DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2155136-0,77%
İzmir
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Bornova’da hedef 50 milyon atalık tohum

Bornova’da hedef 50 milyon atalık tohum

Bornova Belediyesi, 2022 yılında yerel üreticilere destek amacıyla 5 milyon atalık tohum dağıtımı gerçekleştirdi. Bu yıl ise hedeflerini büyüterek 50 milyon atalık tohum üretimi yapacak ve yine ücretsiz olarak dağıtacaklar. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, güvenli ve doğal ürünlere ulaşımın her geçen gün zorlaştığını vurgulayarak, yerel üreticiye destek olma konusunda yaptıkları çalışmalara ve projelere devam edeceklerini belirtti.

ABONE OL
18 Mayıs 2023 12:17
Bornova’da hedef 50 milyon atalık tohum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel üreticilere destek olmak amacıyla 2022 yılında 5 milyon atalık tohum dağıtan Bornova Belediyesi hedef büyüttü. Bu yıl 50 milyon atalık tohum üretilecek ve yine ücretsiz olarak dağıtılacak. Güvenli ve doğal ürünlere ulaşımın her geçen gün daha da zorlaştığını vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, yaptıkları çalışmalar ve ortaya koydukları projelerle yerel üreticiye destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Dikim yaptığı alanları arttırarak Pınarbaşı, Yaka ve Kayadibi mahallelerinde bulunan toplam 9 dönümlük arazide domates, biber, patlıcan, bamya, kavun, karpuz, salatalık, kabak, mısır, ayçekirdeği, acur, buğday ve fasulye başta olmak üzere birçok ürüne ait toplam 134 çeşit atalık tohum yetiştiren Bornova Belediyesi hedefini 50 milyon tohum olarak belirledi. Bu tohumların büyük bir bölümü yerel üreticilere, bir kısmı ile fide yapılarak yine vatandaşlara dağıtılıyor.

LİSELİ GENÇLER FİDE DİKTİ

Bu hedef doğrultusunda farkındalık yaratmak amacıyla Bornova Anadolu Lisesi öğrencileriyle birlikte atalık tohumlardan üretilen fideler toprakla buluşturuldu. Genç öğrenciler, Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanlarının gözetiminde Kayadibi’ndeki yerel tohum bahçesinde pek çok türdeki fidenin dikimini gerçekleştirdi. Yerel tohumların önemi ve gelecek nesillere aktarılması konusunda bilgi de alan öğrenciler, doğayla iç içe bir ortamda farklı bir deneyim yaşadı.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Tarım alanında yaptıkları çalışmalar ve ortaya koydukları projelerle yerel üreticiye destek olduklarını ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Güvenli ve doğal ürünlere ulaşım her geçen gün daha da zorlaşıyor. Biz bu süreçte yerel üreticimize verdiğimiz desteği arttırıyoruz. Geçtiğimiz yıl 5 milyon rakamına ulaşmıştık. Bu yıl ise çeşitli türlerde 50 milyon atalık tohum üretip vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP