DOLAR 33,0356 0.6%
EURO 36,0134 0.43%
ALTIN 2.560,780,46
BITCOIN 18991740,54%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
İleri yaş kanserlerinde yaklaşan tehlike: Silver Tsunami

İleri yaş kanserlerinde yaklaşan tehlike: Silver Tsunami

ABONE OL
17 Mayıs 2023 19:27
İleri yaş kanserlerinde yaklaşan tehlike: Silver Tsunami
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Uluslararası Geriatrik Hematoloji Onkoloji Sempozyumu'nda ileri yaş kanserlerinde yaşanabilecek 'Silver Tsunami' dalgasına dikkat çekildi. Sempozyumda, Türkiye ve dünya nüfusunun giderek yaşlandığına ve yaşlı nüfus artışıyla birlikte kanser vakalarının da arttığı vurgulandı.  

DEÜ Onkoloji Enstitüsü, Geriatrik Hematoloji Derneği ve Geriatrik Onkoloji Derneği iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Geriatrik Hematoloji Onkoloji Sempozyumu DEÜ Sabancı Kültür Sarayı'nda gerçekleştirildi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla gerçekleştirilen hibrit sempozyum, dünyada ve Türkiye'de Geriatrik Hematoloji-Onkoloji ile ilgilenen hematoloji, tıbbi onkoloji ve farmakoloji uzmanlarını, geriatristleri ve gerontologları bir araya getirdi. Alanında yetkin kişilerin görüşlerini paylaştığı sempozyumda, mevcut kanser vakalarının yüzde 60'nın ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 70'inin gerçekleştiği 65 yaş ve üzeri kanserlerinde yaklaşan 'Silver Tsunami' dalgasına karşı alınacak önlemler tartışıldı.

'YAŞINI ALMIŞ BİREYLERİN SAYISI ARTIYOR'

Uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yaşını almış bireylerin sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, "Ülkemizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın genel nüfusa oranının 2060'ta yüzde 22.6'ya çıkması öngörülüyor. Kanser vakalarının yaklaşık yüzde 60'ının ve kansere bağlı can kayıplarının yüzde 70'inin ise 65 yaş ve üzeri bireylerde meydana geldiği görülüyor. Bu tablo, küresel ölçekte 'Silver Tsunami' olarak adlandırılan bir sürece de işaret ediyor. Dolayısıyla karar vericilerin, ulusal sağlık politikalarını planlayan kurumların, üniversitelerin ve sağlık profesyonellerinin bu gerçekliğe hazırlıklı olması gerekiyor" dedi. Türkiye'de, geriatrik hemotoloji onkoji kavramına yönelik ilk kez düzenlenen sempozyumdan elde edilecek çıktıların büyük önem taşıdığını söyleyen Hotar, "Üniversitemiz, kanser ve geriatri alanlarında akademik çalışmalar yürüten; nitelikli sağlık hizmeti sunan bir yükseköğretim kurumu olarak görevlerini başarıyla yerine getiriyor" dedi.

'KANSER HASTASI SAYISI ARTACAK'

Toplantıya Singapur'dan çevrimiçi olarak katılan Uluslararası Geriatrik Onkoloji Derneği Başkanı Ravindran Kanesvaran dünya genelinde 2050 yılı itibariyle 65 yaş ve üzeri nüfusun 1.5 milyarın üstüne çıkacağını söyledi. Kanesvaran, en hızlı yaşlanan ülkelerin gelişmekte olan ülkeler olacağına dikkati çekerek, "Kanser bir yaşlanma hastalığıdır. Yaşlı sayısına bağlı olarak kanser hastası sayısı da artacak" dedi. Eğitim, klinik uygulama, araştırma faaliyetlerinin ve işbirliklerinin kanser konusundaki çalışmalar için büyük önem taşıdığını söyleyen Kanesvaran, "Teletıp uygulamalarıyla, uluslararası alanda yapacağımız işbirlikleriyle ileri yaş kanserlerinde mesafe kat edebiliriz" açıklamasında bulundu.

'ÜLKEMİZİN HALA ZAMANI VAR'

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan ise "Türkiye, en hızlı yaşlanan ülkeler arasında yer alıyor. Japonya'da Yaşlılık Bakanlığı kuruldu. Bizim de bu duruma hazır olmamız gerekiyor. Bizim görevimiz insanı yaşatmak. Türkiye'de piramit artık değişiyor, ülke nüfusumuz hızlı şekilde yaşlanıyor. Ancak Türkiye'nin hala zamanı var. Yaşlanan nüfusa hazırlık yapabiliriz, önümüzde büyük bir imkan var. Biz bu imkanı kullanırsak Türkiye sağlık turizminde de büyük ivme kazanabilir. Artık hedef 100 yaşa kondu, Türkiye'de 5 binden fazla 100 yaş üstünde insanımız var. Palyatif bakım hizmetlerini artırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'HAREKETE GEÇMEMİZ GEREKİYOR'

DEÜ Tıp Fakültesi Dekan V. ve Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nur Olgun da Türkiye'nin çeşitli illerinden ve yurt dışından isimleri sempozyumla bir araya getirdiklerini belirterek, "Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın yoğun çabalarıyla onkoloji alanında birçok bilim dalı ve anabilim dalını kurarak hayata geçirdi. Klinik uygulamalarımıza ve araştırma faaliyetlerimize başladık, devam ediyoruz. Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı'nda da poliklinik hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı'na da yavaş yavaş hizmetlerimiz başlıyor. Silver Tsunami bizim ülkemizi de ele geçirecek. Bu gerçeği bilerek hep birlikte harekete geçmemiz lazım. Hepimiz yaşlanıyoruz, bu gerçeğin farkında olalım" diye konuştu. (DHA) 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP