DOLAR 33,0974 0.04%
EURO 36,0894 -0.23%
ALTIN 2.580,83-0,76
BITCOIN 2112787-1,21%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
Yenilenen Karşıyaka Çarşısı’nda 4 bin kişilik iftar

Yenilenen Karşıyaka Çarşısı’nda 4 bin kişilik iftar

ABONE OL
18 Nisan 2023 09:57
Yenilenen Karşıyaka Çarşısı’nda 4 bin kişilik iftar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazan Ayı boyunca farklı mahallelerde iftar sofraları kuran Karşıyaka Belediyesi, en büyük organizasyonu Kadir Gecesi’nde gerçekleştirdi. 4 bin kişilik buluşmaya, revizyon projesi kapsamında altyapı ve üstyapısı yenilenen Karşıyaka Çarşısı ev sahipliği yaptı. Dev organizasyon için Çarşı’nın ana caddesi üzerinde sofralar kuruldu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın ev sahipliğindeki iftara CHP İzmir Milletvekili Adayı Hacer Foggo, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan, İlçe Müftüsü İsa Gürler, Karşıyaka Belediye Meclisi üyeleri ile muhtarlar da katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİK ÖRNEĞİ

Karşıyaka’nın, bir kez daha birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birini sergilediğini belirten Başkan Tugay “Sabrı, arınmayı, dayanışmayı anlatan Ramazan Ayı süresince, sevgili Karşıyaka’mızın birçok mahalle ya da noktasında iftar dolayısıyla buluştuk; lokmamızı, iyi ki birlikteyiz sevincimizi ve Karşıyakalılık ruhumuzu paylaştık, yeniledik, tazeledik.

""

Bugün de, Kadir Gecesine denk düşen iftarımızı, Karşıyaka’mızın kalbinde, Çarşımızda birlikte açıyoruz. Yorucu, üzücü, yıpratıcı günler yaşadık, bu doğru. Ama güzel günler, umutlu günler önümüzde; bu daha da doğru. Bizim gibi, küllerinden yepyeni bir ülkeyi, çağdaş, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratanların çocuklarına, elbette umutlar ve sevinçler yakışır. O günleri bize kimse altın tepside sunmayacak.

Biz o güzellikler yurttaş olmanın, toplum olmanın bilinciyle yaratacağız. Cumhuriyetimizin 100. Yılını birlikte kutlayacak, sonsuz yolculuğun 2. Yüzyılının kapılarını birlikte açacağız. Kadir Gecesinin ve bu güzel buluşmanın bize bunları anımsatmasını diliyor, hepinize saygılarımı, sevgilerimi, en içten dileklerimi sunuyorum” dedi.

ALTYAPI VE ÜSTYAPI YENİLENDİ

Öte yandan Karşıyaka Belediyesi, ilçenin kalbi konumundaki Çarşı bölgesinde, uzun yıllardır süregelen sorunlara kalıcı çözüm sağlamak amacıyla revizyon projesini yaşama geçirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliğinde hazırlanan ‘Karşıyaka Çarşı Yenileme Projesi’ kapsamında ilk etap olarak belirlenen Kemalpaşa Caddesi’nde altyapının ardından üstyapı da tamamlandı.

""

NELER YAPILDI?

Karşıyaka Belediyesi’nin kendi imkanları ve ekipleriyle yaşama geçirdiği proje kapsamında öncelikle Kemalpaşa Caddesi ve Yalı Caddesi’nin mevcut altyapı hatları yenilendi. Ayrıca İZSU Temizsu, Telekom, Superonline, Gediz Elektrik, İzmirgaz, Türksat, Vodafone ve İZUM Mobese ekipleri de kendi alanları dahilinde çalışmalar yürüterek altyapı sistemlerini yeniledi. Proje çerçevesinde birleşik sistem şeklinde hizmet veren kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının ayrılması işlemi de İZSU ekiplerince gerçekleştirildi. Gerekli yerlere ızgaralar yerleştirilerek yağmur sularının güvenli bir şekilde deşarjı sağlandı. 

""

ARAÇ GİRİŞİ ARTIK TEK TARAFTAN

Altyapının ardından üstyapı çalışmaları da tamamlandı. Bu kapsamda; Kemalpaşa Caddesi’nin zemini yenilendi, cadde üzerine yeni aydınlatma araçları monte edildi. Caddeye belli aralıklarla saksılı oturma üniteleri, banklar ve parkletler yerleştirildi. Amazon Kadın Heykelleri yeniden yerlerine konuldu. Ağaçlandırma çalışmalarının da yaklaşık yüzde 90’lık kısmı tamamlandı. Bundan sonra çarşının trafiğe açık olduğu zamanlarda araçlar artık sadece Yalı Caddesi tarafından giriş yapabilecek, girişe de hidrolik bariyerler yerleştirildi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP