DOLAR 32,4376 0.02%
EURO 34,5171 -0.03%
ALTIN 2.486,420,14
BITCOIN 2054273-2,49%
İzmir
26°

KAPALI

üst menü altı
Tedarik sorunları ve enflasyon otomobil fiyatlarını uçurdu

Tedarik sorunları ve enflasyon otomobil fiyatlarını uçurdu

Türkiye’de de artan kur ve vergi kaynaklı alım gücünün gittikçe yok olacağı düşünülüyor. Sektör temsilcileri, yeni zamların kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

ABONE OL
26 Haziran 2023 10:41
Tedarik sorunları ve enflasyon otomobil fiyatlarını uçurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomobil sektöründe hem dünya genelinde hem de Türkiye’de yaşanan tedarik sürelerinin uzaması ve enflasyonun artması, sıfır otomobilleri yatırım aracına dönüştürmüştür.

Özellikle Türkiye’de döviz kurlarındaki artış, bugün alınan bir aracın yarından daha ucuz olmasına yol açıyor.

Ali Yıldırım’ın Karar gazetesindeki habere göre, orta sınıf bir SUV modeli, yaklaşık 1 sene önce 650 bin liraya satılırken, bugün 1.5 milyon liraları geçti.

Alım gücündeki düşüşe rağmen talep hala yüksek olsa da, piyasanın kaderini ihtiyaç sahipleri değil, dövizden kaçan yatırımcılar belirlemektedir. Bu karmaşanın yakın zamanda sona ermesi bekleniliyor.

OTOMOBİL ARZI DÜŞÜYOR: FİYAT SAVAŞLARI YAKLAŞIYOR

Otomobil piyasasında talebin düşmesiyle birlikte arz da düştü. Özellikle Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil pazarları da bu durumu destekleniyor. Son birkaç aydır otomotiv sektöründe düşüş eğilimi gözlemlenmekte ve fiyatların gerilediği görülüyor.

Geçen yaz dönemine kıyasla araç fiyatları rekor seviyelere ulaşmışken, uzmanlar bölgede araç arzının düşmesiyle birlikte fiyat savaşlarının başlayabileceğini öngürüldü. Bu fiyat indirimlerinin gerçekleşmesi 2023’ün ikinci yarısına kadar zaman alabilecek olsa da otomobil üreticileri fiyat savaşlarına hazırlık yapmakta ve bazı elektrikli araç üreticileri Avrupa ve Amerika’da fiyatları şimdiden düşürmeye başladı.

ALMANYA’DA ARAÇ STOKLARI ARTIYOR: TÜRKİYE’DE DÜŞEN TALEP

Avrupa’da özellikle Almanya gibi otomobil sektörünün merkezi durumundaki ülkede araç stokları her geçen gün artmaktadır. Çünkü talepte ciddi bir düşüş gözlenmektedir. Türkiye’ye kıyasla en büyük fark, Türkiye’deki düşen alım gücüne bağlı olarak hareket eden bir pazar olması yönünde.

Artmaya başlarken, Almanya’da düşen alım gücüyle birlikte fiyatlar da gerilemektedir. Talepteki düşüşle birlikte üretilen modeller beklenmedik şekilde planlanmayan ülkelere yönlendirilirken, Türkiye bu ülkelerin başında geliyr.

Bu durum tamamen bir pazarlama stratejisine dönüşürken, markalar Türkiye’yi bölgedeki düşen arzın bir yaması olarak görmekte ve gözde bir pazar olarak değil, talep dengesini sağlamak için tercih ediliyor.

HÜKÜMETİN MÜDAHALESİ VE ÖTV ARTIŞI OLASILIĞI

Otomotiv sektöründe deneyimli olan ve çeşitli analizler yapan eski Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaparak fiyat düşüşlerine değinmiştir. Doğu, Almanya’dan sonra Amerika’dan da otomobil fiyatlarında düşüş haberlerinin geldiğini belirtmiştir. Talepten fazla arz olduğu için son iki aydır fiyatlarda gevşeme yaşandığını ifade etmiştir. JP Morgan’a göre, yeni araç fiyatlarının %2.5-5.0 ve ikinci el araçların %5-10 düşmesi beklenmektedir.

Bu durumun Türkiye’ye nasıl yansıyacağı konusunda Doğu, Türkiye’ye daha fazla araç geleceğini ve talebin bir noktada dengeleneceğini ancak bu durumun tamamen Türk Lirası’nın değer kaybına bağlı olduğunu belirtmiştir. Ülkenin düşük rezervleri nedeniyle hükümetin ithalatı engellemek amacıyla ÖTV’yi artırabileceğini söylemiştir. Hakan Doğu ayrıca, otomobilin bir yatırım aracı değil, bir ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır.

YENİ ZAM ARTIŞLARI KAÇINILMAZ

Türkiye’de döviz kurlarındaki artışla birlikte otomobil fiyatları şimdiden yükselmeye başlamıştır. Bazı markalar bir ay içinde neredeyse üç kez zam yaparak fiyatlarını güncellemiştir. Şimdi ise ikinci yarısını merak ettiğimiz bir döneme adım atıyoruz. Asgari ücretin artışıyla birlikte fiyatların yükselmesi konusunda sektör temsilcileri yeni zam artışlarının kaçınılmaz olduğunu belirtildi.

Aynı zamanda döviz kurlarının bu şekilde yükselmesi durumunda fiyat artışlarının devam edeceği de ifade edilmektedir. Seçimler öncesi pazarın 1 milyon adetlere kadar ulaşabileceği tahmin ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP