DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157253-0,05%
İzmir
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Yunanistan’daki göçmen teknesi faciası sebebiyle Pakistan’da ‘ulusal yas’ ilan edildi

Yunanistan’daki göçmen teknesi faciası sebebiyle Pakistan’da ‘ulusal yas’ ilan edildi

Pakistan, Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında batan bir balıkçı teknesinde, aralarında Pakistanlıların da bulunduğu 78 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından ulusal yas ilan etme kararı aldı.

ABONE OL
18 Haziran 2023 20:53
Yunanistan’daki göçmen teknesi faciası sebebiyle Pakistan’da ‘ulusal yas’ ilan edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında batan bir balıkçı teknesinde, aralarında Pakistanlıların da bulunduğu 78 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından ulusal yas ilan etme kararı aldı. Ulusal yas, yarın tüm ülkede bir günlük süreyle uygulanacak ve tüm kamu binalarında bayraklar yarıya indirilecek.

Olayın Araştırılması İçin Soruşturma Komitesi Kuruldu

Pakistan Başbakanı Şerif, olayın ayrıntılarının araştırılması amacıyla 4 kişilik bir soruşturma komitesi kurulması talimatını verdi. Komite, bir hafta içerisinde Başbakan Şerif’e rapor sunmayı planlıyor.

10 Kişi Gözaltına Alındı

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir polisi, insan kaçakçılığı faaliyetleriyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle 10 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler, Pakistan’dan Orta Doğu ve Afrika üzerinden Avrupa’ya yapılan insan kaçakçılığı faaliyetlerinde yer aldıkları iddiasıyla tutuklandı.

Parayı Verenler Yasal Yollardan Birleşik Arap Emirlikleri’ne Uçuyor

Soruşturmayı yürüten Komiser Muhammed Riaz Mughal, Pakistanlı düzensiz göçmenlerin kaçakçılara kişi başı 210-250 bin lira arasında para ödediğini belirtti. Göçmenler, parayı ödedikten sonra önce yasal yollardan Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçakla gidiyor. Daha sonra Mısır ve Libya üzerinden yasa dışı yollarla Akdeniz’e geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyorlar.

Tekne Kazasında 78 Kişi Hayatını Kaybetti

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’den 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda 14 Haziran’da, düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi alabora oldu. Kazada 78 kişi hayatını kaybederken, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirildi.

Göçmenlerin Ülkelere Dağılımı Açıklandı

Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan göçmenlerin 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu duyurdu. Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’a göre, teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP