DOLAR 28,9896 0.24%
EURO 31,2854 0.05%
ALTIN 1.891,800,28
BITCOIN 12526980,16%
İzmir
10°

HAFİF YAĞMUR

Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur

Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas-İsrail çatışmalarının onuncu gününde yaptığı açıklamada dikkat çeken bir mesaj verdi. Biden, "İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi büyük hata olur" dedi.

ABONE OL
16 Ekim 2023 09:18
Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biden, CBS News kanalının “60 Minutes” programına konuk oldu ve İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri operasyonunu ele aldı.

Gazze’de yaşanan şiddet olaylarını inceleyen Biden, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin hata olacağını düşündüğünü ifade etti. Aynı zamanda, Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve bağımsız bir devlet için bir yol olması gerektiğini belirtti.

Bu yolun, iki devletli çözüm olduğunu vurguladı ve bu politikanın on yıllardır ABD’nin benimsediği bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Biden, bu politikanın sonucunda İsrail’in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacağını belirtti.

Biden ayrıca İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi yerine, savaş kurallarına uyarak hareket etmesi gerektiğine inandığını ifade etti. Bu şekilde masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişiminin sağlanabileceğini söyledi. Gazze’deki şiddeti sona erdirmenin önemli olduğunu ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı, İsrail’e gereken desteği sağlayacaklarını ve ABD askerlerinin Orta Doğu’da bir savaşa dahil olma olasılığının düşük olduğunu belirtti. Ayrıca, ABD’de güvenlik tehdidini artırıp artırmadığı konusunda İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile bir toplantı yaptıklarını ve güvenlik önlemlerini artırdıklarını açıkladı.

Hamas ve İran’ın rolünü de değerlendiren Biden, İran ve Hizbullah’ın gerginliği artırmaktan kaçınmaları gerektiğine işaret etti. İran’ın Hamas ve Hizbullah’ı desteklediğini kabul etti, ancak saldırının önceden bilinip bilinmediği veya planlanmasına yardım edilip edilmediği konusunda henüz açık bir kanıt olmadığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP