DOLAR 32,3079 -0.01%
EURO 35,1110 0.42%
ALTIN 2.396,04-0,78
BITCOIN 2186422-2,59%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
Faiz artırımı kararı sonrası Acemoğlu’ndan açıklama: ‘Rasyonel politikalara dönme hedefinin ciddi olmadığını görüyoruz’

Faiz artırımı kararı sonrası Acemoğlu’ndan açıklama: ‘Rasyonel politikalara dönme hedefinin ciddi olmadığını görüyoruz’

TCMB'nin faiz artış kararı, ekonomist Daron Acemoğlu ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz tarafından eleştirildi.

ABONE OL
22 Haziran 2023 20:59
Faiz artırımı kararı sonrası Acemoğlu’ndan açıklama: ‘Rasyonel politikalara dönme hedefinin ciddi olmadığını görüyoruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 27 aydan sonra faiz artırımına gitti ve politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltti. Bu faiz artışı, Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında yapılan ilk faiz kararı oldu. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz, 650 baz puan artırıldı.

Eleştiriler Daron Acemoğlu’ndan Geldi

Ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, TCMB’nin faiz kararını eleştirerek, “Rasyonel politikalara dönme hedefinin pek ciddi olmadığını görüyoruz” dedi. Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, Acemoğlu, faiz artışının beklentilerin altında kaldığını ve bu durumun ekonomik politikanın hala cumhurbaşkanı ve çevresindeki insanlar tarafından belirlendiği ve erken bir seçim ekonomisine geçileceği algısını güçlendirdiğini belirtti. Ayrıca, faiz politikasının geleceği hakkında belirsizlik olduğunu ve yatırımcı güveninin ne olacağının belirsizliğiyle karşı karşıya kalındığını ifade etti. Acemoğlu, ayrıca teknokrat bir grubun faiz konusunda cesaretsiz davranmasının, daha zorlu yapısal sorunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda da endişeleri olduğunu dile getirdi.

Bilge Yılmaz: Türkiye’nin Yetersiz ve Zayıf Adımlarla Gidebileceği Bir Yer Kalmamıştır

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz da TCMB’nin politika faizini yüzde 15 oranında artırmasına ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, etkili bir para politikası ve iyi hazırlanmış bir istikrar programı olmaksızın Türkiye’nin ekonomik kurtuluşunun mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca, güvenilir ve saygın bir kurum olmayan bir yönetimle ilerlemeye çalışmanın maliyetini ağırlaştıracağını ifade etti. Yılmaz, Türkiye’nin artık yetersiz ve zayıf adımlarla gidebileceği bir noktasının kalmadığını vurguladı.

Özetle, TCMB’nin faiz artış kararı, ekonomist Daron Acemoğlu ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz tarafından eleştirildi. Acemoğlu, faiz kararının beklentilerin altında kalması ve gelecekteki belirsizliğinin yatırımcı güvenini zayıflatabileceği konusunda endişelerini dile getirdi. Ayrıca, teknokrat bir grup tarafından faiz konusunda cesaretsiz davranılmasının, daha karmaşık yapısal ekonomik sorunlarla başa çıkmanın nasıl mümkün olacağı konusunda da soru işaretleri uyandırdı.

Bilge Yılmaz ise Türkiye’nin ekonomik kurtuluşunun etkili bir para politikası ve sağlam bir istikrar programı gerektirdiğini vurguladı. Ancak mevcut yönetimin güvenilirlik ve saygınlık açısından zayıf olduğunu belirterek, güvenilir bir kurum olmayan bir yönetimle ilerlemenin ekonomik maliyetlerini artıracağını ifade etti. Yılmaz, Türkiye’nin artık yetersiz ve zayıf adımlarla ilerleyebileceği bir noktasının kalmadığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP