DOLAR 33,0246 0.59%
EURO 36,0329 0.48%
ALTIN 2.564,190,59
BITCOIN 19216431,50%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
Yukarıköy’ün kadınları ekonomik özgürlüklerine kavuşacak

Yukarıköy’ün kadınları ekonomik özgürlüklerine kavuşacak

ABONE OL
18 Nisan 2023 11:34
Yukarıköy’ün kadınları ekonomik özgürlüklerine kavuşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Narlıdere Belediyesi, bölgenin ilk yerleşim yeri Yukarıköy’ü bir turizm destinasyonu haline getirmeye hazırlanırken, bölgede yaşayan kadınlara da ekonomik değer yaratmak için harekete geçti.

Bu kapsamda Yukarıköy sakinleriyle bir araya gelen Başkan Ali Engin, “Çok yakında bir turizm destinasyonu olarak hizmet verecek Yukarıköy’de yaşayan kadınlara ekonomik bir değer yaratmak istiyoruz. Narlıdere Belediyesi olarak, bölgede yaşayan yurttaşlarımızın turizminden daha fazla kazanım sağlamasında etkin rol oynayacak; yerel halkla el ele vererek Yukarıköy’ü marka bir turizm destinasyonu haline getireceğiz” diye konutu

Narlıdere’nin geçmişini ve kültürünü yansıtan Yukarıköy Mahallesi’nde sürdürülen Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nde sona gelinirken, bölge halkını kalkındıracak çalışmalar için de girişimler sürüyor.

""

Bu kapsamda Yukarıköy’ün kadın sakinleriyle bir araya gelen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin; onların ekonomik bağımsızlığını sağlayacak projeleri değerlendirdi. Benzer turizm destinasyonlarında uygulanan modellerin tartışıldığı görüşmede, yöre halkını ön plana tutacak ve kadınlara gelir kapısı oluşturacak örnekler üzerinde duruldu.

Narlıdere Belediyesi, Yukarıköy’ün sakinlerini Seferihisar-Sığacık bölgesine de götürerek bölgede uygulanan modeli incelemelerine olanak sundu.

Geleceğin Narlıdere’sini yaratırken yerel kalkınmayı her zaman ön planda tuttuklarını belirten Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Aslına uygun olarak restore edilen Yukarıköy’de çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Çok yakında bir turizm destinasyonu olarak hizmet verecek Yukarıköy’de yaşayan kadınlara ekonomik bir değer yaratmak istiyoruz.

Bu sebeple bölge sakinleriyle bir araya geldik, birlikte neler yapabiliriz diye değerlendirdik. Seferihisar-Sığacık’ta uygulanan modelin bir benzerini burada da uygulayabilir miyiz diye görüş alışverişinde bulunduk. Doğru planlama, doğru bir model ve yerelin gücüyle bölge halkına ekonomik özgürlük sağlayacağız” dedi.

YUKARIKÖY MARKA OLACAK

Turistlerin artık günübirlik gezilere yöneldiğine ve kültür turizminin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Engin, “Yukarıköy bu anlamda bütün özellikleri içinde barındırıyor.

""

Tarihi bölgemiz yıllardır koruduğu kültürü ve tarihiyle, yeme-içme imkânları ve potansiyeliyle sürdürülebilir turizmin merkezi olacak. Bu konuda yerel yönetimler olarak bize de büyük sorumluluklar düşüyor. Narlıdere Belediyesi olarak, bölgede yaşayan yurttaşlarımızın turizminden daha fazla kazanım sağlamasında etkin rol oynayacak; yerel halkla el ele vererek Yukarıköy’ü marka bir turizm destinasyonu haline getireceğiz” diye konuştu.

YUKARIKÖY RESTORASYON PROJESİ

Narlıdere’nin tarih kokan bölgesi Yukarıköy Mahallesi’nde Valiliğin katkılarıyla sürdürülen Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nde çalışmalar büyük oranda tamamlandı. İlçenin ilk yerleşim yeri olan Yukarıköy titiz bir çalışmayla estetik bir görünüme kavuşturulurken 100’den fazla bina aslına uygun olarak restore edildi. Narlıdere’nin ilk yerleşim yeri olan ve kentsel sit alanı ilan edilen Yukarıköy, bir turizm destinasyonu olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP