DOLAR 31,2865 0.15%
EURO 33,8774 0%
ALTIN 2.055,660,15
BITCOIN 1920892-0,26%
İzmir
16°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Yurt dışından gelen telefonların kullanım süresi değişiyor

Yurt dışından gelen telefonların kullanım süresi değişiyor

Yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye'de kullanım süresi 120 gün yerine 180 güne çıkarılacak. Ayrıca, geçici ithalat kapsamında Türkiye'ye getirilen araçların ülkede kalma süresi, yurt dışından emekli olanlar için 4 yıla kadar artırılacak.

ABONE OL
25 Aralık 2023 16:35
Yurt dışından gelen telefonların kullanım süresi değişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye’de kullanım süresi 120 gün yerine 180 güne çıkarılacak. Ayrıca, geçici ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların ülkede kalma süresi, yurt dışından emekli olanlar için 4 yıla kadar artırılacak.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, gelecek düzenleme kapsamında, yurt dışından getirilen cep telefonları için e-Devlet üzerinden yapılan ‘Geçici haberleşme’ başvurularında mobil cihazların kullanım süresinin 2 defa olmak üzere 30’ar gün daha uzatılabileceğini duyurdu.

Sırakaya’nın sosyal medya hesabından paylaştığı infografiğe göre, yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye‘de kaydedilmeden kullanma süresi 180 güne çıkarılacak.

120 günlük süre dolmadan e-Devlet’ten süre uzatım talebinde bulunanlar, yurt dışından getirdikleri telefonlarını 180 güne kadar kullanabilecekler.

“EMEKLİLERE AİT ARAÇLAR DA 4 YIL KALACAK”

Sırakaya, ayrıca yurt dışından emekli olup uzun süre Türkiye’de kalan vatandaşların geçici olarak ülkeye getirdikleri taşıtlar için 730 gün süre verildiğini bildirerek, “Bu sürenin tamamı kullanıldıktan sonra yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızın taşıtı ile yeniden yurt dışına çıkış yapmasına gerek olmaksızın; bir defaya mahsus olmak üzere 730 güne kadar ek süre verilmesine yönelik düzenlememiz 2024’te yürürlüğe giriyor. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Zafer Sırakaya’nın paylaştığı bilgilere göre, geçici ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların ülkede kalma süresi, yurt dışından emekli olanlar için 4 yıla çıkarılıyor. Yurt dışında yaşayan emekliler ise getirdikleri araçların Türkiye’de kalma süresini bir kez olmak üzere 2 yıl daha uzatma imkanına sahip olacaklar.

Türkiye’deki gümrük müdürlüklerine başvuran emeklilere, ilk 2 yıllık süreleri dolmadan araçlarını yurt dışına çıkarmadan ve 185 gün beklemeden, ekstra 2 yıl daha süre verilecek. Bu fırsattan mevcut olarak Türkiye’de bulunan araç sahipleri de yararlanabilecek. Yeni uygulama 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek ve emeklilerin araçlarını daha uzun süre Türkiye’de kullanmalarına imkan tanıyacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP