DOLAR 33,1077 0.07%
EURO 36,1004 -0.22%
ALTIN 2.582,15-0,71
BITCOIN 2114475-0,96%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı
CHP İzmir’de Kadın Kolları’nda kongre mesaisi: Listeler belli oldu

CHP İzmir’de Kadın Kolları’nda kongre mesaisi: Listeler belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir'in kadın üyeleri, yeni il başkanlarını seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Mevcut il başkanı Nurdan Şenkal Uçar, kongreye iki gün kala adaylıktan çekildi.

ABONE OL
6 Temmuz 2024 15:41
CHP İzmir’de Kadın Kolları’nda kongre mesaisi: Listeler belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir’in kadın üyeleri, yeni il başkanlarını seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Mevcut il başkanı Nurdan Şenkal Uçar, kongreye iki gün kala adaylıktan çekildi.

Kongrede, Zahide Kurun ve Pınar Sert Ceylan başkanlık için yarışıyor. İki adayın listeleri belli oldu; Pınar Sert Ceylan Beyaz listeyle, Zahide Kurun ise Kırmızı listeyle yarışıyor.

Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede, il başkanlarını seçmek için sandık başına gidiyor.

Divan başkanlığına Konak eski belediye başkanı Sema Pekdaş’ın yaptığı kongrede blok oylama yöntemi uygulanacak.

Öte yandan adaylıktan çekilen mevcut il kadın kolları başkanı Nurdan Şenkal Uçar, Pınar Ceylan Sert’i destekleme kararı almıştı.

chp

Kongrede, Pınar Sert Ceylan ve Zahide Kurun’un yarıştığı kongreyi, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da salondan takip ediyor.

Mevcut Başkan Nurdan Şenkal Uçar, kongreye iki gün kala adaylıktan çekilmişti. Uçar, Pınar Sert Ceylan’ı desteklediğini açıklamıştı.

Adaylardan Pınar Sert Ceylan, Beyaz listeyle seçime girdi. Zahide Kurun ise Kırmızı listeyle yarışıyor.

chp

UÇAR: PARTİMİZİN KADIN ÜYE SAYISINI ARTTIRDIK

Kongrenin açılış konuşmasını CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar yaptı.

2020 yılı Mart ayında yapılan seçimlerde göreve geldiğini hatırlatan Uçar, “Hemen ertesi günü çalışmalarımıza başladık. İzmir depremi, sel ve fırtına gibi afetlerde dayanışmamızı gösterdik. Tüm Türkiye’deki kadınlarımız için topladığımız yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Eşit temsil için çalışmalar yaptık, genel seçimlerde kadın temsiliyeti için çalışmalarda bulunduk.

Yerel seçimlerde daha çok kadın belediye başkanı, meclis üyesi isteklerimizi genel başkanımız sayın Özgür Özel ve Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka ile değerlendirdik. İzmir’in 8 ilçesini kadın başkanlarımıza teslim ettik. Partimizin kadın üye sayısını artırdık. Benimle çalışan tüm dostlarıma teşekkür ederim” dedi.

chp

AYLİN NAZLIAKA: PARTİDE KADIN TEMSİLİYET ORANINI YÜZDE 37’YE ÇIKARDIK

Kongrede konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, partide kadın temsiliyet oranını yüzde 37’ye çıkardıklarını ifade ederek, “Bütün Türkiye genelinde 973 ilçede kadın kollarını kurduk, 303 ilçede ilk kez kadın kolları kurduk. Partimizde kadın oranını yüzde 37’ye yükselttik. Yüzde 50 temsil ve fermuar sistemi için kanun teklifi oluşturduk. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” dedi.

NAZLIAKA: BİZİM ŞABLONUMUZU KULLANMAYA BAŞLADILAR

AK Parti’nin kendi şablonlarını kullanmaya başladığını dile getiren Aylin Nazlıaka, “Eylül ayında Tüzük Kurultayı’mız var. Hem eşit temsil hem fermuar sistemi hem de kadın kollarının eskiden olduğu gibi kendi bütçesi olması için mücadele edeceğiz. Kadınları sadece kadın politikası içine sıkıştırmayan, sağlık, eğitim ve adalet konusunda bizi bilgilendiren bir konuğumuzla bir araya geldik.

chp

Her ay 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptık. Son 4 yıldır CHP Kadın Kolları nasıl çalışıyor? deniliyor. AKP Kadın Kolları bizim şablonumuzu kullanmaya başladı, devam etsinler. Bir de bizim politikalarımızı ve söylemlerimizi içselleştirseler ne güzel olur” diye konuştu.

BU KONGRENİN KAYBEDENİ YOK AMA KAZANANI ÇOK

Nazlıaka, “Kadın Kollarımızdan belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, meclis üyelerimiz oldu. İzmir’in 28 ilçesi kırmızıya boyandıysa, partimiz birinci parti çıktıysa şüphesiz Genel Başkanımızın, parti meclisimizin, belediye meclis üyelerimizin ve bir bütün olarak örgütümüzün çok önemli bir payı var.

Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayanların çok önemli bir payı var. Bu kongrenin kaybedeni yok ama kazananı çok, bu seçimin kazananı İzmir olacak. Bu seçim kazananı CHP olacak, Türkiye olacak, eşitlik mücadelemiz olacak. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın eşitlik mücadelesi diyorum. 2 başkanımızı ve mevcut il başkanımızı buraya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEYLAN: KADINLARI EDİLGEN HALE GETİREN BU DÜZENİ KABUL ETMİYORUZ

Beyaz listenin adayı Pınar Sert Ceylan, adaylık konuşmasında, “Artık yürümenin zamanı geçti, koşmalıyız. 31 Mart’ta bize büyük bir sorumluluk verildi. Bu sorumluluğun gereğini hepimiz yapmalıyız. Uygarlık savaşında kadın-erkek birlikte yürümeliyiz. Kurulduğu günden bu güne AKP iktidarı ve Cumhur İttifakı kadın haklarını ortadan kaldırma çabası içerisinde. 3 çocuk masalı ile kadınları eve hapsetmeye çalıştılar.

Başarılı olamayınca İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışmışlardır. Kadınlar toplumun her alanında daha etkin ve üretken olabilirler. Kadınları edilgen hale getiren bu düzeni kabul etmiyoruz.

CHP bu edilgenliği ortadan kaldıran bir partidir. Kadın kotası değil fermuar sistemi istiyoruz. Başarı birlikten geçer. Kadın ve gençlik kolları uyumlu bir çalışma yürütecek. İlk kurşunun atıldığı İzmir’den özgürlük ve eşitlik yürüyüşünü başlatıyoruz” diye konuştu.

İlginizi çekebilir: Özgür Özel: ‘Fransa’da aşırı sağa karşı sandığa gidin, oy kullanın’

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP