DOLAR 31,2950 0.18%
EURO 33,8758 0%
ALTIN 2.055,660,15
BITCOIN 1917493-1,70%
İzmir
16°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
El Salvador’dan yeni hamle…  Bitcoin ile vatandaşlık dönemi

El Salvador’dan yeni hamle… Bitcoin ile vatandaşlık dönemi

Bitcoin'i resmi olarak onaylayan ilk ülke El Salvador'dan yeni bir hamle geldi. Orta Amerika ülkesi, yabancı Bitcoin yatırımcılarına vatandaşlık veren tasarıyı onayladı.

ABONE OL
22 Aralık 2023 16:30
El Salvador’dan yeni hamle…  Bitcoin ile vatandaşlık dönemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitcoin’i resmi olarak onaylayan ilk ülke El Salvador’dan yeni bir hamle geldi. Orta Amerika ülkesi, yabancı Bitcoin yatırımcılarına vatandaşlık veren tasarıyı onayladı.

El Salvador Kongresi, hükümetin sosyal ve ekonomik kalkınma programlarına Bitcoin bağışı yapan yabancılara hızlandırılmış vatandaşlık veren göç yasasını kabul etti. Yasanın önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Düzenlemede El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin kalkınma projelerine atıfta bulundu. El Salvador’un ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini desteklemek isteyenlerin Bitcoin ile bağış yapabileceği kaydedildi. Yasada asgari bağış şartı belirtilmedi.

El Salvador vatandaşlığı için beş yıllık daimi ikamet şartı bulunuyordu. Ülkede vatandaşı eşi olanların ise 2 yıl zorunlu ikamet etmesi gerekiyordu. Böylece vatandaşlık almak isteyenler için mevcut kriterlerin atlanması öngörülüyor.

Orta Amerika ülkesi, 2021 yılında Bitcoin’i ulusal para birimi haline getirmişti. Ülkede nakit sıkıntısı çeken hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir finansman için görüşme yapıyor. IMF, Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasına mesafeli yaklaşıyor.

Yasaların peş peşe başkanlığı yasaklamasına rağmen Bukele, 4 Şubat’ta yapılacak seçimler için yeniden aday olmuştu. El Salvador’un en üst mahkemesi 2021 yılında Bukele’nin yeniden seçilebileceğine hükmetmişti. Bu karar ABD de dahil olmak üzere uluslararası alanda kınanmıştı.

İlginizi çekebilir: Demokrasi ve Laiklik yürüyüşü… Kubilay 93. ölüm yıl dönümünde anılacak

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP