DOLAR 32,4605 0.24%
EURO 34,5817 0.23%
ALTIN 2.482,121,80
BITCOIN 2052227-0,66%
İzmir
26°

KAPALI

üst menü altı
IF Wedding’ten yeni tarih için ortak karar

IF Wedding’ten yeni tarih için ortak karar

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
IF Wedding’ten yeni tarih için ortak karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Moda ve ticaretin birleşimi IF Wedding Fashion İzmir’in 2021 yılını en verimli şekilde geçirebilmesi amacıyla değerlendirilen yeni tarih, oy çokluğu ile karara bağlandı.  

30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında hibrit olarak düzenlenmesi için tüm hazırlıkları tamamlanan 15. IF Wedding Fashion İzmir, sektörün talebine istinaden 16-19 Kasım 2021 tarihlerine ertelendi.
T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği partnerliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı için genişletilmiş danışma kurulu toplantısı yapıldı. Toplantı; Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, EGE Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, İzmir Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi (MTK) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Salkım, Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Başkanı İzzet Avcı ile İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı başta olmak üzere 100 kişilik geniş bir katılımla gerçekleşti.

""

OY ÇOKLUĞU İLE KARAR VERİLDİ
30 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılmak üzere hazırlıkları tamamlanan fuara yönelik detayların aktarılması amacıyla yapılan toplantıda, sektör danışma kurulu pandemi koşullarından dolayı yeterli sayıda ziyaretçinin gelemeyeceği endişesini dile getirdi. 2020 Ocak ayında 103 ülkeden 22 bin 382 ziyaretçiyi ağırlayarak başarılı bir fuara imza atan IF Wedding Fashion İzmir Fuarı’nı takiben tüm dünyada etkinlik ve düğünlerin yapılamamasından dolayı geçen sene alınan siparişlerin stok fazlası olarak satın almacıların elinde kalması gerekçesi de öne sürülerek tarih konusu tartışmaya açıldı. 100 kişilik katılımla gerçekleşen genişletilmiş danışma kurulunda söz alan katılımcıların çoğu, gerekçelerini öne sürerek fuarın ertelenmesine ilişkin görüş bildirdi. Toplantı sonucunda toplam 137 firma ile fuarın tarihine ilişkin anket yapıldı. Çıkan sonuca göre, 15. IF Wedding Fashion İzmir Fuarı’nın 16-19 Kasım 2021 tarihlerine ertelenmesine oy çokluğu ile karar verildi.

""

“FUARI SEKTÖR İÇİN YAPIYORUZ”
Geçtiğimiz yıl uluslararası bir moda şölenine dönüşerek yılın ilk ihracat rakamlarına etki eden fuara, Avrupa ve Orta Doğu pazarının gelemeyecek olması, ertelenmesinin en büyük etkenlerden biri oldu. Sektör için en doğru tarihte fuarı en verimli şekilde yapmak üzere hazırlıklarını tamamlamadıklarını ifade eden İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Fuarımız güçlü bir fuar. Sektörün taşıyıcısı bir fuar… Eminim ki pandemiden kurtulduğumuz zamanlarda çok daha fazla uluslararası katılımlı bir fuar olacak. Arkamızda İzmir Büyükşehir Belediyesi var. Dolayısıyla bu fuarı, sektörün çok ciddi dar boğazda olduğu 2021 yılında her türlü imkansızlığa rağmen tüm destekleri sağlayarak yapmak üzere hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Sektörümüzdeki 137 katılımcımızın çoğu verim alınamayacağı gerekçesi ile fuarı ertelemekten yana. Hem gelinlik hem abiye sektörlerinin ortak noktada buluşabileceği Kasım ayında bunu gerçekleştirebileceğimizi düşündük. Tekrar belediye iştirak şirketi olmamızın verdiği kamusal sorumlulukla altını çizmek isterim ki, fuarı sektör için yapıyoruz. Dolayısıyla fuarımızı sektörün en çok verim alacağı tarihte yapıp en çok verim alacağı noktada durmamız lazım” dedi.

""

2021 YILI İÇİN GÜÇLÜ TEŞVİKLER ALINDI
Sektörün pandemiden gördüğü zararı telafi etmek amacıyla 2021 yılına özel teşvikler alabilmek için büyük bir uğraş verdiklerini dile getiren İZFAŞ Genel Müdürü, “Sektörümüzün 2021 yılında gerçekleşecek fuardan maksimum fayda sağlayabilmesi için onların talebine kulak vererek maliyetlerini tamamen kendimizin üstlendiği özel tasarım stantları hazırladık. Hosted Buyer programımıza uçak biletlerini ekledik. Bunun dışında defileleri üstlendik. Aynı zamanda etkinlik, süslenme ve reklam çalışmalarını üzerimize aldık. Bakanlıklar ve KOSGEB düzeyinde yaptığımız bir takım teşvik anlaşmaları var. Fuarın hazırlanmasına ilişkin ciddi meblağlar tutan satın almalarımız gerçekleşti. 2021 takvim yılı içerisinde bu fuarın yapılması gerekliliğini ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“DÖRT DÖRTLÜK FUAR YAPMAK BOYNUMUZUN BORCU”
İZFAŞ’ın fuarı kendi kararı ile ertelemesi gibi bir durum söz konusu dahi olmadığının altını çizen Alıcı, şunları kaydetti:

"Attığımız her adımda sektörümüze danışarak hareket edip, ortak aklın sesine her zaman kulak vererek kararlar alıyoruz. Dört dörtlük bir fuar yapmak da bizim sektöre olan boynumuzun borcu. Burası kar amacı güden bir şirket değil. Sektör ne istiyorsa ötesine geçerek her şeyi yapabilecek gücü olan bir şirket. Bunun ötesine de gidebiliriz. Sizlerin görüşleri doğrultusunda, fuarın yanı sıra düzenlemek istediğiniz defile ve moda şovlarına da her zaman açığız. Kendi yerimiz, kendi operasyonel gücümüz ve kendi iş birliklerimiz ile bunları yapma imkanımız her zaman var. Pandemi koşullarını takiben, Mayıs ayı için fuar düzeyinde olmasa da firmalarımıza özel bir ziyaretçi alım heyeti programı da düzenleyebiliriz. Hazır koleksiyonlar ve müşterileri bir araya getirmek için bu alım heyeti programı üzerine de ayrıca çalışacağız”.

""

MODANIN KALBİ İZMİR’DEN DÜNYAYA TANITILIYOR
Sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir, her yıl dünyanın dört bir yanında moda ve tasarım tutkunlarını bir araya getiriyor. Moda ve tasarıma yön veren etkinlikleri, defileleri, ticari anlaşmaları ile sektörü dinamik tutmayı başaran IF Wedding Fashion, İzmir ve Türkiye’nin nitelikli koleksiyonlarını dünyaya tanıtıyor. İZFAŞ’ın 2020 yılında fiziksel olarak düzenlenen  son sektörel fuarı olan 14. IF Wedding Fashion İzmir, pandemi öncesi son ticari anlaşmalara da imza atarak sektör için nefes olmuştu. 15. IF Wedding Fashion İzmir ise, 2021 yılında İZFAŞ’ın gücü ve teşvikleri ile sektör için en uygun zaman olan 16-19 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP