DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.558,800,39
BITCOIN 18996530,55%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
TTB Üyesi Dr. Demir'den çarpıcı iddia: 'Hastalara Covid-19 ilacı neden verilmiyor?'

TTB Üyesi Dr. Demir'den çarpıcı iddia: 'Hastalara Covid-19 ilacı neden verilmiyor?'

ABONE OL
17 Mayıs 2023 19:27
TTB Üyesi Dr. Demir'den çarpıcı iddia: 'Hastalara Covid-19 ilacı neden verilmiyor?'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek riskli gruplarda yer alan Covid-19 hastalarında kullanılan antiviral ilaç molnupiravir (Covinavir) neden bir haftadır verilemiyor? Türk Tabipler Birliği (TTB) Üyesi Dr. Ergun Demir, Kovid-19 tedavisinde kullanılan Covinavir adlı ilacın bir haftadır hastalara verilmediğini belirterek, "İlacın bulunamama sebebi sağlık çalışanları değildir. İlaca gereksinim olan hastalar ilçe sağlık müdürlüklerinde, filyasyon ekiplerinde ve il sağlık müdürlüğü bulaşıcı hastalık bölümünde hizmet veren sağlık çalışanlarına sitem etmekte, kızmakta ve bazen hakaret etmektedirler. İlaca gereksinimi olan vatandaşlar bilmelidir ki ilacın neden gelmediği veya ne zaman geleceği konusunda sağlık çalışanlarının da bilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Sorumluluk Sağlık Bakanlığındadır. Sağlık Bakanlığı kamuoyuna konu ile ilgili açıklama yapmalı ve vatandaşla temas eden çalışanlarını zor durumda bırakmamalıdır" dedi. 

Dr. Ergun Demir'in konuyla ilgili yazdığı yazının tam metni: 

"Yüksek riskli gruplarda yer alan Covid-19 hastalarında kullanılan antiviral ilaç molnupiravir (Covinavir) neden bir haftadır verilemiyor?

İlacın verilememesinin sorumluları, bu suçlamaya maruz kalan ilçe sağlık müdürlüklerinde, filyasyon ekiplerinde ve il sağlık müdürlüğü bulaşıcı hastalık bölümünde hizmet veren sağlık çalışanları değildir!

COVID-19 pandemisi ülkemizde ve tüm dünyada yaz aylarında da yeni bir dalga ile sürmekte; aşılara erişim ve uygulama konusunda yaşanan sorunlar, koruyucu önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle de özellikle riskli gruplar için tehdit oluşturmaktadır. Salgın sürecinde aşı çalışmalarının yanı sıra Covid-19 hastalarını tedavi edebilmek amacıyla antiviral ilaç çalışmalarının da hız kazandığı bilinmektedir.

12 Şubat 2022’de yayınlanan T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi ile Molnupiravir kullanıma girmiştir. Buna göre PCR ile kesin tanısı olan, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır COVID-19’a ilerleme açısından yüksek riskli olan erişkin (≥18 yaş) COVID-19 hastalarında, aşılama durumuna bakılmaksızın kullanılması önerilmekte; Sağlık Bakanlığı filyasyon ekipleri de ilacı yüksek riskli olan hastalara ulaştırmakta idi.

Sağlık Bakanı ilacımız var dese de 1 haftadır ilaç hastalara verilmemektedir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 19.07.2022 tarihinde özetle “Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Ancak yeni yoğun bakımların açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam’’ açıklamasını yaptı. Oysa tanımlanan yüksek risk grupları içerisinde yer alan erişkin Covid-19 hastalarında kullanılan antiviral ilaç Molnupiravir (Covinavir) başta İzmir olmak üzere birçok ilde bittiği ve gelmediği için bir haftadır yok. İlacın neden bulunamadığına dair herhangi açıklama yapılmamakta; Bakanlıktan sorulara “bekleyin ilaç geldiğinde dağıtılacak” yanıtı verilmektedir.

İlacın bulunamama sebebi sağlık çalışanları değildir.

İlaca gereksinim olan hastalar ilçe sağlık müdürlüklerinde, filyasyon ekiplerinde ve il sağlık müdürlüğü bulaşıcı hastalık bölümünde hizmet veren sağlık çalışanlarına sitem etmekte, kızmakta ve bazen hakaret etmektedirler. İlaca gereksinimi olan vatandaşlar bilmelidir ki ilacın neden gelmediği veya ne zaman geleceği konusunda sağlık çalışanlarının da bilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Sorumluluk Sağlık Bakanlığındadır. Sağlık Bakanlığı kamuoyuna konu ile ilgili açıklama yapmalı ve vatandaşla temas eden çalışanlarını zor durumda bırakmamalıdır.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda Covid-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. "Kovid-19 Erişkin Hasta Tedavisi Rehberi’nde molnupiravir etken maddeli antiviral Kovid-19 ilacının kullanımına ilişkin;

Molnupiravirin; tanısı PCR ile doğrulanmış, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır COVID-19’a ilerleme açısından yüksek riskli aşağıda verilmiş gruplarda yer alan erişkin (≧≥18 yaş) COVID-19 hastalarında, aşılama durumuna bakılmaksızın kullanılması önerilmektedir.

“ ≥65 yaş olanlar, primer immün yetmezlikler, son 1 yılda kemoterapi almış solid veya hematolojik kanser hastaları, son 6 ayda radyoterapi almış kişiler, solid organ nakli yapılmışlar, kemik iliği nakli yapılmışlar, otoimmun, inflamatuar veya malign hastalıkları nedeniyle immunosupresif ajanları kullanan kişiler, down sendromu olanlar, karaciğer sirozu olanlar, diyalize giren kronik böbrek yetersizliği hastaları, uç organ hasarı gelişmiş diabetes mellituslu kişiler, myokard infarktüsü geçirmiş hastalar, multipl skleroz, motor nöron hastalıkları, myastenia gravis, huntington hastalığı, alzheimer gibi beyin ve sinirleri etkileyen hastalıklar, morbid obez hastalar (VKİ >40) , Evre 3 ve Evre 4 kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlar, amfizem”

İlaç, Covid-19 geçiren, 65 yaş üstü ile söz konusu hastalıkları bulunan 18 yaş üstündeki hastalara ilçe sağlık müdürlüğü, filyasyon ekipleri tarafından ücretsiz ulaştırılmaktadır. Ancak bir haftadır ilgili birimlerce tedarik edilemeyen ilacın neden bulunamadığına ilişkin açıklama merkezi olarak bir an önce yapılmalı ve kaygılar giderilmelidir."

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP