DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157253-0,05%
İzmir
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Dünya Bankası’ndan Türkiye tahmini: Kademeli gerileyecek

Dünya Bankası’ndan Türkiye tahmini: Kademeli gerileyecek

Dünya Bankası, Türkiye için enflasyon ve büyüme tahminlerini açıkladı. Banka, Türkiye'de enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşmasının ardından kademeli olarak gerileyeceğini öngördü. Ayrıca, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 büyüyeceği tahmin edildi.

ABONE OL
12 Nisan 2024 13:01
Dünya Bankası’ndan Türkiye tahmini: Kademeli gerileyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin bir rapor yayımladı ve bu raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyüme beklentisinin yer aldığı belirtildi.

Daha önce ocak ayında yapılan tahminlerde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceği öngörülmüştü. Raporda ayrıca, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlayabileceği ifade edildi.

dünya bankası

ENFLASYON MAYISTA ZİRVE YAPACAK”

Dünya Bankası’nın raporunda, “Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayıs ayında zirve yapmasının ardından kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Rapor, mevcut politika duruşunun devam etmesine bağlı olarak görünümün şekilleneceğini vurgularken, risklerin dengeli olduğunu belirtti.

Ayrıca, yeni ekonomik yönetimin artan itibarının daha fazla yatırım girişiyle sonuçlanabileceği ve bu durumun para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlandırılmasına katkı sağlayabileceği ifade edildi.

AVRUPA VE ORTA ASYA BÜYÜME TAHMİNİNE GÜNCELLEME

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 oranında büyüme göstereceğini bildirdi. Ancak, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölge ekonomisinin büyüme görünümü üzerinde baskı oluşturabileceği belirtildi.

Önceki tahminlerde ise Ocak ayında Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyüme göstereceği öngörülmüştü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP