DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940269-0,54%
İzmir
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Can Atalay için ikinci defa tahliye başvurusu yapıldı

Can Atalay için ikinci defa tahliye başvurusu yapıldı

Anayasa Mahkemesi'nin iki kez verdiği hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay'ın avukatları bir kez daha mahkemeye dilekçe gönderdi.

ABONE OL
25 Aralık 2023 11:31
Can Atalay için ikinci defa tahliye başvurusu yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi’nin iki kez verdiği hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay’ın avukatları bir kez daha mahkemeye dilekçe gönderdi.

AYM’nin milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermesi üzerine Atalay’ın avukatları, infazın durdurularak tahliyesine karar verilmesi için 21 Aralık’ta başvuruda bulundu. Aradan geçen süre zarfında mahkemenin herhangi bir adım atmaması üzerine avukatlar Fikret İlkiz, Deniz Özen ve Akçay Taşçı, bir kez daha müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

”Dilekçe yazılana kadar hiçbir karar verilmedi”

“İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu başvurumuz konusunda bu dilekçe yazılana kadar hiçbir karar vermedi. Bir başka anlatımla karar verme gereği bile duymadı. 22 Aralık 2023 Cuma günü karar verilmedi. 23 Aralık ve 24 Aralık günleri ise zaten tatil ve mahkemeler kapalı! Kime tatil; dışarıdakilere” denilen dilekçe, şöyle devam etti:

“İçerideki Milletvekili Can Atalay ise halen mahpus ve tutsak… Ama AYM kararının uygulanması için karar verilmesi onu ilgilendiriyor. Mahpusluk halinin sona erdirilmesi ve bulunduğu cezaevinden salıverilmesi hakkında verilecek kararın bile tatil günlerine denk gelmesi acaba nasıl bir yargının üretimi!”

AYM tahliye verilmesine hükmetmişti

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın avukatları, “müvekkillerinin milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebiyle Yargıtaya başvurmuştu.

Yargıtayın talebi reddetmesi üzerine Atalay, Anayasa Mahkemesine bireysel başvurusunda bulunmuş, mahkeme de “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine ve Atalay’ın yeniden yargılanarak tahliyesine karar verilmesine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesince Atalay’ın yeniden yargılanması ve tahliyesi istemiyle yerel mahkemeye gönderilen dosya, yerel mahkemece karar verilmeden Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne iletilmiş, söz konusu ceza dairesi ihlal kararına uymamıştı.

Bir kez daha ihlal kararı verilmişti

Atalay’ın avukatları, Gezi Parkı davası kapsamında 18 yıl hapse mahkum edilen Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği ihlal kararına uyulmaması nedeniyle ikinci kez başvuruda bulunmuştu.

Başvuruda, “Anayasa Mahkemesinin ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının, mahkumiyet hükmünün infazına devam edilmesi nedeniyle de kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” söylenmişti.

AYM ise Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen haber: TÜİK en yüksek kazanç getiren meslekleri açıkladı… Zirvede hangi sektör var?

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP