DOLAR %
EURO %
ALTIN 2.032,240,00
BITCOIN 1590022-0,10%
İzmir
18°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Bakan Şimşek’ten Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi talimatı

Bakan Şimşek’ten Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi talimatı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank'ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçıların finansman imkanlarının artırılmasına yönelik adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

ABONE OL
9 Şubat 2024 11:18
Bakan Şimşek’ten Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi talimatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçıların finansman imkanlarının artırılmasına yönelik adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

İhracatın ve ihracatçının desteklenmesine yönelik politikalara büyük önem verdiğini belirten Şimşek, bu kapsamda ihracatçıların finansmana erişimini güçlendirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğini hatırlattı. Ayrıca, reeskont limitlerinde ihtiyaca göre artışın süreceğini ifade etti.

şimşek

Türk Eximbank’a geçen yıldan beri yapılan sermaye artışlarına dikkat çeken Şimşek, 2023 yılı başında bankanın ödenmiş sermayesinin 13,8 milyar lira olduğunu, Temmuz 2023’te 6,8 milyar lira ve bu yılın ocak ayında ise 3,3 milyar lira sermaye aktarımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

İhracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmaya ve ihracat desteklerini artırmaya yönelik politikalar çerçevesinde Türk Eximbank’ın sermayesine ilişkin yeni bir karar aldıklarını belirten Bakan Mehmet Şimşek, “Ticaret Bakanı’mız Ömer Bolat ile de istişare ettik. İhracatçımıza nefes olan Türk Eximbank’a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattık, en kısa zamanda sonuçlandıracağız” dedi.

Şimşek, Türk Eximbank’ın geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar dolar nakdi kredi ve 22,4 milyar dolar alacak sigortası ve garanti olmak üzere toplamda 42 milyar dolar destek sağladığını, bankanın bu yıl da ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini dile getirdi.

Bakan Şimşek, geçen hafta Türk Eximbank’ın uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladığını belirterek, “Bankamız, ihracatçılarımızın uzun vadeli finansman ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla 2024’ün ilk yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslararası finansal kuruluşlardan kaynak temin etme çalışmalarını sürdürüyor.” açıklamasında bulundu.

Türk Eximbank’ın bu yönde attığı yeni adımların devam edeceğini vurgulayan Şimşek, “Hükümetimizin güçlü desteğiyle Türk Eximbank, 2024 yılı hedeflerini gerçekleştirerek ihracatçılarımıza olan desteğini artırmaya devam edecektir.” dedi.

MEHMET ŞİMŞEK: KREDİ MALİYETLERİNİN AZALTILMASI HIZ KAZANACAK

Şimşek, ihracatçıların finansmana erişim sorununu çözmek için teminat mektubu yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi sağlanmasına önem verdiklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sermaye artırımlarının ardından Türk Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı teminat kolaylığıyla kredi maliyetlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar hız kazanacak. Bu çerçevede, yüksek kredi notuna ve ihracat kapasitesine sahip firmalara, teminat mektubu olmadan ve bankacılık sektöründe kabul gören diğer teminatlarla kredi kullandırılmasını sağlamayı planlıyoruz.”

Şimşek, ekonomi programının nihai hedefinin nitelikli yatırım ve istihdam olduğunu belirterek, ihracatın temel önceliği doğrultusunda bu alanı desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Yüksek ve sürdürülebilir büyümeyi, net ihracatın büyümeye katkısını artırarak sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Bakan Mehmet Şimşek, “İhracatımızın büyümeye katkısını artırmak, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimize ulaşmak için gereken her türlü adımı atmaya hazırız. Ülkemizin ihracata yönelik büyüme hedefleri doğrultusunda hükümetimiz tarafından sağlanan ihracat destekleri artarak devam edecek.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir: Euroda tarihi zirve: Dolar 31 TL’ye koşuyor

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP