DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15923941,60%
İzmir
16°

KAPALI

üst menü altı
Mitsotakis’ten ‘göçmen’ açıklaması: ‘AB, Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabilir’

Mitsotakis’ten ‘göçmen’ açıklaması: ‘AB, Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabilir’

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Avrupa Birliği'nin (AB), göçmen sorunuyla mücadele etmek için Türkiye'ye yeni ekonomik destek sağlayabileceğini söyledi.

ABONE OL
30 Haziran 2023 19:36
Mitsotakis’ten ‘göçmen’ açıklaması: ‘AB, Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, düzensiz göçmen sorununu çözmenin en önemli unsurunun göçmen kaçakçılarıyla mücadele olduğunu vurguladı.

Mitsotakis, son dönemde Yunanistan’a daha az düzensiz göçmen taşıyan teknelerin gelmesinin sebebinin Türkiye’den yola çıkan tekne sayısının azalması olduğunu belirtti ve yola çıkan tekne sayısının azalması için Tunus ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleriyle işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

Aynı zamanda Mitsotakis, NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vilnius’ta bir araya geleceğini ve Türkiye-AB ilişkilerini yeni bir temele oturtmayı umduklarını ifade etti.

Mitsotakis, düzensiz göçmen taşıyan teknelerin önlenmesi konusunda Türk yetkililerle daha iyi bir işbirliği içinde olunduğunu ve Türkiye’nin mülteci sorunuyla mücadelede bir müttefik olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca AB’nin Türkiye’yi desteklemek için milyonlarca avro harcadığını ve gelecekte daha fazla destek sağlanabileceğini belirtti.

Türkiye’nin desteklenmesi için AB’nin çok yıllık bütçesinin yeniden yapılandırılmasında ek bir madde olabileceğini de ekledi.

Mitsotakis ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmenin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan bakanları arasında da görüşmelerin olabileceğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, göçmen sorunuyla mücadelede Türkiye’nin gerçekten iyi bir müttefik olduğunu ortaya koyabileceklerini belirtti, ancak bunun için Türkiye’nin de istekli olması gerektiğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP