DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21670940,11%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
Marmaris’te o projeye ‘atık’ tepkisi

Marmaris’te o projeye ‘atık’ tepkisi

Marmaris Kent Konseyi, Sinpaş’ın, Marmaris’te otel projesinde atıkları denize dökmek için çalışma yaptığını ifade etti. İşte detaylar!

ABONE OL
27 Haziran 2023 13:28
Marmaris’te o projeye ‘atık’ tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmaris Kent Konseyi yöneticileri, Sinpaş’ın, Marmaris’te otel projesinde atıkları denize dökmek için çalışma yaptığını savunarak, projeye dair inceleme başlatılmasını talep etti.

Kent Konseyi açıklamasında, “Proje, Marmarisimizin doğasını mahvedecek ve halkı pislik içinde bir denize mahkûm edecektir” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Kızılbük’te ‘doğayı talan eden’ Sinpaş GYO’nun denize foseptik atık için boru hattı döşediği öne sürüldü.

Olay yerinde görüntü çeken yaşam savunucuları ‘kanalizasyonun deniz içine deşarj edileceğini’ söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na “Sinpaş inşaatının su ve kanalizasyon altyapısı yoktur, sağlamamız da mümkün değildir” raporu vermişti. Ama bakanlık bu raporu ‘görmezden gelerek‘ Sinpaş’a ‘ÇED olumlu’ kararı vermişti.

Konu hakkında basın açıklaması yapan Marmaris Kent Konseyi, boru döşenmesiyle Marmaris Limanı’nın atık çukuruna döneceğini belirtilerek karardan dönülmesini istedi.

Marmaris Kent Konseyi’nin soruna dair açıklaması şöyle:

•Hangi siyasi partiden olursa olsun, tüm belediye yönetimlerine bir sorumuz var: 46 bin metrekare inşaat hakkı olan ve mevzi imar planına göre verilmiş bir ruhsata, tadilat ruhsatı ile 122 bin metrekare inşaat hakkı verilmesi hukuka uygun mudur?

•Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bakanlık’a verdiği, ‘Sinpaş inşaatının su ve kanalizasyon altyapısı yoktur, sağlamamız da mümkün değildir‘ şeklindeki itiraz raporuna rağmen bakanlık gerçeği görmezden geldi. Sinpaş’a ‘ÇED olumlu’ kararı vererek Marmaris’i büyük bir kirlilik gerçeği ile baş başa bıraktı.

Bugün geldiğimiz nokta Sinpaş tüm bu usulsüzlüklere sırtını dayayarak kanalizasyonunu ve atık sularını denize vermek için denizin içine boru döşemektedir. Milli parkı talan ettiği yetmezmiş gibi Marmaris denizini bir fosseptik çukuruna çevirmeye karalı.

NE OLMUŞTU?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satılmıştı.

1988’de Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlamıştı.

Fakat 550 oda, bin 100 yatak kapasiteli otel bitirilmemişti. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durmuştu.

Sinpaş Holding, 2010 başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurmuştu. Belediyeyse imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemişti.

Muğla Valiliği’yse devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararını vermişti. (Birgün)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP