DOLAR 32,3270 0.05%
EURO 35,0608 0.26%
ALTIN 2.401,03-0,57
BITCOIN 2181281-3,30%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Ev sahibi-kiracı gerilimi sona erecek mi? Yüzde 25 zam sınırlaması, tahliye taahhütnamesi çözüm getirdi mi?

Ev sahibi-kiracı gerilimi sona erecek mi? Yüzde 25 zam sınırlaması, tahliye taahhütnamesi çözüm getirdi mi?

Ev sahiplerine getirilen yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz'da sona erecek. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu ve Avukat Murat Fatih Ülkü, bu durumu ve ev sahiplerinin bulduğu kiracılara 'Tahliye Taahhütnamesi' imzalatılmasınını Demokrat Gündem'e değerlendirdi.

ABONE OL
6 Haziran 2024 01:18
Ev sahibi-kiracı gerilimi sona erecek mi? Yüzde 25 zam sınırlaması, tahliye taahhütnamesi çözüm getirdi mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ev sahiplerine getirilen yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz’da sona erecek. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, yüzde 25 zam sınırlamasının ev sahiplerini ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu, kiralar arası uçurumu artırdığını ve ev sahiplerinin buna çözüm olarak kiracılara ‘tahliye taahhütnamesini’ imzalatma yöntemini uygulamaya başladığını söyledi.

İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu ile Avukat Murat Fatih Ülkü, yüzde 25 zam sınırlaması ve tahliye taahhütnamesinin hukuki ve insani boyutunu Demokrat Gündem’e değerlenlendirdi.

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-DOSYA HABER-(YELİZ ŞENYERLİ)-BİRİNCİ BÖLÜM-İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Demokrat Gündem’e verdiği özel röportajda, 1 Temmuz’da konutta yüzde 25 kira artışının 1 Temmuz’da sona erecek olmasını değerlendirdi.

Güleroğlu, “Yüzde 25 zam sınırı, ilk yıl iyi olsa da ikinci yıl mal sahiplerini ciddi sıkıntıya soktu. Kiralar arası uçurumu artırdı. Bir apartmanda 2 bin liraya oturan bir kiracı var. Üst katını da 20 bin liraya kiraya vermiş. Hem ev sahibinin hem kiracının mağdur olmaması için enflasyon oranına göre kira artışı yapılması gerekmekte” diyerek yüzde 25 zam sınırının kalkmasının doğru olduğunu belirtti.

Enflasyon ile birlikte artan temel giderlerden biri olan kira, ev sahibi ve kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor.

EV SAHİBİ

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre; mayısta enflasyon aylık yüzde 3,37 yıllık yüzde 75,45 oldu. Endeksa verilerine göre; 2023’ün 3. çeyreğinin sonunda bile kiralardaki artış yüzde 136’ya çıktı.

İZMİR-ANKARA-İSTANBUL’DA ORTALAMA KİRA ÜCRETLERİ NE KADAR?

Türkiye genelinde ortalama 110 metrekare bir evin kirası 17 bin 417 lira, Ankara’da 18 bin 199 lira, İstanbul’da 21 bin 289 lira, İzmir’de 20 bin 755 liraya yükseldi. Yani ev sahiplerinin fahiş kira zammı enflasyonu aştı, kira anlaşmazlıkları çözülemeyecek duruma geldi.

YÜZDE 25 ZAM SINIRI 1 TEMMUZ’DA SONA ERİYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen ‘yüzde 25 zam sınırı’nın 1 Temmuz 2024’te sona ereceğini açıklamıştı. Bu durumda ev sahibi ve kiracı arasındaki gerginlikler bitecek gibi görünmüyor.

ev sahibi

MESUT GÜLEROĞLU: EV SAHİBİ-KİRACI ANLAŞMAZLIKLARI ARTTI

Yüzde 25 zam sınırının ilk yıl iyi olsa da ikinci yıl mal sahiplerini ciddi sıkıntıya soktuğunu belirten İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Dikkat edin son dönemlerde mal sahibi-kiracı kavgaları, bıçaklanmalar, yaralanmalar arttı. Hatta cinayetlere kadar giden bir süreç oluştu.” dedi.

ev sahibi

EV SAHİPLERİ ÇÖZÜMÜ ‘TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ’NDE ARIYOR

Kiracı ile anlaşmazlıklar artınca ev sahibi, çözümü kiracıya tahliye taahhütnamesi imzalatmakta buldu.

GÜLEROĞLU: TAAHHÜTNAME İMZALATMAK EV SAHİBİNİN BULDUĞU ÇÖZÜM OLDU

Ev sahibinin ‘Tahliye taahhütnamesi’ne başvurma gerekçesini anlatan Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, “Eskiden kira ödememek gibi bir lüks yoktu, çok nadirdi. Son süreçte enflasyondaki dalgalanmalar nedeniyle kiracılar, kiralarını ödememeye başladı. Aynı apartmanda kiracı olup apartman sahiplerine ve sakinlerine çok sıkıntılı şeyler yaşatan kiracılar da var. Bu nedenle ev sahibinin tahliye taahhütnamesini alma sebebi kiracısını sorun yaşamadan çıkarabilmek.

ev sahibi

“YÜZDE 25 SINIRLAMASI KİRALAR ARASINDAKİ UÇURUMU ARTTIRDI”

Yüzde 25 sınırı, ev sahibini ve kiracıyı karşılıklı mağdur eden bir uygulama oldu. Kiracının ‘yüzde 25 zam sınırı’ var deyip ev sahibine hayat şartlarına duyarsız kalarak enflasyon oranının altında kira ödemesi ve aynı şekilde ev sahiplerinin de kiracıdan bu oranın üstünde kiralar talep etmesi, karşılıklı anlaşmazlıklara yol açtı.”

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yüzde 25 uygulamasından vazgeçmenin taahhütname imzalatma sıkıntısını da ortadan kaldıracağını savundu.

Güleroğlu, “Bir apartmanda 2 bin liraya oturan kiracı var. Üst katını 15 bin liraya, onun da üstünü 20 bin liraya kiraya vermiş. Yüzde 25 artışla böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Fiyattaki bu dengesizlik, psikolojik olarak da insanları rahatsız ediyor. Yüzde 25 zam uygulamasından vazgeçmek, çok doğru bir karar. Sonrasında sürecin dengelenip rutine gireceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM NE?

Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde arka arkaya iki kez yüzde 25 zam sınırının uygulanması, uzun süredir aynı evde oturan vatandaşların kiralarının düşük kalmasına, boşalan evler için de aşırı yüksek rakamların ortaya çıkmasına yol açtı.

ev sahibi

GÜLEROĞLU, ENFLASYON ORANI KADAR ZAM SEÇENEĞİNİ SAVUNDU

Oda Başkanı Mesut Güleroğlu: “Hem ev sahibinin hem kiracının mağdur olmaması için enflasyon oranına göre kira artışı yapılması gerekmekte” diyerek çözüm için enflasyon oranı kadar zammı işaret etti

“KONUT SATIŞLARINDA GERİLEME OLSA DA DÜŞME OLMAZ”

Konut satışlarında biraz gerileme olsa da daha fazla düşmeyeceğini söyleyen İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu: “Bunun sebebi; yeni bina üretilmemesi ve ikinci el konut satışlarının stabil olması” dedi.

ev sahibi

İZMİR’DE KİRALAR NEDEN YÜKSELDİ?

Enflasyon nedeniyle konut fiyatları yükseldiği için satışlar düştü ve konut da üretilmemeye başladı.

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Güleroğlu, “Buna ek olarak İzmir, üniversiteler şehri olduğundan mühendisler, hastane ve doktorlar da İzmir’de konuşlanıyor. Bu yoğunluk, kiraların yükselmesine sebebiyet veriyor” açıklamasını yaptı.

Başkan Mesut Güleroğlu, vatandaşların mevcut koşullara aldanıp evini satmaması yönünde uyararak, “Yaklaşık 6 ay ya da 1 yıl sonra piyasaların hareketlenmesi, konut piyasasını da ateşleyecek ve konut fiyatları bir anda yükselecek. Özelikle şu dönemde evimi satıp faize atarsam daha çok para kazanırım diyen vatandaşımız maalesef aldanıyor. Çünkü faizler, aşağı doğru inmeye başladığında faizden gelen parayı üstüne koyduğunda sattığı daireyi bile geriye alamayan insanlar gördük biz” dedi.

GAYRİMENKUL VE EMKLAK PİYASASI NEDEN DURGUN?

Faizlerin yükselmesiyle konut kredilerinin limitinin de düşürüldüğünü ifade eden İZEKO Başkanı Güleroğlu: açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Bu da piyasaya kötü yansıdı. Satışlar azaldığı için yeni konut da yapılmayınca fiyatlar arttı. İnsanlar da sıcak paranın getirisine güvenerek paralarını faize yatırmaya başladı. Gayrimenkul ve emlak piyasasındaki durgunluk bundan kaynaklı.”

YARIN: (İKİNCİ BÖLÜM)-TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NEDİR? YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI EV SAHİBİ VE KİRACILARINA NE YAŞATIYOR?

İlginiz çekebilir: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatili süresini açıkladı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP