DOLAR 32,5697 0.3%
EURO 34,6881 0.2%
ALTIN 2.490,740,19
BITCOIN 20875133,05%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
CHP'li Aksünger'den MB Rezervi açıklaması

CHP'li Aksünger'den MB Rezervi açıklaması

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
CHP'li Aksünger'den MB Rezervi açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, katıldığı bir televizyon programında Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların satıldığı iddialarıyla ilgili olarak, “Özel şirketsinizdir, bankasınızdır kimseye açıklayamazsınız, ticari sırdır. Ama Merkez Bankası mecburdur. 128 milyar dolar nereye gitti, onu söyleyin. Açıklasınlar, yolsuzluk var mı yok mu bir görelim bakalım. Kime verildiği belli mi? Açıklayın da bilelim. Problem bu. Kime satıldıysa onu söylesinler yeter” dedi.

DEMOKRAT GÜNDEM-Merkez Bankası Naci Ağbal'ın görevden alınması sürecinde ortaya atılan ve başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin hala gündeme getirdiği MB rezervlerinden 128 milyar doların satıldığı iddialarıyla ilgili tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. CHP'nin başlattığı üzerinde '128 milyar dolar nerede?' yazılı afişler toplatılırken, hükümet yetkilileri tartışmaların gündem değiştirme çabası olduğunu belirtiyor.

ERDAL AKSÜNGER: MERKEZ BANKASI'NIN TİCARİ SIRRI OLAMAZ

Konuyla ilgili bir televizyon programına katılan CHP PM Üyesi ve 24. Dönem Milletvekili Erdal Aksünger, Hukukçu Satılmış Şahin'in de katıldığı programda “2014 bilançolarında ihaleler açıyordu MB. Açtığı ihalelerin kime verildiğine dair sayfalar açılmıyor artık. Ticari sır derseniz olmaz. Söyleyelim birini görevlendirsin diyeceğim ama bu doğru bir şey değil. MB'nin bu konuda ticari sırrı diye bir şey olmaz. Şeffaflığı siz yanlış yorumluyorsunuz. Dünyanın tüm MB bankalarında bu böyledir” dedi.

SATILMIŞ ŞAHİN: TİCARİ SIRDIR

Hukukçu Şahin, “Ticari sırdır. CHP birini görevlendirse MB bilgileri açar. Aksini iddia ediyorsanız gidin dava açın” ifadelerini kullandı.

AKSÜNGER: MERKEZ BANKASI MECBURDUR

Bunun üzerine konuşan CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, “Özel şirketsinizdir, bankasınızdır kimseye açıklayamazsınız, ticari sırdır. Ama Merkez Bankası mecburdur. İhale ne demek? Herkese açık demek. Şartları gören bankalara ve kurumlara açık demek. O girilen ihale şeffaftır. Kamu bankalarında kambiyo zararları gözüküyor ciddi şekilde. Banka kar etmiş, kambiyoda zarar etmiştir. Ne anlama gelir? Kur zararı etmiştir demektir bu. İlk ona baktığınızda bankalarda, bir numara üçü de kamu bankası. MB sen kamu bankalarına kaç paradan sattın bunu, diğer bankalara kaç paradan sattın? Sen kime sattın? Kapatalım orayı o zaman, saraya taşısınlar. Niye dava açalım? Açıklasınlar kurtulsunlar” şeklinde konuştu.

AKSÜNGER: AÇIKLAYIN DA BİLELİM

“Kur dengesi bundan oluşuyor. Tahtakale'nin gücü ile MB'nin gücünü karşılaştıramazsınız. 128 milyar doları bilmek her vatandaşın hakkıdır. Akbank, İş Bankası'ndan sormuyorum, MB'dan soruyorum. Bu milletin milletvekillerinin olduğu mecliste, bu işi kabul ederler, bunlar bunlara satıldı derler, burada bir yolsuzluk yok derler, olur biter. Açıkla diyorum. Bir tane adam var, adam diyor ki açıklamıyorum. Açıklayamazlar, Naci Ağbal'a neler yaptılar, ortada. Niye dava açalım ya? Niye açıklamıyor 2014'ten beri?” sorusunu soran CHP PM Üyesi Aksünger, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Halkbank'a neden dava açtılar? Süleyman Aslan diye bir genel müdürleri vardı. Zarrab ile birlikte birkaç tane de siyasiyle. 5 bin gros tonluk gemilere 120 gross tonluk konşimentolar düzenliyorladı. Halkbankası yaptı bu sahtekarlığı. Süleyman Aslan yaptı. Adamın evinde milyonlarca euro bulundu. Okul yaptıracakmış. Verseydin yapsaydın. Yüce Divan'a gidecekti. O gün AKP'nin Ankara kongresi vardı, Davutoğlu, 'Rüşvete bizden birileri bulaşmışsa, o el kesilir' demişti. Rıza Zarrab'a ödül verdiler, cari açığı kapattığı söyleniyordu. Yanlışlıkla ödül verilmez. 128 milyar dolar nereye gitti, onu söyleyin. Açıklasınlar, yolsuzluk var mı yok mu bir görelim bakalım. Kime verildiği belli mi? Açıklayın da bilelim. Problem bu. Kime satıldıysa onu söylesinler yeter. 128 milyar doları kamu bankaları kime satmış? Hangi kuruma kaç paradan sattın kardeşim? Niye bu ihaleleri kime sattığımızı söylemiyoruz?”

ŞAHİN: CUMHURBAŞKANI ÇIKIP KALEM KALEM HESAP MI VERECEK?

Hukukçu Satılmış Şahin ise, “Milleti sokağa çağırmak istiyorsunuz. Tencere tava çalıyorsunuz hemen. Milleti ayrıştırıyorsunuz. Beni rahatsız etmek suç değil mi? Afiş değil, mahkeme var bu memlekette. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanıdır. Siz çıkıp oraya 128 milyar dolar nerede derseniz… şüpheniz varsa kanun teklifi verirsiniz. Cumhurbaşkanı çıkıp kalem kalem hesap mı verecek?” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP