DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22125852,21%
İzmir
25°

AÇIK

üst menü altı
AB Uzmanı Baydarol’dan ‘Schengen Vizesi’ retlerine: ‘Bu işin önü alınmaz’

AB Uzmanı Baydarol’dan ‘Schengen Vizesi’ retlerine: ‘Bu işin önü alınmaz’

Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerine seyahat etmek için başvurduğu Schengen Vizesi başvuruları reddediliyor. Geçen sene yüzde 15 olan reddedilme oranı bu sene yüzde 50’ye kadar çıktı.

ABONE OL
2 Haziran 2023 12:48
AB Uzmanı Baydarol’dan ‘Schengen Vizesi’ retlerine: ‘Bu işin önü alınmaz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) Başkan Yardımcısı ve AB Uzmanı Can Baydarol, AB ülkelerinin, Türk vatandaşlarını reddetme nedenini Demokrat Gündem Gazetesi’ne değerlendirdi. AB Uzmanı Baydarol, “Türkiye ekonomisi bozuldukça, yabancılara Türk vatandaşlığı ucuz şekilde verildikçe maalesef bu işin önünü almak pek mümkün gözükmez” dedi.

DEMOKRAT GÜNDEM- HABER MERKEZİ- EMİN ŞANLI- AB ülkeleri, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine seyahat edebilmesi için gerekli olan Schengen vizesi başvurularından her iki tanesinin birini reddediyor.

Son günlerde Avrupa’nın birçok ülkesi, özellikle Almanya, Schengen vizesi almak isteyen kişilerin başvurularını çeşitli nedenlerle reddetti.

AB’ye üye ülkeler, Türkiye’deki ekonomik krizi ve siyasi nedenleri gerekçe göstererek başvuruların yüzde 50’sin reddediyor. Birçok Türk vatandaşının vize başvurusu, “Ülkenize geri döneceğiniz şüpheli” gerekçesiyle kabul edilmedi.

YABANCILARA UCUZ VATANDAŞLIK VERİLDİKÇE BU İŞİN ÖNÜ ALINMAZ

Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) Başkan Yardımcısı ve AB Uzmanı Can Baydarol, Türk vatandaşlarının Schengen vize başvurularının reddedilme nedeni olarak Türkiye’deki ekonomiyi ve yabancı uyruklulara kolay vatandaşlık verilmesi olduğunu ifade etti.

AB Uzmanı Baydarol, “Türk ekonomisinin çok kötü bir performans sergilemesi dolayısıyla, özellikle gençler arasında Avrupa’ya ‘kapı atma’ fikrinin giderek yaygınlaşır hale gelmesi yani bir tür kaçak işçi olarak Avrupa’ya yerleşmek gibi hayaller var. AB ülkeleri de ‘Bu (Schengen vizesini) vizeyi alan bir daha geri dönmez endişesi ile reddediyoruz’ düşüncesi içerisinde hareket ediyor.

İkinci gerekçe olarak da özellikle Orta Doğu kökenliler için başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye’deki yabancılara çok kolay Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi. Onların esas niyeti Türkiye vatandaşı olarak Türkiye’de yaşamak değil, Türk pasaportu alıp vize de aldıktan sonra Avrupa’ya gidip orada yaşamak” dedi

BU İŞİN ÖNÜNÜ ALMAK PEK MÜMKÜN GÖZÜKMEZ

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye kaçan mültecilerin AB ülkelerine gitmek için Türk vatandaşlığı almasının vize başvuru retlerinde önemli bir gerekçe olduğunu belirten Can Baydarol, “Onların da bu işin bu hale gelmesinde baş sorumlu oldukları ortada.

Yani ekonomi bozuldukça, yabancılara Türk vatandaşlığı ucuz şekilde verildikçe maalesef bu işin önüne almak pek mümkün gözükmez” şeklinde konuştu.

EKONOMİYİ DÜZELTİR, SURİYELİLERİ GÖNDERİRSENİZ OLUR

AB Uzmanı Can Baydarol, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs seçimlerinin ardından ‘Siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız’ açıklamalarını da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vize serbestliğini çözmesinin çok zor olduğunu dile getiren Can Baydarol, “Vallahi ekonomiyi öyle hızlı düzeltir, Suriyelileri de hemen gönderirseniz olur. Ancak onun dışında pek ihtimal vermiyorum. Çünkü 2014 yılında, normalde Schengen Vizesi serbest kalacaktı. Kalabilmesi için de Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 70’i aşkın tane madde vardı ancak tek bir maddede takılıp kalındı.

O da terör yasasının düzenlenmesi maddesi. Seçim sürecinde bunca beka sorunu, terör sorunu falan dediğiniz zaman bu yasada bir değişiklik yapamayacağınız ortada. Bunun önünü alamazsınız” ifadelerini kullandı.

ADAM ALMANYA’DA YAŞIYOR, TÜRK HALKININ KADERİNİ BELİRLİYOR

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan yurtdışı oyları hakkında konuşan Can Baydarol, bu durumun Erdoğan’a karşı antipati yarattığını söyledi.

Can Baydarol, “Siyasi olarak kafalar çok karışık. Bu aralar kafamı yurtdışında kullanılan oylara taktım. Almanya’da yaşıyor adam, gelişmiş refah toplumunun nimetlerinden yararlanıyor. Zavallı Türk halkının kaderini belirliyor. Ya böyle saçma sapan bir şey olabilir mi? Almanlar da bunu görüyor.

O yüzden de Erdoğan’a duyulan antipati, bir yerden sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını cezalandırmaya doğru gidiyor” diye ifade etti.

RUS VATANDAŞLARI DAHA KOLAY ALIYOR

Schengen vize başvurularının reddedilmesi ile ilgili Türkiye’nin dış politikasının da önemli olduğuna değinen AB Uzmanı Can Baydarol, Türkiye’nin AB politikalarından uzaklaşmasının da vize başvuru retlerine etki ettiğini açıkladı.

Baydarol, “Yani siyasi olarak da var tabii ancak şunu da söylemek lazım. Rus vatandaşları bizim vatandaşlardan daha kolay vize alıp şu an Avrupa Birliği’ne gidebiliyor. Yani bir de böyle bir şey var. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.

SONUNA KADAR MÜCADEYE DEVAM

Son olarak Türkiye’deki muhalif vatandaşların yurtdışına çıkma isteği ile ilgili Can Baydarol, “Sonuna kadar mücadeleye devam. Yapılacak bir şey yok. Ben de sonuçta bir muhalif.com yazarıyım. 65 yaşından sonra nereye gideyim Allah aşkına? (Gülerek)” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP