DOLAR 32,9291 0.32%
EURO 35,3746 0.63%
ALTIN 2.465,740,63
BITCOIN 2003891-4,73%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
Et ve yoğurt artık lüks oldu… Süt fiyatlarında zam bekleniliyor!

Et ve yoğurt artık lüks oldu… Süt fiyatlarında zam bekleniliyor!

Süt üreticileri giderek artan maliyetlerle karşı karşıya kaldı. Çiğ süt referans fiyatında bir artış beklentisi mevcut olduğu ve kulislere göre bu artışın yaklaşık 13 lira olacağı düşünülüyor.

ABONE OL
22 Haziran 2023 11:15
Et ve yoğurt artık lüks oldu… Süt fiyatlarında zam bekleniliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artan maliyetler, süt üreticilerini zor durumda bırakıyor.

Çiğ süt referans fiyatının yükseltilmesi beklentisi bekleniyor ve söylentilere göre bu beklenti 13 lira seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Önümüzdeki günlerde süt ve yoğurt fiyatlarının daha da yükseleceği konusunda dikkat çekildi.

Haziran 2021’de 10 lira olan yoğurtun bugün 30 liraya satıldığı görülüyor.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, süt ve yoğurt gibi ürünlere önümüzdeki birkaç ay içinde yüzde 50 zam gelirse kimsenin şaşırmaması gerektiğini belirterek, “Türkler artık yoğurt bulamayacak duruma geldi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre tarımsal girdi enflasyonunun yıllık yüzde 40.20 olarak gerçekleştiğini ve hayvancılık gibi tarımın alt sektörlerindeki maliyet artışının bu oranın altında olmadığını vurguladı.

Özellikle yem fiyatları, enerji maliyetleri ve işçilik giderlerinin sürekli olarak arttığına dikkat çeken Başevirgen, bu durumun süt ve süt ürünlerinin sürekli olarak zamlandığı anlamına geldiğini ifade etti.

Haziran 2021’de yaklaşık olarak 10 lira olan 1 kg yoğurdun Haziran 2022’de 20 lira, Haziran 2023’te ise 30 lira seviyesine yükseldiğini belirten Başevirgen, “Asgari ücretle geçinmek zorunda bırakılan insanlarımızın dahi yoğurt almakta zorlandığını görüyoruz. TÜİK’in en son verilerine göre, bu yılın nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yoğurt üretiminin yüzde 7.1 azaldığını görmekteyiz. Maalesef Türkler artık yoğurt bulamıyor” ifadelerini kullandı.

BEKLENTİ 13 LİRA

Başevirgen, girdi maliyetlerinin artacağını ve buna bağlı olarak süt ürünlerinin daha da zamlanacağını kaydetti. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği çiğ süt referans fiyatının 8.5 lira olduğunu kaydeden Başevirgen, Ulusal Süt Konseyi’nin referans fiyatı artırmak için bu hafta toplanmasının beklendiğini bildirdi. Seçim öncesinde üreticinin zarar etmesi pahasına çiğ süt fiyatının baskılandığını anlatan Başevirgen, “Artık bu fiyatlarda tutamayacaklarını iktidar da biliyor. Süt üreticilerinin beklentisi 13 lira. Şayet beklentilere yakın bir fiyat belirlenirse süt ürünlerine ilave zamların gelmesi an meselesi. Baştan söyleyelim bunun suçlusu ne üretici ne sanayici ne de marketlerdir. Üreticilerimizin maliyetleri karşılayabilmesi ve damızlık hayvan kesimlerinin önünün alınması için çiğ süt fiyatının 13 lira olması bizce de elzemdir” dedi.

“Üretici kredi-borç-icra, sanayici kur-faiz, tüketicilerimiz ise enflasyon ve mesnetsiz vaatler döngüsünde savrulurken iktidar ne yapıyor ?” diye soran Başevirgen, kırmızı et ve canlı hayvan ithal edildiğini, yine de et fiyatlarındaki artışın durdurulamadığını söyledi. Başevirgen, süt üreticilerinin ise adeta kaderine terkedildiğini kaydetti.

“YÜZDE 50 ZAM GELIRSE KİMSE ŞAŞIRMASIN”

Seçim öncesi görev zararı yaparak hayvancılık sektörüne indirimli tahıl satan TMO’nun, yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın göreve başlamasıyla bu uygulamadan vazgeçtiğini anımsatan Başevirgen, şöyle devam etti:

“Bunun sonucunda hali hazırda kilosu 8 lira civarında olan yem fiyatları oldukça artacak. Maalesef et fiyatlarındaki bu artışlar süt üreticisinin de aklını çelmekte ve hayvanların kesimine neden olmakta. Hayvan sayısındaki azalmalar, yem fiyatlarındaki artışlar süt üretimimizi çok daha olumsuz etkileyecek.”

“Süte, yoğurda birkaç ay içerisinde yüzde 50 zam gelirse kimse şaşırmasın” diyen Başevirgen, Avrupa’da ortalama çiğ sütün 0.5 Euro, karkas etin ise 5 Euro olduğuna dikkat çekti. Başevirgen, Türkiye’de ise çiğ sütün 8.5 lira karkas etin 230 lira olduğunu belirterek, “Bizde de aynı oranlama yapılsa çiğ sütün fiyatı 23 lira olmalıydı. Ama kanaatkâr süt üreticilerimiz 13 liraya razı. Bunu bile vermekten imtina ederlerse bilinsin ki ülke hayvancılığına ihanet edilmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP