DOLAR 28,9862 0.23%
EURO 31,2796 0.03%
ALTIN 1.890,210,20
BITCOIN 1253056-0,59%
İzmir
10°

HAFİF YAĞMUR

Türkiye’den İsrail-Filistin konusunda garantörlük formülü önerisi

Türkiye’den İsrail-Filistin konusunda garantörlük formülü önerisi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Filistin krizi için Türkiye'nin garantörlük önerisini paylaştı. Fidan, bölgede kalıcı barış için iki devletli çözümü destekleyerek, Türkiye'nin bu çerçevede aktif bir rol üstlenmeye hazır olduğunu belirtti.

ABONE OL
17 Ekim 2023 13:21
Türkiye’den İsrail-Filistin konusunda garantörlük formülü önerisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ile Filistin arasında yaşanan kriz için çözüm önerilerini paylaştı. Fidan, Filistin adına bazı ülkelerin, İsrail adına ise başka ülkelerin garantörlük yapmasını önerdi. Bu kapsamda Türkiye’nin de garantörlük rolü üstlenmesini vurgulayan Fidan, taraflar arasında bir anlaşma sağlandıktan sonra garantör ülkelerin sorumluluk üstlenmesini önerdi.

Fidan, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısının beklenmedik olduğunu belirterek, özellikle İsrail ile Gazze arasındaki duvarın yıkılmasının ve sivillerin kolayca geçebilmesinin şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Sivillerin hedef alınmaması gerektiğini vurgulayan Fidan, Hamas’ın saldırısıyla ilgili olarak herhangi bir sınıflandırmadan ziyade sivillerin korunması gerektiğini belirtti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değinen Fidan, bu saldırıları benzeri görülmemiş ve kabul edilemez olarak nitelendirdi. Fidan, bölgedeki sivil ölümler, altyapının zarar görmesi ve sivillerin yer değiştirmesi gibi etkileri eleştirerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önerisi doğrultusunda, İsrail ve Filistin arasında garantörlük yapacak ülkelerin bölgeden seçilmesini vurgulayan Fidan, Türkiye’nin bu çerçevede bir teklif sunduğunu ve bölgeye barış getirme çabasında olduğunu belirtti. İki devletli çözüm sürecine vurgu yapan Fidan, ABD’nin de bu çözüme sıcak baktığını ifade etti. Türkiye’nin önerisiyle, uluslararası toplumun İsrail’i iki devletli çözüme zorlaması gerektiğini vurgulayan Fidan, bu konuda taraflarla görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Fidan, Türkiye’nin barışı sağlama çabalarını sürdürdüğünü ve İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında da bu konuyu dile getireceğini belirtti. Ayrıca, bölgedeki ülkelerin sorumluluk alması gerektiğini vurgulayarak, garantörlük konusunu tartışmaya açtıklarını ve daha iyi teklifleri olanların değerlendirileceğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP