DOLAR 31,2865 0.15%
EURO 33,8774 0%
ALTIN 2.055,660,15
BITCOIN 1920892-0,26%
İzmir
16°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
DEVA Partili Rızvanoğlu iklim değişikliği tepkisi: ‘Yokmuş gibi davranamazsınız’

DEVA Partili Rızvanoğlu iklim değişikliği tepkisi: ‘Yokmuş gibi davranamazsınız’

DEVA Partisi'nin Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, "İklim değişikliğinin, ekonomik istikrarımız, toplumsal refahımız ve ulusal güvenliğimiz üzerindeki etkilerini göz ardı edemeyiz. Bu konuda adım atmamak, sorunu yokmuş gibi davranmak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

ABONE OL
24 Aralık 2023 13:55
DEVA Partili Rızvanoğlu iklim değişikliği tepkisi: ‘Yokmuş gibi davranamazsınız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi’nin Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, “İklim değişikliğinin, ekonomik istikrarımız, toplumsal refahımız ve ulusal güvenliğimiz üzerindeki etkilerini göz ardı edemeyiz. Bu konuda adım atmamak, sorunu yokmuş gibi davranmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, 2024 bütçesinin tartışıldığı TBMM Genel Kurulu’nda çevre ve iklim değişikliği üzerine konuştu.

Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, “Bakanlık adında ‘çevre’ ve ‘iklim değişikliği’ yer alıyor, görev tanımında da mevcut. Ancak ne Bakan’ın gündeminde ne de bütçesinde çevre ve iklim değişikliği için yeterli bir odaklanma görülmüyor” dedi.

rızvanoğlu

EVRİM RIZVANOĞLU: BU KONUYU YOK SAYAMAYIZ

DEVA Partisi Milletvekili Rızvanoğlu, “İklim değişikliğiyle mücadeleyi önemsememek, hatta kalkınmamızı engelleyici bir etken olarak görmek mümkün olabilir. Fakat ekonomik istikrarımızı, toplumsal refahımızı ve ulusal güvenliğimizi doğrudan etkileyen bu konuyu yok sayamayız” ifadeleriyle iktidarın çevre ve iklim değişikliği konusunda politika üretmemesini eleştirdi.

Çevre ve İklim Değişikliği programı için ayrılan bütçenin sadece bütçenin yüzde 0.121’si olan 13 milyar 434 milyon TL olduğunu vurgulayan Evrim Rızvanoğlu, “Görünüşe göre, Sayın Bakan için görev alanındaki konular, kendi hemşehri spor kulübünün maç kazanması kadar öncelikli değil. Eğer iklim mücadelesine samimiyetle yaklaşıyorsanız, çevrenizde neler olup bittiğine bir göz atmalısınız” şeklinde konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI EL FRENİNİ ÇEKMEKTE GECİKMEYELİM

İklim değişikliği felekatine karşı harekete geçilmesi çağrısında bulunan Evrim Rızvanoğlu, şunları söyledi:

“Eğer siyasi iradeleri olsaydı, iklim değişikliği performans endeksinde yani iklim karnesinde bir yılda tam dokuz sıra gerilemezdik. Eğer siyasi iradeleri olsaydı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi COP28’de, 132, ülke yenilenebilir enerjiyi artırma taahhüdünü imzalarken, Türkiye geride durmazdı. Hem de Türkiye gibi güneş potansiyeli yüksek bir ülkede. Eğer siyasi iradeleri olsaydı, iklim değişikliği ile mücadelede en önemli yutak alanlarımız olan ormanlar hektar hektar ranta açılmazdı.

Demiyoruz ki; şehircilik önemli değil. Biz diyoruz ki; yaklaşan iklim değişikliği felaketine karşı el frenini çekmekte gecikmeyelim, konuşmaktan korkmayalım ve gerekli bütçeyi ayıralım. İşte o zaman hem sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilir, hem de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Türkiye bırakabiliriz” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

İlginizi çekebilir: CHP’li Nalbantoğlu’ndan Meclis’te ‘Sıradan hırsız-politik hırsız’ ayrımı: ‘Allah sizi affetsin’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP