DOLAR 27,5707 0.47%
EURO 29,0040 0.76%
ALTIN 1.613,290,09
BITCOIN 7597540,70%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Yeni dönemin ilk MGK toplantısı sonrası kritik mesajlar

Yeni dönemin ilk MGK toplantısı sonrası kritik mesajlar

Türkiye'nin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, yeni dönemde ülkenin güvenliği, huzuru ve refahının sağlanması için kararlı adımların atılacağı vurgulandı. Terör örgütleriyle mücadele, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, bölgesel istikrar ve barış çabaları öncelikli hedefler arasında yer aldı. Ayrıca, Kosova'daki gerilimin önlenmesi ve Sudan'da barışın sağlanması için Türkiye'nin desteği vurgulandı.

ABONE OL
8 Haziran 2023 21:20
Yeni dönemin ilk MGK toplantısı sonrası kritik mesajlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Türkiye’nin yeni döneminde, ülkenin güvenliği, huzuru ve refahı için kararlı adımlar atılması gerektiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde vurgulandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride, Türkiye’nin geçmiş yüzyılda karşılaştığı zorlukların, milletin demokrasiye olan inancı ve bağımsızlık mücadelesiyle birlikte devletin temellerini güçlendirdiği ifade edildi.

Bildiride, Türkiye’nin Yüzyılının başlangıcı olarak nitelendirilen yeni dönemde de ülkenin güvenliğini, huzurunu ve refahını sağlamak için aynı kararlılıkla adımların atılacağı vurgulandı. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DAeŞ gibi terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğe yönelik tehditlere karşı yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu belirtildi.

Bildiride ayrıca, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiği vurgulandı. Aynı şekilde, Suriye’den kaçan insanların güvenli bir şekilde geri dönerek huzur ve refah içinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için uluslararası işbirliğinin önemi vurgulandı.

Bildiride Kosova’daki gerilimin bölgedeki hassas dengeyi bozabilecek bir krize dönüşmemesi için diyalog ve istişare süreçlerinin devam etmesi gerektiği ifade edildi ve Türkiye’nin bölgeye verdiği desteğin önemi vurgulandı. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bölgeye yönelik riskleri artırdığına dikkat çekildi ve Türkiye’nin çatışmalara son verilerek barış görüşmelerine başlanması ve küresel gıda güvenliğinin sağlanması çabalarına destek vermeye devam edeceği belirtildi. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog sürecinde kaydedilen ilerleme memnuniyetle karşılandı ve adil bir çözümün hem Kafkasya’da kalıcı barışın sağlanmasına hem de küresel istikrara önemli katkılar sağlayacağı vurgulandı.

Son olarak, Sudan’da tarafların çatışmaları sonlandırarak geçiş sürecinin kazanımlarını koruması ve sorunları uzlaşma yoluyla çözmesi çağrısı yapıldı. Türkiye’nin Sudan’da barış ve istikrarın sağlanması için her türlü çabalara destek vermeye hazır olduğu vurgulandı. Bildiride, taraflar arasında bir an önce kalıcı ateşkes ilan edilmesi ve Sudan’ın geçiş sürecinin kazanımlarının korunması için Türkiye’nin desteğinin devam edeceği altı çizildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP