DOLAR 31,1221 0.26%
EURO 33,8084 0.52%
ALTIN 2.033,650,07
BITCOIN 15899020,00%
İzmir
18°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Staj ve çıraklık mağdurları EYT’ye dahil olacak mı? Müjdeli haber

Staj ve çıraklık mağdurları EYT’ye dahil olacak mı? Müjdeli haber

Staj ve çıraklık süreleri emekliliğe dahil olmayanlara müjdeli haber geldi.

ABONE OL
9 Şubat 2024 09:56
Staj ve çıraklık mağdurları EYT’ye dahil olacak mı? Müjdeli haber
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Staj ve çıraklık süreleri emekliliğe dahil olmayanlara müjdeli haber geldi.

SGK Uzmanı Onur Önal, Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesiyle 1999 Eylül öncesinde sigorta girişi olan ve emeklilik başvurusunda bulunan ancak o sürede staj ve çıraklık sigortası olduğu için başvuruları reddedilen yüzbinlerce mağdurun mağduriyetinin giderileceğini açıkladı.

SGK Uzmanı Onur Önal, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığında staj ve çıraklık mağdurlarına ilişkin bir toplantı gerçekleştirildiğini açıkladı. SGK Başkan Yardımcısına staj mağdurları hakkında bir rapor sunulduğunu belirten Önal, “Her şey çok güzel gidiyor” dedi.

staj

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesi ile 2 milyon 250 bin vatandaş 2023 yılı itibarıyla emekli edilirken, düzenleme kapsamında staj ve çıraklık mağdurları dahil edilmemişti.

STAJYERLER MAĞDUR OLDUKLARINI BELİRTMİŞTİ

Staj girişleri, SGK mevzuatı gereği “işe başlangıç tarihi” olarak kabul edilmezken, mağdur olduğunu belirten stajyerler, 31 Mart seçimlerinden önce hükümetin EYT düzenlemesinin kapsamını genişletmesini bekliyor.

Halihazırda yürürlükte olan düzenlemeye göre, stajyerlerin çalışma faaliyeti “kısa süreli çalışma” olarak tanımlanırken, 8 Eylül 1999 tarihinden önce staj girişi bulunan vatandaşların EYT düzenlemesine dahil edilmesi için, Meclis’te yapılacak düzenleme ile stajyerlik faaliyetinin “uzun süreli çalışma kolu” olarak düzenlenmesi gerekiyor.

TOPLANTILAR YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerden önce, tüm taleplere rağmen stajyerler için herhangi bir adım atmayan hükümet, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu aracılığıyla “Seçim sonrası staj mağdurlarının durumu incelenecek” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Onur Önal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda SGK Başkanlığı’nda stajyerlerin durumu üzerine bir görüşme yapıldığını ve SGK Başkan Yardımcılarına ilgili raporların sunulduğunu belirterek “Süreci sağlıklı ve çözüm odaklı bir şekil de yürütüyoruz. Her şey çok güzel gidiyor” dedi.

İlginizi çekebilir: Araç sahiplerine kötü haber: Motorine dev zam geliyor

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP