DOLAR 32,9268 0.31%
EURO 35,3868 0.63%
ALTIN 2.463,990,56
BITCOIN 1999079-5,01%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Bayram tatili planı yapmadan önce bir daha düşünün… Otobüs biletlerine kur zammı

Bayram tatili planı yapmadan önce bir daha düşünün… Otobüs biletlerine kur zammı

Akaryakıt fiyatlarındaki kur artışı, otobüs firmalarının ek sefer bilet fiyatlarına da yansıdı. TOFED Başkanı Birol Özcan ve TOF Başkanı Mustafa Yıldırım fiyat değişiklikleri hakkında konuştu.

ABONE OL
15 Haziran 2023 13:55
Bayram tatili planı yapmadan önce bir daha düşünün… Otobüs biletlerine kur zammı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Döviz kurundaki hızlı yükselişler, bayram için başlatılan ek sefer biletlerinin fiyatlarını etkiledi.

14 Mayıs’ta birinci tur seçimlerin yapıldığı tarihte dolar kuru 19,60 seviyesindeyken, geçen hafta 23,5 seviyesini aşarak benzine 2,70 lira, motorine ise 1,37 lira zam gelmişti. TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, geçen hafta yaptığı açıklamada, ek sefer biletleri için bakanlığa yeni bir yazı gönderildiğini ve bu biletlere kur zammı gelebileceğine dikkat çekti.

Bugünkü açıklamasında ise, “Sadece akaryakıt değil, yedek parça fiyatları gibi giderler de arttı. Ek sefer biletlerine yüzde 10-15 arasında zam geldi” dedi.

OTOBÜS BİLETLERİ HANGİ FİYAT SEVİYELERİNE ULAŞTI?

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı Mustafa Yıldırım da yaptığı açıklamada, ek sefer biletlerindeki zammın firmalara göre değiştiğini ve yüzde 20’ye kadar çıktığını belirtti.

TOFED Genel Başkanı Özcan, İstanbul’dan hareket eden bir yolcu otobüsünün en ucuz güzergahının Trakya, İzmit, Adapazarı olduğunu ve en pahalı biletlerin Van ve Artvin’e yapılan yolculuklarda olduğunu söyledi.

Buna göre, İstanbul’dan Tekirdağ’a giden bir otobüsün bileti 150-180 TL arasında değişirken, İstanbul-Kocaeli güzergahı için satılan biletler 130 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar çıkıyor.

İSTANBUL-İZMİR SEYAHATLERİNDE BİLET FİYATLARI 600 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

İstanbul-İzmir seyahatlerinde bilet fiyatları 350 liradan başlayıp 600 liraya kadar çıkarken, İstanbul-Ankara arasında fiyatlar 200-370 TL arasında değişiyor. İstanbul-Artvin yolculukları ise 750-800 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

İstanbul-Van güzergahında yapılan ek sefer biletleri ise 25 saati aşarak 1000 TL’ye çıktı. Bu biletler 750 liradan başlayıp 1000 liraya kadar yükseliyor.

ARAÇLAR BOŞ DÖNDÜĞÜ İÇİN…

Öte yandan TOF Genel Başkanı Yıldırım, ek sefer biletlerine yapılan zamın hem ek seferlerin tek yönlü olmasından kaynaklandığını hem de ek sefere çıkacak araçların turizm sektöründen yüksek bedellerle kiralandığını belirtiyor: “Bayram için yapılacak ek seferler çoğunlukla tek yönlü oluyor. Yani gidiş var, dönüşte araç boş geliyor. Firmalar bu nedenle mecburen zam yapmak durumunda kalıyorlar. Başka bir seçenekleri yok.

Ek seferler genellikle turizm sektöründen kiralanacak araçlarla gerçekleştiriliyor. Bu araçlara yüksek bedeller ödendiği için fiyatlar da daha yüksek oluyor.”

EGE BÖLGESİ’NE YAPILAN SEYAHATLERDE YÜZDE 20’YE KADAR ÇIKIYOR

Yıldırım ayrıca, köprü ve otoyol masraflarının toplam giderler içindeki payının özellikle Ege Bölgesi’ne yapılan seyahatlerde yüzde 20’ye kadar çıktığını söyledi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanan otobüslerin ekstra 70 km yol kat ettiğini belirten Yıldırım, “Yılda 20 bin ton akaryakıt boşa harcıyoruz. Hala bunu sürdürmeye karşıyız. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne de aynı ücreti ödeyelim, en azından 70 km fazladan yol gitmemiş oluruz. Osmangazi Köprüsü gibi köprü ve otoyol masraflarıyla toplam giderlerin yüzde 20’sini aşıyor” şeklinde konuştu. (Sözcü)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP