DOLAR 32,5321 0.24%
EURO 34,6136 0.18%
ALTIN 2.485,26-0,03
BITCOIN 20785601,73%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Fiyatlar son 9 ayın dip seviyesini gördü…

Fiyatlar son 9 ayın dip seviyesini gördü…

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:41
Fiyatlar son 9 ayın dip seviyesini gördü…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Petrol fiyatları merkez bankalarının sıkı para politikalarına ve zayıflayan talebe ilişkin endişelerin sürmesiyle ocak ayının başından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Petrol fiyatları merkez bankalarının sıkı para politikalarının devam edeceğine dönük işaretler ve talep endişeleri nedeniyle dün dokuz ayın dip seviyesini gördü.

Ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ örgütünün fiyatlarda keskin bir düşüşü önlemek için üretimi azaltmaya gidebileceğine dair işaretlerle fiyatlar yeniden yükseldi.

DURGUNLUK SİNYALLERİ TALEP BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRÜYOR

Dünya üzerindeki başlıca merkez bankalarının para politikaları daha da sıkılaşırken bunun talebe yönelik etkileri devam etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) yöneticileri dün enflasyonu düşürme ihtiyacının altını çizerek bunun bir durgunluk pahasına da olsa yapılması gerektiğini belirtti. FED Cleveland Başkanı Loretta Mester, yetkililerin kısıtlayıcı para politikasını bir süre daha sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının sürmesi ve resesyon endişeleri ile birlikte enerji tüketiminin düşeceği beklentileri, petrol fiyatlarının iki yıl sonra ilk kez üç aylık bir kayıp serisine hazırlanmasına neden oldu.

OPEC HAREKETE GEÇEBİLİR

Uzmanlarsa bu fiyat düzeyi nedeniyle OPEC’in harekete geçebileceği düşüncesinde. Irak Petrol Bakanı İhsan Abdül Cabbar da dün, OPEC ve OPEC+’ın petrol fiyatlarını takip ettiğini ve piyasalarda denge sağlamak istediğini belirtti.

ING Grup NV’nin emtia stratejisi başkanı Warren Patterson konu ile ilgili değerlendirmesinde, “OPEC üyeleri garip bir şekilde sessiz kaldı. Grup muhtemelen piyasada gördüğümüz zayıflık derecesinden rahatsız olacak ve bu nedenle OPEC’in arz kesintileri açıkladığını görmemiz çok gerçek bir olasılık” dedi.

OPEC’in 5 Ekim’de toplanması planlanıyor. Grup son oturumunda ekim ayı için günde sadece 100 bin varil arz kesintisine karar vermişti. Patterson, kesintiler konusunda anlaşmaya varılırsa, piyasa üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için bundan biraz daha büyük kesintiler yapılabileceği görüşünde.

PETROL PİYASASINDA SON DURUM

Bu gelişmeler diğer ülke para birimleri ve emtia piyasasında satış baskılarının derinleşmesine neden olurken petrol piyasası da sert dalgalandı.

Batı Teksas Ham petrolü önceki iki seansta yüzde 8’den fazla düştükten sonra tekrar yükselişe geçerek varil başına 77 dolardan işlem gördü. Brent petrol ise dün 82,5 dolarla son 8 ayın en düşük seviyesine gerilerken bugün ilk işlem saatlerinde 83,8 dolar seviyesinde dengelendi.

AKARYAKIT FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Petrol fiyatları, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının doğrudan belirlenmesinde önemli bir etken. Tamamlanmış petrol ürünleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının değişmesi durumunda tüm tamamlanmış ürünlerin fiyatları da değişiyor.

Yeni yılın başında 13,35 olan dolar kuru bugün 18,50’ye kadar tırmanırken petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen akaryakıt fiyatlarının yüksek seviyelerde kalmasında kur artışı kaynaklı oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP