DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19191511,77%
İzmir
32°

AÇIK

üst menü altı
Vakalar artıyor: Maske geri dönebilir mi?

Vakalar artıyor: Maske geri dönebilir mi?

ABONE OL
17 Mayıs 2023 19:27
Vakalar artıyor: Maske geri dönebilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kovid-19 vakalarındaki artış devam ederken hastanelerdeki yükün azalmaya devam ettiğine vurgu yaparak 'müsterih olma' mesajı verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, Covid-19 vakalarının artmasına bağlı maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

*Hastalık artık grip gibi seyrediyor. Fakat ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19 risk oluşturmaya yine devam edecek.

*Risk grubunda olanların kişisel tedbirlere dikkat etmeleri önem arz ediyor. Grip öneminde olan hastalık toplumsal anlamda endişe sebebi olmaktan çıktı.

*Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam tersine, hastane yükündeki azalış yine sürmektedir.

*Kötü günler geride kaldı. Benzerlerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun.

‘HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME’

Bakan Koca, hekimlerle yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusu üzerine şöyle dedi:

*Tüm dünyada tıp, malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar arasında sıkışmış durumda.

*Bu nedenle, tüm dünyada, giderek, hekimler mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dahil, konuya duyarlı ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler.

*Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir yöntem geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan malpraktis yasası son derece önemli.

*Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne hekim mağdur oluyor.

*Kasıt olmadığı müddetçe tazminatın hekime rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik.

*Bu sorun yüzünden, Türk hekimlerinin uygulamadaki başarılarının da tehlikeye girmeye başlayacağı bir dönem gelmekteydi.

*Eğer bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Hekim ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP