DOLAR 32,8940 0.21%
EURO 35,2847 0.38%
ALTIN 2.463,730,55
BITCOIN 2062328-2,38%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Yılan Bebek davasında ‘mutlu’ son: DNA testi ile çözüldü

Yılan Bebek davasında ‘mutlu’ son: DNA testi ile çözüldü

Uşak'ın Eşme ilçesinde nadir deri hastalığı olarak bilinen 'Harlequin tipi iktiyozis' adlı bir hastalıkla dünyaya gelen minik Gökdeniz T'ye babası tarafından açılan 'soy bağının reddi' davası reddedildi.

ABONE OL
21 Haziran 2023 17:27
Yılan Bebek davasında ‘mutlu’ son: DNA testi ile çözüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uşak’ta hastalığı ‘yılan bebek’ olarak da tanımlanan nadir bir hastalıkla doğan Gökdeniz T’ye babası Musa T. tarafından 2.5 yıl önce soy bağının reddi davası açılmıştı. Baba Musa T., boşanma arefesinde açtığı davada, çocuğun kendisine ait olamayacağını iddia etmişti. Mahkeme istinaf kararını reddetti.

Kararın ardından konuşan minik Gökdeniz’in annesi Ela Fidan, duygularını, “Oğlum Gökdeniz 300 binde 1 görülen bir vakayla dünyaya geldi. Bu benim şahsıma açılan bir dava değil, oğluma açılan bir davaydı. Ben bu noktada ne namusumu, ne onurumu ne de gururumu düşünebildim. Düşündüğüm tek şey oğlumun sağlığıydı” şeklinde ifade etti.

Baba Musa T., doğumdan 3 ay önce eşinden boşanmak için Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Gökdeniz bebeğin Anne Ela Fidan, daha önce Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde ‘Çift DNA’ davasını çözen avukat Zeynep Avcı’ya başvurdu.

Avukatlar Zeynep Avcı ve Ahmet Ocak, Ela Fidan’ın avukatlığını üstlenirken; 18 Nisan 2022’de, mahkemeye verdikleri dilekçede, DNA testi talebinde bulundu

ADLİ TIP RAPORU YÜZDE 99 BABA MUSA DEDİ

İzmir Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, Gökdeniz bebek ile anne ve babasından alınan örnekler üzerinde DNA incelemesi gerçekleştirdi.

Mahkemeye gönderilen 29 Haziran 2022 tarihli Adli Tıp Raporu sonucuna göre, Musa T.’nin yüzde 99 oranında bebeğin biyolojik babası olabileceği tespitine yer verildi. Ancak babanın avukatları, DNA testine itiraz etti.

DEDESİ KAYYUM OLARAK ATANDI

Ayrıca Gökdeniz bebeğin anne ve babasının Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen boşanma davaları, 9 Haziran 2022’de karara bağlandı.

Çift boşanırken, mahkeme 19 Ekim 2022 tarihinde Gökdeniz bebeğe annesinin babası olan dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak atadı.

Kayyum kararında, Gökdeniz bebeğin yasal temsilcileri arasında menfaat çatışması çıktığı için bebeği soybağı davasında temsil edecek kayyuma ihtiyaç olduğu belirtildi.

Mahkeme, bebeğin dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak uygun gördü. Musa T., bebeğe dedesinin kayyum olarak atanmasına itiraz etti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu.

Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi ise bunun üzerine bu kez çocuğa kayyum olarak Uşak Barosu’ndan bir avukatı kayyum olarak atadı. Gökdeniz bebeğin soybağına ilişkin davada karar, 14 Haziran’da çıktı.

Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına annesin avukatları Ahmet Ocak, Zeynep Avcı ve Ali Arık katıldı. Hakim, Musa T.’nin çocuğun babası olmadığı yönünde açtığı davanın reddine karar verdi.

USAK’IN ESME ILCESINDE NADIR GORULEN BIR DERI HASTALIGI OLAN, HALK ARASINDA ‘YILAN BEBEK’ DENILEN HARLEQUIN TIPI IKTIYOZIS HASTALIGIYLA DUNYAYA GELEN GOKDENIZ T.’YE BABASI MUSA T.’NIN (32) 2,5 YIL ONCE ACTIGI SOYBAGININ REDDI DAVASININ ISTINAF YOLU ACIK OLMAK UZERE REDDEDILMESININ ARDINDAN ANNE ELA FIDAN, “BU DAVANIN HAKLI GURURUNU TASIYORUM AMA BU DAVANIN UZERIMDE BIRAKTIGI YUKU TASIYAMIYORUM” DEDI. SOLDAN SAGA ELA FIDAN, AVUKATLAR ZEYNEP AVCI VE AHMET OCAK.(FOTO: USAK, DHA) (ARSIV)

ANNE ELA FİDAN: ‘ŞAHSIMA AÇILAN BİR DAVA DEĞİL’

Kararın ardından Gökdeniz T.’nin annesi Ela Fidan, dede Sait Fidan ve Avukat Zeynep Avcı Uşak Adliyesi önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Mahkeme sürecinin hayatlarını daha çok zorlaştırdığını ifade eden Ela Fidan, “Oğlum Gökdeniz 300 binde 1 görülen bir vakayla dünyaya geldi. Bu benim şahsıma açılan bir dava değil, oğluma açılan bir davaydı. Ben bu noktada ne namusumu, ne onurumu ne de gururumu düşünebildim. Düşündüğüm tek şey oğlumun sağlığıydı.

TOPUĞUNDAN ALINAN KAN DAMLASI BENİ ÇOK YIPRATTI

Oğlum Gökdeniz’in cildinin kanamaması gerekiyordu. DNA testi yapılacak olduğunda oğlumun topuğundan alınan o kan damlası beni çok yıprattı. Bu süreçte beni en çok üzen o oldu. Onun haricinde beni üzen hiçbir şey olmadı. Çünkü ben kendimi biliyordum. Ailem beni biliyordu. Bu davanın haklı gururunu taşıyorum ama bu davanın üzerimde bıraktığı yükü taşıyamıyorum” dedi.

AVUKAT ZEYNEP AVCI: ‘BU TİP DAVALARIN ÜSTÜNE GİDİLMELİ’

Toplumsal değerlerin algılarını yükseltmek için bu tip davaların üstüne gidilmesi gerektiğini ifade eden Avukat Zeynep Avcı, “14 Haziran 2023 tarihi itibari ile Ela Fidan’ın aleyhine açılan soy bağının reddi davasının dolayısıyla babanın müşterek çocuğun babası olduğu da mahkeme aracılığıyla da tespit edildi. Bu davanın öncesi, sonrası ve devamı var. Bu davalar sadece soy bağının reddi davası değil, bu davalar aynı zamanda kadınlarımızın ve çocuklarımızın yaftalandığı davalardır” diye konuştu.(DHA)

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP