DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11402391,74%
İzmir
18°

KAPALI

Dilan ve Engin Polat’a şok! Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturacak!

Dilan ve Engin Polat’a şok! Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturacak!

Ünlü sosyal medya fenomeni Dilan ve Engin Polat çifti ile akrabaları, "suç örgütü kurma, malvarlığı aklama ve Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçlamalarıyla ciddi bir soruşturmanın merkezinde. Şüphelilere ait 21 şirketin mal varlıkları ve yurt dışı çıkışlarına sınırlama getirildi.

ABONE OL
15 Ekim 2023 12:35
Dilan ve Engin Polat’a şok! Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, ünlü sosyal medya fenomeni Dilan ve eşi Engin Polat ile birinci ve ikinci dereceden yakınlarına yönelik ciddi bir suç örgütü soruşturması yürütüyor. Şüpheliler hakkında dört ayrı suçtan soruşturma başlatılmış durumda: “suç örgütü kurma ve yönetme”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama”, “suç örgütüne üye olma” ve “Vergi Usul Kanunu’na muhalefet”.

Soruşturma sonucunda, şüphelilerin suç işlediği ve bu suçlardan elde edilen mal varlıklarına dair somut delillere ulaşılmış. Bu nedenle, şüphelilere ait olan 21 şirketin yöneticisi veya yetkilisi oldukları iddiasıyla, tüm mal varlıklarına el konulması talep edilmiş. Bu tedbirin yanı sıra, şüpheliler hakkında yurt dışı çıkış yasağı getirilmesi de talep edilen bir diğer önlem.

Soruşturmanın temelini oluşturan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu, Dilan Polat’ın internet üzerinden yaptığı satışlardan elde ettiği gelirlerin vergi matrahını azaltmak amacıyla sahte belge kullanmış olabileceği yönünde değerlendirme yapıyor. Aynı rapor ayrıca Polat’ın sahibi olduğu “Rise and Shine Kozmetik” şirketinin sahte belge düzenleyicisi olduğunu belirtiyor. Sahte belge düzenleyicisi olan üç tedarikçi şirketten toplamda 225 milyon 743 bin liralık mal alışının gerçek olmadığı tespit edilmiş.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, suçun işlendiğine ve bu mal varlıklarının suçlardan elde edildiğine dair somut delil bulunduğu gerekçesiyle, şüphelilerin mal varlıklarına el koyma ve yurt dışı çıkış yasağı taleplerini Ceza Muhakemesi’nin ilgili maddelerine dayandırıyor.

Sulh Ceza Hakimliği de bu talebi yerine getirerek şüphelilere yurt dışı çıkış yasağı getirilmesi ve 21 şirketle ilgili şüphelilere ait tüm mal varlıklarının el konulması kararını vermiş durumda.

Bu gelişmeler, Dilan ve Engin Polat çifti ile yakın akrabalarının üzerindeki ciddi yargı baskısını ve suçlamaları gösteriyor. Soruşturma devam ederken, sonuçların nasıl bir sonuca ulaşacağını ve şüphelilerin ne tür yaptırımlarla karşılaşacaklarını görmek önemli olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP