DOLAR 32,3034 -0.03%
EURO 35,1142 0.47%
ALTIN 2.410,70-0,17
BITCOIN 2186162-2,58%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Sokak hayvanlarını ‘uyutma’ gündemde, yasa teklifi hazırlanıyor

Sokak hayvanlarını ‘uyutma’ gündemde, yasa teklifi hazırlanıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. Hayvan hakları yasa teklifinde sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin düzenlemenin olması planlanıyor.

ABONE OL
22 Mayıs 2024 15:44
Sokak hayvanlarını ‘uyutma’ gündemde, yasa teklifi hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet ve Kalkınma Partisi, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. Hayvan hakları yasa teklifinde sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin düzenlemenin olması planlanıyor. Teklifin ayrıntıları ortaya çıkarken sokak köpekleri önce sahiplendirilmeye çalışılacak. 30 gün süre zarfında sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine AK Parti kurmayları harekete geçti. “Hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.

Teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanıyor.

AK Parti’nin sokak hayvanlarına yönelik kanun teklifi hazırlıklarında sona yaklaşıldı. İngiltere’deki düzenlemeye benzer bir teklif hazırlandı.

Buna göre; her belediye, barınaklarındaki köpeklerin fotoğraflarını çekerek sahiplendirme ilanı yayınlayacak.

Her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün beklenecek. 30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak.

Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara sokaktan toplanan yeni köpekler gelecek ve süreç aynı şekilde devam edecek.

Sahiplenilen hayvanlara ise çip takılacak. Sahiplenen kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlara çip takılarak dijital kimlik sistemi getiren, ev hayvanlarını terk edenlere yaptırımlar öngören Hayvanları Koruma Kanunu Temmuz 2021’de yürürlüğe girdi.

Yasa, sokak hayvanlarının da kısırlaştırılarak popülasyonunun azaltılmasını öngörüyor. O dönemde sokak hayvanlarının uyutulması seçeneği, hayvan haklarına ilişkin derneklerin ve sivil toplumun, kamuoyunun muhalefetine takılmıştı.

İlginizi çekebilir: İzmir’de 6 köpek zehirlenerek öldürüldü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP