

Kurala dayalı politikaya dönme niyetlerini açıklayan Şimşek, Türkiye’de ciddi bir mali konsolidasyona ulaşıldığını vurguladı. İç talebi daha ılımlı bir seviyeye çekmeyi amaçladıklarını belirten Bakan, kur korumalı mevduat enstrümanından çıkmak istediklerini de dile getirdi.

Gümrük Birliği ile ilgili olarak Şimşek, mevcut koşulların Gümrük Birliği’ni karşılamadığını ifade etti. Gümrük Birliği’ni hizmet ve tarımla güncellemek istediklerini belirterek, Türkiye’nin dış ticaret stratejisine yönelik önemli bir değişiklik önerisinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP