DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21538091,84%
İzmir
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi: Bu hafta açıklanması bekleniyor

Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi: Bu hafta açıklanması bekleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı sona erdi. Komisyon, bu hafta üçüncü kez bir araya gelecek

ABONE OL
19 Haziran 2023 14:37
Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi: Bu hafta açıklanması bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun saat 10.00’da başlayan ikinci toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında ilk açıklama TÜRK-İŞ’ten geldi.

Toplantı sonrasında konuşan TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Görüşmelerimiz devam edecek, bu hafta üçüncü kez bir araya geleceğiz. Bayram öncesi sonuçlanmasını bekliyoruz. İşveren temsilcilerimizde kendi aralarında tartışarak komisyona bilgi verecekler. Komisyon da bir karara vardıktan sonra açıklamayı da Cumhurbaşkanımız yapar diye düşünüyoruz. Bu hafta açıklanmasını bekliyoruz.”

“Dolar üzerinden pazarlık yapmıyoruz”

Ağar, 500 dolar tartışmasıyla ilgili de şunları söyledi:

“Şu anda biz Türk parası olarak görüşüyoruz, dolar üzerinden pazarlık yapmıyoruz. Elbette ki günün şartlarına göre rakamlar neyse onun üzerine konuşulacak, pazarlık yapılacak ve bu hafta neticeye varacağız. Alım gücünün daha iyi olması için bu Temmuz ayında başlamak üzere asgari ücrete ara zammı gibi algılanabilir. Tekrar 6 ay sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir araya gelecek, günün şartlarına göre de bir zam daha alınacaktır.”

“Kafamızdaki rakam olmazsa muhalefetimizi koruruz”

Kendi istedikleri rakamın kabul görmemesi durumunda masada olmayacakları şeklinde yorumlanabilecek bir açıklama yapan Ağar, şu ifadeleri kullandı:

“İşveren veya hükümet tarafından bir rakam ortaya konuşmadı. Biz de bir şey söylemedik. Karşı taraf ve bizim kafamızda bir rakam vardır. Şu an bir şey söylemek doğru olmaz. Bizim kafamızdaki rakam olmazsa geçmişte olduğu gibi muhalefetimizi koruruz. Son yıllarda mutabakat sağlanarak asgari ücret tespit komisyonu bu kararı alıyor. Bizim de aynı düşüncede olarak insanlarımıza rahat nefes aldırmak için gayret gösteriyoruz. Şu anda bir sonuca varılmadığı için kamuoyu önünde pazarlık gibi tartışırsak bu iş olmaz.”

Mevcut asgari ücret 8 bin 506 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 15 üyeden oluşuyor. Beşy üye hükümeti, beş üye işçi tarafını, beş üye de işveren tarafını temsil ediyor. Kararlar, oy çokluğuyla alınıyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP