DOLAR 32,9404 0.31%
EURO 35,3810 0.59%
ALTIN 2.466,510,66
BITCOIN 1983136-5,57%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
YSK Başkanı açıkladı… Türkiye elektronik seçimlere hazırlanıyor

YSK Başkanı açıkladı… Türkiye elektronik seçimlere hazırlanıyor

Türkiye'nin elektronik seçime geçişinin önemli olduğunu belirten Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, yerel seçimlerden sonra bu konuda çalışmalar yapacaklarını duyurdu.

ABONE OL
16 Haziran 2023 10:16
YSK Başkanı açıkladı… Türkiye elektronik seçimlere hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ahmet Yener, Türkiye’nin ABD, Estonya, İsviçre, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde uygulanan elektronik seçim sistemine geçmesinin gerekliliğini vurgulayarak, “Belki yurtdışında daha az sayıda seçmenle başlayabiliriz, bir ya da iki seçimden sonra.

Sonuçta Türkiye’nin elektronik oylamaya geçeceği bir gerçek. Kurulda, 2014 yılında bu konuda bir çalışma yapılmış. Yurtdışına, kurul üyelerimiz siyasi parti temsilcileriyle birlikte gitmiş ancak bu çalışma devam etmemiş. Biz de bu konuyu düşünüyoruz.” dedi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN OLABİLİR

Yener, konunun teknik olarak inceleneceğini, Türkiye’deki mühendislerin fikirlerini alarak bir yol haritası çizeceklerini ifade etti. Ancak tüm bu çalışmaların yerel seçimlerden sonra gerçekleşeceğini belirtti. Elektronik oylamaya E-DEVLET üzerinden de geçilebileceğini söyleyen Yener, tüm alternatiflerin inceleneceğini ve düşünülüp değerlendirileceğini vurguladı.

Kişisel kanaatine göre, bir ya da iki seçimden sonra elektronik oylamaya geçilmesinin faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti.

SEÇMEN SAYISINDAN FAZLA OY PUSULASI BASILDIĞI İDDİALARI YALANLANDI

Öte yandan, YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerle ilgili olarak Hürriyet gazetesinden Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı ve seçmen sayısından fazla oy pusulası basıldığı iddialarını yalanladı.

Yener, iki tur arasındaki sürenin kısa olduğunu ve 3 hafta olmasının daha mantıklı olduğunu belirtti. Ayrıca seçmen sayısından fazla oy pusulası basılmadığını ve ihale sürecinin iki turu da kapsadığını ifade etti. Seçmen sayısının yüzde 15 fazlasının gönderilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu ve baskı hatalarının olabileceğini ekledi. (Hürriyet)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP