DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11398621,66%
İzmir
18°

KAPALI

Türkiye’de Enerji Depolama Tesislerine Yönelik Yeni Kanun Değişikliği

Türkiye’de Enerji Depolama Tesislerine Yönelik Yeni Kanun Değişikliği

ABONE OL
14 Ekim 2023 14:44
Türkiye’de Enerji Depolama Tesislerine Yönelik Yeni Kanun Değişikliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), depolamalı elektrik üretim tesislerine ilişkin ön lisans başvurularını geçici olarak kabul etmeme kararı aldı. Bu karar, EPDK tarafından yayımlanan “Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile resmi olarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelik, depolamalı üretim tesisleri ve yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) başvurularına yönelik önemli değişiklikler içeriyor. Bu düzenlemelerin enerji sektöründe nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor.

Depolamalı elektrik üretim tesislerinin tahsislerinde EPDK kararı belirleyici olacak

Bu çerçevede, yeni eklenen geçici maddeye göre, depolamalı elektrik üretim tesislerine ilişkin ön lisans başvuruları, EPDK tarafından alınacak karar doğrultusunda gerçekleştirilecek. Yani, ilgili yönetmelik kapsamındaki bu tür tesisler için ön lisans başvuruları, EPDK kararı belirlenene kadar bekletilecek.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), 2023 yılını takip eden 5 yıl ve takip eden 10 yıl için bölgesel üretim tesisi kapasitelerini, 1 Nisan 2024 tarihine kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK’ye bildirecek ve bu bilgiler internet sitesinde yayımlanacak.

elektrik tesisi

Bir diğer geçici maddeye göre, belirli yükümlülüklere sahip tüzel kişiler tarafından 31 Aralık 2025 tarihine kadar sunulan orman ön izinleri, ön lisans başvuruları için alınan orman izni olarak kabul edilecek. Aynı maddeye göre, TEİAŞ, yıllık olarak 1 Ekim tarihine kadar, bağlantı noktasına veya bölgesel bazda, sisteme bağlanabilecek bölgesel üretim tesisleri kapasitesi hakkında rapor sunacak. Bu rapor, rüzgar veya güneş enerjisi temelli üretim tesisleri için tahsis edilen kapasiteyi de içerecek.

TEİAŞ tarafından EPDK’ye sunulan kapasite raporları çerçevesinde, rüzgar veya güneş enerjisi temelli üretim tesisleri için ön lisans başvuruları, rüzgar veya güneş enerjisi temelli üretim lisansı sahiplerinin elektrik kapasitesi artırma talepleri, çoklu kaynaklı elektrik üretim tesisi başvuruları ve iletim seviyesinden sisteme bağlanacak üretim tesisleri için tahsisler, EPDK’nin kararı doğrultusunda belirlenecek.

Bu kapsam dışında kalan kapasitenin, depolamalı elektrik üretim tesisleri için yapılacak ön lisans başvuruları ile depolamalı elektrik üretim lisansı tadil başvuruları için kullanılacak kapasitesi ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP