DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22137942,16%
İzmir
25°

AÇIK

üst menü altı
Enflasyon ve kur artışıyla düğün maliyetleri ikiye katlandı

Enflasyon ve kur artışıyla düğün maliyetleri ikiye katlandı

Düğünlerini yapacak olan çiftler, son dönemde yaşanan yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle bütçelerini gözden geçirme konusunda zorlanıyor. Özellikle geçen yıla göre düğün maliyetleri neredeyse iki katına çıkarken, gelinliklerden araç süslemelerine, çiçek fiyatlarından düğün mekanlarına kadar birçok kalemin fiyatlarında önemli bir artış yaşandı. Bu durum, çiftlerin düğün planlarında bazı değişiklikler yapma zorunluluğunu ortaya çıkardı.

ABONE OL
28 Haziran 2023 13:23
Enflasyon ve kur artışıyla düğün maliyetleri ikiye katlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda enflasyon ve kur artışıyla birlikte düğün maliyetlerinde büyük bir artış yaşanıyor.

Düğün mekanı, gelinlik, damatlık, gelin arabası, gelin buketi, düğün davetiyesi gibi pek çok kalemden oluşan maliyetler, bu yıl evlenmeyi planlayanları olumsuz etkiledi.

ZAMLAR ENFLASYIN ORANINI AŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son enflasyon verilerine göre, tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 39,59, üretici enflasyonu ise yüzde 40,76 olarak gerçekleşmiştir. Ancak, fiyatlara yansıyan zamlar bu oranların oldukça üzerinde gerçekleşti.

Geçen yıl 7 bin liradan başlayan gelinlik fiyatları bu yıl 15 bin liradan başlamaktadır ve tercih edilen modele göre daha da yüksek fiyatlarla karşılaşılabiliyorlar.

Ortalama bir gelinlik fiyatı yaklaşık olarak 20-25 bin lira aralığındadır. Benzer şekilde, ortalama bir damatlık fiyatı da geçen yıl 3 bin TL civarında iken bu yıl 7 bin TL’ye çıktı.

Çiçek fiyatlarına da yüzde 80’e varan oranlarda zam gelirken, ithal çiçeklerdeki zamların etkisiyle bu oran yüzde 250’ye kadar çıktı. Bu zamlar, hem gelin buketlerine hem de araç süslemelerinin fiyatlarına yansıttı.

Gelin arabası süslemelerinde kullanılan tüllerin ithal ürünler olması sebebiyle bu yıl gelin arabası süslemelerine yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldı. Canlı veya yapay çiçek tercihine göre gelin buketi fiyatları da değişkenlik gösteriliyor; canlı buket fiyatları ortalama 3 bin TL iken yapay çiçek fiyatları 800 TL olarak belirlendi.

DÜĞÜN MEKANI ORTALAMA 100 BİN TL

Düğün mekânlarının fiyatları da geçen yıla kıyasla yaklaşık olarak iki katına çıktı. Düğünün yapılacağı mekânın özelliklerine ve davetli sayısına bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterse de, evlenecek çiftlerin ortalama bir düğün mekânı için yaklaşık 100 bin TL’lik bir bütçe ayırması gerekiyor.

Fiyatlar düğünlerin kapalı ya da açık alanda, yemekli-yemeksiz tercihlerine göre değişirken, kapalı alanda yemeksiz 200 kişilik düğün mekânı en az 30 bin TL’den başlarken ortalama fiyat 60 bin TL’ye ulaşıyor.

Yemekli bir kır düğününde ise maliyet düğün salonlarının oldukça üstüne çıkıyor. Davetli sayısına göre kır düğünü maliyeti değişirken bir davetli için fiyatlar 350 ila 1500 TL arasında oluyor. 300 kişilik bir organizasyonda ortalama fiyat 150 bin TL olurken, en uygun fiyatlı mekânlar ise 100 bin TL’den başlıyor.

DÜĞÜN SAYISI DEĞİL KATILAN SAYISI AZALDI

Düğün.com Ceo’su Emek Kırbıyık, yaptığı açıklamalarda düğünlerin enflasyondan direkt olarak etkilendiğini fakat düğün sayılarında henüz bir azalma görmediklerini söyledi.

Kırbıyık, ekonomik krizin daha çok hissedildiği dönemlerde önceleri düğün sayılarının azalmadığını fakat düğüne gelen konuk sayılarında düşüş olduğunu ifade etti.

Ekonomik krizin artmasıyla düğün sayılarında düşüş olduğunu vurgulayan Kırbıyık, bu yıl henüz böyle bir düşüşün yaşanmadığını belirtti.

EN STANDART HALİYLE 300 BİN TL

Düğün maliyetlerinin yüzde 100 arttığını söyleyen Kırbıyık, düğün maliyetlerini düğün günü maliyetleri ve ev eşyaları maliyetleri olarak ayırdıklarını ifade etti.

Düğün mekânı, gelinlik, damatlık, gelin arabası, çiçek kalemlerden oluşan düğün günü maliyetlerinin tamamının 200 kişide 150 bin TL olduğunu söyleyen Kırbıyık, maliyetin düğün salonunda ve kır düğünlerinde farklılık gösterdiğini söyledi.

Kırbıyık, düğün salonu tercih edildiğinde maliyetin 80-90 bin lira olduğunu yemekli ve alkollü bir kır düğününde ise fiyatların 300 bin liraya çıktığını söyledi.

Ev eşyaları maliyetlerinin de ortalama 150 bin lira maliyet olduğunu hesapladıklarını söyleyen Kırbıyık, “Toplamda 300 bin lira ortalama maliyet olduğunu hesaplıyorduk fakat son bir ayda doların artmasıyla bu maliyetler de arttı. Bu sene çok standart bir düğün ve ev eşyalarıyla evleneceklerin ortalama 300 bin liralık bir maliyetin altına girdiğini düşünüyorum ” dedi.

(Kaynak: Sözcü)

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP